Їзда на роверах: весело і страшно

Ровер — не лише забава чи спорт. Ровер — повноцінний засіб пересування. Так є в багатьох містах Європи, а, до прикладу, у Відні, це ще й громадський транспорт, до того ж безкоштовний. Закуплені містом велосипеди припарковані буквально на кожному кроці — бери, їдь куди треба, припарковуй і йди у своїх справах. Про те, що весь Відень змережаний облаштованими велодоріжками, і рух роверистів ніяк не заважає ані пішоходам, ані водіям авт, — взагалі не йдеться.

Галичани, які переважно знають, як є у Європі, охоче пересідають на ровери і в себе вдома. Але умов для пересування на двоколісному транспорті у великих містах нашого краю практично нема. І реальні рухи в напрямку створення таких умов помітні хіба у Львові. Ну, може ще трохи думають над цією темою у Франківську, де буквально минулого тижня відкрили новий (другий за рахунком) веломаршрут. Щоправда, проліг він у парку і є виключно прогулянковим.

 

 

«Таких веломаршрутів ми вам у Львові хоч сто завтра відкриємо», — каже «Z» радник міського голови Львова Олег Шмідт. Він є затятим роверистом і в мерії фактично сам відповідає за розбудову мережі велосипедних доріжок. Його скепсис щодо івано-франківської події зрозумілий, бо у Львові (чи не єдиному на всю Україну місті) йдеться не про прогулянки на роверах, а про облаштування умов для використання ровера, власне, як транспорту.

Отже, про Франківськ поговоримо згодом. Зараз розповімо, як є і як плановано буде у Львові — найлояльнішому до роверистів місті Галичини.

Минулої суботи (25 травня), коли відзначали День велосепедиста, міський голова Львова Андрій Садовий особисто очолив велоколону, яка стартувала біля Оперного театру й об'їхала місто центральними вулицями. Щоправда, велопробіг для мера завершився відразу після короткого спічу на камеру та показового виступу на двоколісному. По тому люди бачили, як очільник міста прошмигнув у будівлю Ратуші «попрацювати при суботі». Тож відчути на власному досвіді новозбудовані велодоріжки на вулиці Зеленій чи Липинського мер не зміг. Зрештою, і випробовувати не дуже є що — збудовані де-не-де шматки велотрас наразі дуже ще віддалено нагадують майбутню веломережу.

 

Амбітні плани і реальність

 

Згідно з «Програмою першої стадії розвитку веломережі м. Львова та супровідної інфраструктури в 2011–2019 роках», за цей час місто Лева мають покрити 268 км велодоріжок і велосмуг. Наразі готові лише 8,6 км. Ще 7 км — у високому ступені готовності, тобто десь зроблена основа, десь докладають зовнішнє покриття. Зі слів Олега Шмідта, до кінця цього року в місті мають з'явитися 30–35 км. Якщо це станеться, Львів стане лідером України з розвитку велоінфраструктури, як не за тяглим кілометражем, то за кількістю окремих велодоріжок. Щоправда, навіть тоді велосипедистам годі розраховувати на цілісну мережу, бо дороги для роверистів будують «заодно» з реконструкцією доріг, а не цілеспрямовано маршрутами.

 

 

«У Львові зараз будують два цілісні велосипедні маршрути на вулиці Липинського і на вулицях Науковій–Стрийській. Ми отримали 700 тисяч євро німецького ґранту на розвиток велоінфраструктури. З них 100 тисяч піде на технічний нагляд і супровід, а решта — безпосередньо на будівництво цих велодоріжок», — розповів «Z» Олег Шмідт.

Тож завдяки німцям ще до кінця цього року у Львові з'являться 13,6 км доріг для велосипедистів. Також цього року в міськраді планують виготовити окрему проектну документацію для ще 4 цілісних велосипедних маршрутів, а згодом вони будуть перші на черзі для  фінансування і подальшого будівництва:

1) центрального велокільця;

2) велодоріжки в мікрорайоні Рясне;

3) велодоріжки на вулиці Костя Левицького;

4) велодоріжки у верхній частині вулиці Городоцької.

«Інші велодоріжки ми будуємо в рамках реконструкції вулиць, а тому виходить шматками. Найдовша велосмуга наразі є по обидва боки вул. Зеленої — 5 км. Однак прогнозовано у 2015–2017 роках веломережа Львова стане набувати чітких цілісних образів», — запевняє Олег Шмідт.

 

Крапля асфальт точить

 

Велосипедисти ставляться до таких темпів будівництва лояльно. Ще кілька років тому, щоби вплинути на міського голову і змусити його виконати обіцянку збудувати веломережу, вони малювали перед оперним театром схематичні велодоріжки жовтою фарбою. Сьогодні мер хоч і лише на камеру, але особисто крутить педалі. Тож тепер велоспільнота застосовує тактику вичікування.

«Та кількість доріжок, яку вже збудували у Львові, — це вже багато. Тим більше, порівнюючи з іншими містами України. Щось трохи є у Вінниці, трохи в Євпаторії. У Харкові взагалі немає велодоріжок. Там до велодня намалювали кількасот метрів, — каже Дем'ян Данилюк, велосипедист, громадський діяч. — Тобто в більшості випадків вони просто намальовані білою фарбою на дорозі чи тротуарі. Тому навіть при цьому скромному кілометражі у Львові вже дуже багато зроблено. Оскільки тут велодоріжки справді будують з нуля».

На думку Дем'яна Данилюка, головне не те, якими кроками міська влада рухається до облаштування веломережі, а те, що вона взагалі взяла на це курс: «Київська міська рада взагалі не реагує на звернення велосипедистів!»

Врешті-решт, каже він, нині у Львові кількість велосипедистів, що використовують «двоколісний» як транспортний засіб, мізерна. Більшість людей, які мають велосипед, використовують його аби «повозитися» або прогулятися.

 

Автомобілі проти велосипедів

 

З іншого боку, з такими повільним темпами будівництва виникає проблема збереження та використання вже чинних веломаґістралей. Не секрет, що Львів має поважні проблеми з паркуванням автомобілів. Насамперед у середмісті. Автомобілісти, не маючи окремих паркінґів, не соромлячись паркуються на тротуарах і, звичайно, велодоріжках. Ні ті, ні інші не витримують такого навантаження, бо розраховані на вагу людини, а не позашляховика, який важить до двох тонн. Як наслідок, частина збудованих велодоріжок у Львові вже зараз пошкоджені.

В Ратуші про цю проблему знають і убезпечити велодоріжки від паркування автомобілів Львівська міська рада планує через проведення… широкої роз'яснювальної роботи. З практичних заходів пропонує блокувати заїзд автомобіля — стовпцями, півкулями, велопаркувальними конструкціями, квітковими вазонками та клумбами.

 

 

Івано-Франківськ: як не дожену, то зігріюсь

 

Отже, в Івано-Франківську відкрили новий прогулянковий веломаршрут. Погляди на нього неоднозначні, бо міститься він фактично в епіцентрі дитячих розваг — міському парку атракціонів, і це може бути не дуже безпечним для дітлахів. Але з огляду на те, що досі в місті існував лише один маршрут для велосипедистів, і той спортивного призначення, подію можна назвати непересічною.

 

Велосипедисти сподіваються, що подібні акції привернуть увагу влади до потреб велоаматорів, бо наразі в місті не створено жодних умов для комфортного пересування на роверах.

Велоамторка Катерина Чередніченко, яка організовує в місті жіночий велопробіг, заявила «Z», що проґрес бачить лише в одному — з кожним роком в місті стає щораз більше велосипедистів.

«На велосипед пересідаю одразу, як в горах тане сніг. Катаюся містом після роботи та намагаюся кожні вихідні вибратися в Карпати або хоча б за місто.

Проґрес бачу лише в одному — з кожним роком в нашому місті стає все більше велосипедистів, і це приємно. Трохи покращилася ситуація з велопарковками. Все інше в жахливому стані: ні доріг, ні культури поведінки та поваги до велосипедиста як до учасника дорожньо-транспортного руху.

Акції типу "Велодень" якраз і намагаються привернути увагу чиновників до велодоріжок. Наприклад,  коли ми влаштовували перший дівочий велопарад у сукнях, на меті було збільшення кількості велопарковок в нашому місті. Ми заїжджали в різні кафе та заклади швидкого харчування, просили книгу відгуків, де писали свої побажання. І, як не дивно, але в декількох закладах велопарковки таки з'явилися.

На сьогоднішній день в Івано-Франківську велолюбителів вже є досить багато. Якщо не помиляюся, то на "Велодні" зібралося більше 340 учасників. Хоча насправді їх є значно більше. А велодоріжки у нас немає жодної, хоча вже і доріг майже немає», — каже вона.

До Дня велосипедиста, крім параду на роверах, у Франківську приурочили ще й відкриття в центральному парку велосипедного маршруту «Велопарк — історія міста на колесах».

Маршрут прогулянковий і розрахований не тільки на велосипедистів, а й на всіх, хто вийшов до парку на променад, на гостей міста та постійних відвідувачів парку, який є чи не єдиним в Івано-Франківську дитячим центром з безліччю атракціонів.

У парку ім. Т.Шевченка встановлено 8 інформаційних стендів, на яких описано найвидатніші події з історії міста, розказано про культових осіб минулого та сучасності, про архітектурні пам'ятки, а також зображено карту парку з позначенням усіх стендів, аби зацікавлені могли пройти до наступної інформаційної таблиці.

Акція триває. Начальник відділу туризму івано-франківського МВК Володимир Устинський у своєму коментарі «Z» розповів, що розмітка веломаршруту здійснена ще не до кінця, бо на вулиці Шевченка йдуть ремонтні роботи, а також запланована заміна каналізації на території парку. Тому чиновники від туризму вирішили не витрачати два рази гроші на фарбу й почекати, коли асфальтне покриття у парку відновлять після всіх ремонтів, а вже тоді зробити розмітку. До слова, з міського бюджету коштів на проект не витратили ні копійки — усе фінансували спонсори й допомагали втілювати велосипедисти, зокрема активно долучилась Федерація велоспорту Івано-Франківської області.

«Ми це зробили для того, щоб люди могли ознайомитись з історією нашого міста, щоб привернути увагу до велоспорту, відірвати нашу молодь від комп'ютерів. Багато з них не знає ні хто такий Прохасько, ні хто такий Андрухович, а тут, на цих стендах, про них написано. Так само про історичних осіб минулого. Без минулого не може бути майбутнього», — пояснив мету акції Володимир Устинський.

Наразі парковий маршрут сягає близько 2,5 кілометрів. Але його планують у майбутньому розширювати в бік міського озера, на вулицю Шевченка і до центральної площі Франківська — площі Ринок. Володимир Устинський зазначив, що наразі це єдине місце в місті, де дорожнє покриття ще дозволяє прокласти веломаршрут. Чиновник запевнив «Z», що там будуть і розмітка, й інформаційні стенди, і навіть велосипеди на прокат, можна буде взяти та проїхатись веломаршрутом центральною частиною міста до парку й озера.

Підтримати починання прийшли велоаматори міста, серед них і депутат Івано-Франківської міської ради Володимир Чорноус. Щоправда, він бачить проблему в тому, як велосипедисти ладнатимуть з мамами та малими дітьми в парку.

«В Івано-Франківську немає жодних умов для комфортної їзди на велосипеді. Немає жодної велодоріжки. Старі вулиці Івано-Франківська не дозволяють облаштовувати на них велодоріжки. Коли будували нову дорогу, для сполучення Південного та Північного бульварів, я на сесії піднімав питання про те, щоби передбачити тут велодоріжку з відповідною розміткою. Згідно з будівельними нормами, необхідно було виділити всього лиш 1,5 метра ширини для велодоріжки у двосторонньому русі. Ми ж можемо скористатись прикладом Львова, де нові дороги у більшості будують з велодоріжками. Але мою пропозицію не підтримали. Чому? Та тому що це нікому не цікаво, бо більшість тих, хто у місті приймають рішення, на велосипедному сідлі хіба що на тренажерах вдома сидять», — каже Чорноус.

В Івано-Франківську, крім щойно відкритого веломаршруту, існує ще один, але радше спортивного призначення. Пролягає він від околиці міста до Вовчинецьких гір, а гірським шляхом веде до урочища Козакова Долина. Дорожня розмітка цього веломаршруту давно стерлася, але на стовпах залишились маркування та інформаційні стенди. Велоспільнота намагається підтримувати маршрут у більш-менш нормальному стані, але і це вдається важко, тому що дорогою ще користуються любителі мотоспорту, які своїми скутерами та мотоциклами розбивають гірський маршрут.

Наступна масова акція велоаматорів запланована на 9 червня. Це буде дівочий велопарад, який цього разу пройде одночасно в багатьох містах України. Велосипедисти відвойовують свої права, пропаґують здоровий та активний спосіб життя. Однак вулицями рідного міста любителі роверів мусять пересуватись, долаючи перешкоди у вигляді ям, машин та не завжди привітних пішоходів. Але навіть такий стан речей не зганяє вершників з роверів, і поціновувачів цього виду транспорту стає щораз більше.

29.05.2013