Twitter: перевага фейкових новин

 

У Twitter фейкові новини поширюються швидше й далі, ніж правдиві повідомлення. Це засвідчило дотепер наймасштабніше дослідження. Здивувало, що визначальними для успіху фейкових новин не були ні боти, ні популярність дописувачів. Натомість хибні новини вигравали за рахунок новизни та несподіванки, яку провокували, розповіли американські вчені в журналі Science.


Зображення: bigtunaonline/ iStock.


 

Хоча фейкові новини – явище не нове, проте завдяки інтернету та соціальним мережам вони суттєво набрали обертів. Лавиною неправда поширюється серед друзів, а ще алгоритми на Facebook і Ко створюють ефект камер відлуння. Крім того, чимало твітів створюють боти – наприклад, під час останніх виборів в США таких було 20%.

 

Як поширюються фейкові новини і які чинники за це відповідають, з’ясували Сорош Восугі (Soroush Vosoughi) з Массачусетського технологічного інституту (МТІ) та його колеги. Вони проаналізували, як швидко і часто у Twitter поширювали 126 тисяч повідомлень правдивого та хибного змісту. Загалом вчені охопили твіти понад трьох мільйонів людей за період від 2006 по 2017 роки.

 

Результат: «Неправдиві повідомлення поширюються суттєво далі й швидше, ніж правда – і це стосується всіх категорій інформації», – повідомили вчені. Так, правдиві меседжі лише зрідка досягали понад тисячу людей, натомість найпоширеніші вигадки читали і поширювали від тисячі до ста тисяч людей. Крім того, цим фейкам треба було в шість разів менше часу, аби досягнути тої ж кількості людей, що й правдивим новинам.

 

Що ж зумовлює цю перевагу фейкових новин? Ймовірною причиною могли б бути боти, що часто ховаються за лавинами хибних новин. Проте це припущення дослідження спростувало: боти були однаково активні при поширенні як правдивих, так і фальшивих новин. «Тобто фейкові новини поширюються швидше і далі не через веб-роботів», – з’ясували дослідники. Натомість винними є люди-користувачі.

 

Інше припущення: фейкові новини тому такі популярні, що їх поширюють дуже популярні користувачі. «Проте насправді все навпаки – без жодного винятку серед досліджуваних ланцюгів повідомлень», – розповіли вчені.

 

Користувачі, що поширюють хибні новини, мали суттєво менше фоловерів, слідкували за меншою кількістю людей і на Twitter були відверто пасивніші. «Тобто фейкові новини поширюються особливо швидко й далеко не завдяки, а всупереч ознакам їхніх авторів», – такого висновку дійшов Восугі з колегами.

 

У чому тоді справа? Науковці знайшли відповідь, детальніше придивившись до самих твітів – зокрема з допомогою програмного забезпечення, що автоматично шукало конкретні ключові слова.

 

Виявилося: рушійною силою раптового поширення фейкових новин є чинник несподіванки і новизни. Фейкові новини провокують більше несподіванки, адже констатують речі, які лякають, викликають огиду або відчуття дискомфорту. «Фейкові новини розповідають щось нове, і ця нова та неприємна інформація поширюватиметься з більшою ймовірністю», – пояснили Восугі та його колеги.

 

Тобто типово людська поведінка спричиняє те, що хибні змісти краще поширюються, ніж правдиві – навіть без допомоги роботів чи алгоритмів. «Це суперечить деяким поширеним припущенням про те, як циркулюють фейки», – констатували вчені.

 


Twitter: Fake-News haben die Nase vorn
Massachusetts Institute of Technology, 09.03.2018
Зреферувала C.К.

15.03.2018