Найдавнішу пам’ятку міста відреставрують за кошти ЄС.

 

У Раві-Руській на Львівщині найдавнішу збережену архітектурну пам’ятку міста – комплекс з костелу та монастиря реформатів – відновлять за кошти Європейського Союзу, повідомляє газета «Прикордоння».

 

Заявка на відновлення пам’ятки була відібрана для втілення у рамках програми транскордонного співробітництва «Польща – Білорусь – Україна 2014–2020». Проект у Раві-Руській втілюють спільно зі схожим у Венгруві, що у Польщі.

 

Загальна вартість реалізації проекту становить майже 2,5 млн євро, з яких понад 880 тис. євро – частка, що буде спрямована на Раву-Руську. У Раві-Руській проект втілюватиме колектив організації «Карітас-Спес».

 

До слова, у рамках згаданого транскордонного співробітництва у галузі збереження історико-культурної та природної спадщини із 17 відібраних програм загалом у трьох країнах 10 реалізують у Львівській області. Із 32 млн євро 6,5 млн передбачені для проектів на Львівщині. Окрім Рави-Руської, відбуватиметься фінансування історично-культурних пам’яток в Підкамені, Сколе, а також природоохоронних проектів Червонограда, Східниці та Добромиля.

 

У комплексі колишнього монастиря мають створити 4 дитячих будинки сімейного типу, у які влаштують 40 дітей-сиріт, а сам костел відновлять як культову споруду. Реконструкція комплексу будівель триває з кінця минулого року.

 

Костел св. Михайла був збудований у 1729-1737 роках на місці старого дерев’яного костелу. Костел постійно був місцем для проведення богослужінь монахів Ордену Братів Менших Францисканців, які прийшли в місто Рава-Руська у 1725 році і, дотримуючись своєї статутної мети, жили між людьми, мандрували, проповідували мовою простого народу бідність і аскетизм, займалися доброчинністю.

 

Костел було збудовано у бароковому стилі за проектом відомого італійського архітектора Павла Фонтани. Роботи тривали близько 8 років через відсутність компетентного керівника. У 1738 році костелу дали ім’я святого Михайла. Пізніше до костелу прибудували двоповерховий монастир з келіями. У П-подібному монастирі було висаджено внутрішній монастирський сад з криницею.

 

В інтер’єрі костелу до нашого часу збереглися сліди настінного розпису ХІХ століття, фрагменти дерев’яних вівтарів. Його фасад прикрашають намальовані зображення св. Франциска й св. Антонія. На території ансамблю, оточеного мурами з в’їзними воротами, збереглися залишки монастирського саду.

 

Костел виконував свої функції до 1941 року, коли на терени Равщини увірвалися німецькі війська. З того часу і у післявоєнний період костел використовували як склад продуктів та різноманітних товарів, а пізніше у монастирі було розміщено машино-тракторну станцію.

02.02.2018