Загадкові бактерії в людському тілі

 

Ким, власне, ми є? Виявляється, 99% мікроорганізмів, які живуть в людському тілі (бактерії, гриби і віруси), досі невідомі науці. Ніколи раніше їх не виділяли, не класифікували і не називали. Про таке несподіване відкриття оголосили вчені зі Стенфордського університету.

 

Команда вчених на чолі з професором-інженером Стефаном Квейком дослідила фрагменти бактеріальної і вірусної ДНК, які циркулюють в людській крові. “На наш подив, ми виявили величезну кількість дуже різноманітних генів. Власне, 99% з них ми раніше ніколи не бачили”, — стверджують науковці у статті в тижневику PNAS.

 

Відкриття сталося випадково. Команда Квейка спеціалізується до дослідженнях, які стосуються механізмів відторгнення пересаджених органів та тканин. Вчені шукали найпростіший метод швидкої перевірки, чи імунна система пацієнта, якому пересадили донорський орган, не здійснюватиме спроб його відторгнути. Це — один з найскладніших викликів трансплантології, від якого залежить успіх усієї процедури.

 

Під час дослідження вчені брали в пацієнтів проби крові і досліджували їх на наявність в них фрагментів ДНК, схожих на ДНК донора. Зокрема, в одному з досліджень науковці взяли проби крові у 156 людей, яким пересадили серце, легені або кістковий мозок. Крім того, взяли проби крові у 32 вагітних жінок, в яких шукали фрагменти ДНК, схожі з ДНК плоду.

 

“Як і очікували, ми виявили генетичний матеріал, схожий на донорський. Але ми також побачили щось набагато дивніше, а саме — величезну кількість ДНК, яка належить не людям, а мікробам, які мешкають в людському організмі. 99% цього матеріалу нам не вдалося співвіднести з жодною відомою генетичною базою даних", — каже Марк Коварський, докторант з лабораторії Квейка і головний автор публікації.

 

Більшість генетичного матеріалу можна було приписати протеобактеріям — одній з найбільших груп бактерій, до якої належать такі відомі види, як E. Coli, сальмонела та геліобактер пілорі.

 

Більшість вірусів, своєю чергою, належить до групи TTV-вірусів, які не є збудниками хвороб, але часто трапляються в людей, які пройшли трансплантацію і приймають ліки-імуносупресори, що ослаблюють дію імунної системи, аби вона не відторгнула імплантату. “Лише протягом тижня ми подвоїли кількість вірусів, що належать до цієї родини”, — каже професор Квейк.

 

Він додає, що отримані результати не повинні аж надто дивувати, адже дослідники мікробіому досі зосереджувалися передусім на ідентифікації бактерій, які живуть на шкірі та в кишківнику. “Наше дослідження дало змогу слідкувати за бактеріями, які живуть в інших місцях людського організму”, — стверджує вчений.

 

Відкриття має велике наукове значення, адже тепер перед вченими і медиками розкривається цілий новий розділ дослідження — вивчення величезної бази нових мікроорганізмів, які потенційно можуть спричиняти різні хвороби, зокрема пандемії вірусних захворювань.

 

В минулому вчені вже встановили, що ми носимо в собі більше мікроорганізмів, ніж є клітин у нашому тілі. Деякі дослідники стверджують, що людину слід вважати голобіонтом — організмом, який складається з багатьох інших організмів.

 

Wojciech Moskal

Kim my właściwie jesteśmy? Tajemnicze mikroby w ludzkim ciele

Wyborza.pl 30/08/2017

Зреферував Євген Ланюк

02.09.2017