Сьогодні відкрили відновлений бункер Больцано.

 

Сьогодні, 24 травня,  в Бурканові на Тернопіллі урочисто відкрили відновлений бункер бригади Больцано – укріплений пункт австрійської армії та Українських січових стрільців часів Першої світової війни, інформує прес-служба Тернопільської облдержадміністрації.

 

Ініціатива відновлення бункера належить тернопільському історику, краєзнавцю Сергію Ткачову. Ідею підтримала Теребовлянська райдержадміністрація, за сприяння якої торік розпочато роботи з реконструкції оборонної споруди, що їх завершили навесні цього року.

 

«Бункер бригади Больцано є визначним історичним місцем, свідком боротьби Українських січових стрільців і прикладом для наслідування майбутнім поколінням. Аналогів бункеру Больцано в Україні немає», – зазначив Юрій Юрик, заступник голови ТОДА.

 

За задумом ОДА, фортифікаційна споруда в Бурканові в майбутньому має стати базовим табором для військово-патріотичного вишколу молоді.

 

Зараз на базі укріпленого пункту відкрито форт-музей Січових стрільців. За допомогою повноколірних банерів-розтяжок можна дізнатися про бойовий шлях легіону УСС та інших військових частин, пов’язаних з боями за Бурканівський укріпрайон, а також про події на Тернопільщині у роки Першої світової війни.
Бункер бригади Больцано розташований за 5 км від Зарваниці, неподалік дороги, якою до Марійського духовного центру УГКЦ упродовж року йдуть численні прочани та туристи, відтак може стати ще одним цікавим туристичним об’єктом на маршруті до відомого духовного центру.

 

Довідково:

 

Бункер бригади Больцано Бурканівського укріпленого району австро-угорської армії створювали протягом 8 місяців 1915-1916 років, і він відігравав важливу роль у боях на лінії ріки Стрипа. Свого часу його навіть відвідував кайзер Німеччини Вільгельм ІІ. Нині від нього залишився напівзруйнований командний пункт 132-ої піхотної бригади під назвою «Бригада Больцано» (такий напис латиною можна побачити і на стінах бункера — назва дана за прізвищем командира тієї бригади, оберста, тобто полковника Больцано).

 

Бої під Стрипою пов’язані з кількома відомими історичними постатями. Так, неподалік Бурканова перебував український поет Роман Купчинський. Тут він написав кілька віршів, які потім стали відомими стрілецькими піснями.

 

У боях поблизу Стрипи брав участь Петро Франко, син письменника Івана Франка. Ще одна цікава особливість – у боях над Стрипою у 1915 році брала участь Жіноча чота легіону Українських січових стрільців. У битві під Семиківцями Жіночою чотою УСС керувала хорунжа Софія Галечко, перша українська жінка-офіцер.

24.05.2017