Кум кумові око не вибере

За часів «пізнього Ющенка» українцям втовкмачували, що державу будують на національних засадах. Тобто борщ, тужлива пісня і кум є чимось святим і нетикальним. За часів Януковича ситуація змінилася.

 

 

Люди, які згадують тепер Віктора Андрійовича виключно нецензурними словами, далі бавляться в його гру — хрестити дітей з близького оточення. От хоч би Юрій Луценко, який ледь встиг вийти з в’язниці, а вже під журналістські фотоспалахи ощасливив кумівством народного депутата Юрія Стеця.

У провладної команди скерування трохи інакше – вже через кілька місяців після обрання Віктора Януковича президентом народний депутат Юлія Новикова визначила нову концепцію: «Не завжди варто вбачати кумівство… бувають талановиті сім’ї, талановиті люди». В такий спосіб депутатка Новикова коментувала кадрову ухвалу нового президента, а саме призначення Григорія Ільяшова головою Служби зовнішньої розвідки. Річ у тім, що пан Ільяшов є чоловіком Олени Лукаш, яка працює в Адміністрації Президента. Але зачарованість кола полягає ще й в тому, що сама пані Новикова є сестрою тодішнього й досі чинного голови Адміністрації президента Сергія Льовочкіна, а отже, справді втаємничена в усі тонкощі українського непотизму.

За каденції Віктора Януковича все починалося не менше яскраво, ніж у його тезки-попередника. Вже через кілька місяців по тому, як Віктор Федорович продерся крізь двері парламенту, ситуація в політичному бомонді виглядала трошки «по-дебільному» (до речі, в парламенті працює брат Харківського губернатора Михайла Добкіна, який і подарував світу крилату фразу про «нємножко по-дебільному напісаний» текст — Дмитро Добкін).

Проте варто почати з раніших успіхів. Вже 2006 року Віктор, син Віктора, став нардепом від Партії реґіонів. Ним він і досі є.

Тепер про кумів, яких вже не бракувало у 2010-му. Голова Адміністрації президента Януковича, згаданий Сергій Льовочкін, є кумом головної людини країни. Кумами в Сергія Володимировича є колишній депутат-«реґіонал» Едуард Прутнік і ще одна колишня головна людина країни, екс-президент Леонід Кучма. Тоді ж таки перша заступниця голови АП Олена Лукаш виявилася сестрою Тетяни Лукаш, яка пішла в Центральну виборчу комісію, де працює секретарем вже три роки.

В заступника голови АП Геннадія Васильєва (колишній Генеральний прокурор) у Верховній Раді шостого скликання працював рідний брат Олександр. Тепер вони в парламенті працюють разом.

Кумедна історія вийшла з братом ще одного заступника Льовочкіна — Олега Рафальського. Ігор Рафальський змінив посаду директора Житомирського обласного архіву і стрибнув на дуже смачний пост голови Обухівської райдержадміністрації, отримавши в такий спосіб контроль над Конча-Заспою.

Син заступника голови АП Ганни Герман Микола за нової влади став заступником керівника МНС. Ото ще скандал був! Ганна Миколаївна відстрілювалася, як могла. Казала, що дитина в неї порядна і має всі можливості працювати на найповажніших посадах.

Найвідомішими братами в чинній владі є, напевно, Андрій і Сергій Клюєви. Перший зараз працює секретарем Ради національної безпеки та оборони, другий досі є нардепом від Партії реґіонів.

Після приходу Януковича до влади дивовижна ситуація склалася в сім’ї Толстоухових. Голова родини Анатолій Володимирович тоді став міністром Кабінету Міністрів, його дружина Світлана пішла працювати заступником керівника Міністерства у справах молоді, сім'ї та спорту, синові Олексію знайшли унікальну посаду — директор київського зоопарку. Щоправда, в грудні минулого року Толстоухов-молодший після низки скандалів склав повноваження і тепер макаки-лапундери можуть спати спокійно.

Повернімося до кумів. Дослідити цей феномен найкраще вдалося київському публіцистові Сергію Руденку, який констатував, що кумівство у верхах часів Януковича ретельно приховують, тимчасом як в Ющенка такою інформацією відверто пишалися.

Відмовляється вселюдно обговорювати кумівство з Віктором Федоровичем чинний Генеральний прокурор Віктор Пшонка. Не надто афішує свої зв’язки і колишній Генпрокурор Святослав Піскун, який має за кума суддю Вищої ради юстиції Сергія Винокурова.

А тепер спробуймо не вивихнути собі мозок інформацією про те, хто ще у нашому політично-владному істеблішменті кому кум чи навіть кума.

Отже, Віктор Ющенко на цей час має 17 кумів, серед яких патріарх української політики Іван Плющ, президент Грузії Міхеїл Саакашвілі, його землячка-балерина Ніно Ананіашвілі, політично невизначений Петро Порошенко і Оксана Білозір.

Свого часу хизувався тим, що хрестив дітей з Ющенком, співак Володимир Гришко — той самий, який дуже оперативно припав до душі новій владі, а зараз збирається еміґрувати за океан, бо на батьківщині тенора замало цінують.

Любить розповідати, що не спілкується вже шість років з Віктором Андрійовичем, Микола Катеринчук, а саме Ющенко тримав до хреста доньку політика, який знову хоче стати київським мером, — дитину з загадковим ім’ям Софі-Ніколь.

Власниця елітного магазину «Санахант» Оксана Хант може похвалитися феєричним «шпагатом»: її кумами є і Кучма, і Янукович. Леонід Кучма хрестив сина ще одного співака, який в еміґрацію поки що не збирається, — Іво Бобула. Кажуть, що кумом Леоніда Даниловича є і перманентно усміхнений уповноважений у справах дітей Юрій Павленко.

Скромно виглядає на цьому тлі Юлія Тимошенко, яка має кумами Наталю і Дмитра Ветвіцьких — колишнє подружжя знайоме з екс-прем’єркою ще від часів Єдиних енерґетичних систем України.

У відставних «любих друзів» Давида Жванії та Олександра Третякова кумів — до вибору, до кольору. У Жванії в кумах фіґурують, само собою, Ющенко, а також Микола Мартиненко й Андрій Деркач, у Третьякова — Катерина Ющенко і Дмитро Табачник.

Кумами головного спеціаліста з палива в Кабміні Юрія Бойка є Ганна Герман й олігарх Дмитро Фірташ.

Син Миколи Азарова Олексій, який є зараз народним депутатом, охрестив доньку донецького бізнесмена Тимофія Нагорного, відомого як екс-чоловік Лілії Підкопаєвої. Кумою Азарова-молодшого у такий спосіб стала співачка Міка Ньютон, яку взяли дитині за хрещену маму.

Для пікантності нагадаємо, що Нестор Шуфрич та Ірина Білик хрестили заступника генерального директора Національної телекомпанії України Валіда Арфуша, а «реґіоналка» Ірина Бережна з Філіпом Кіркоровим хрестили доньку Ані Лорак.  

Віктор Медведчук узяв за хрещених батьків своїй донці Дарії президента Російської Федерації Володимира Путіна та дружину колишнього президента Російської Федерації Дмитра Медвєдєва — Світлану.

Непотизм в українській політиці врешті допік посла США Джона Тефта, який ще два роки тому сказав, що саме кумівство не дає можливості прийти на український ринок потужним західним інвесторам. За той час на Україну цивілізований світ махнув рукою. І дарма, бо деякі випадки, коли на бодай мінімально значущі посади тягнуть родичів, вартували б дослідження на телеканалі Discovery. Там люблять дивувати цивілізований світ незрозумілими звичаями тубільців.

Панночки, про яких в контексті непотизму не згадати неможливо, — Ольга Сисоєва і Оксана Гайдук. Двадцятитрирічна протеже губернатора Черкащини Сергія Тулуба Сисоєва днями несподівано стала директором Черкаської філармонії, спровокувавши скандал, аналогічний минулорічному призначенню шеф-редактором журналу «Культура України» племінниці міністра культури Михайла Кулиняка Гайдук, якій на час призначення також було 23 роки.

На тлі цього паноптикуму можна зрозуміти крик душі голови первинної організації Партії реґіонів Оболонського району Києва, такого собі Андрія Шаргородського:

«Я не сын депутата,
Я пацан района,
И не важно, кто здесь король региона...»

Політ своєї римованої мислі, якій позаздрили б у самому Гарлемі, політик невеликого поки що масштабу розмістив на офіційному сайті організації. В розвинутих країнах щось таке спонукало б замислитися над загальною адекватністю чоловіка, але в Україні з її «кумами» і «племінницями» це виглядає цілком нормально.

А найбільший жаль будить те, що всі перелічені «родичі» дискредитували гарну традицію мати, крім рідних батьків, ще й хрещених. Бо, як казав найповажніший кум всіх часів і народів Віто Корлеоне, життя надто складне, і сили рідних тата з мамою буде замало для виховання дитини. Саме тому ґанґстера називали Хрещеним батьком, а в нашій політичній історії наразі є самі лише «куми»…

18.04.2013