Перші вибори: Львівщина

Цієї неділі, 18 грудня, на Львівщині відбудуться перші вибори в шести ОТГ — трьох у Мостиському та по одній в Пустомитівському, Кам'янка-Бузькому і Старосамбірському районах. З огляду на виборчий штиль в державі ці перегони стали чудовим майданчиком для політсил, аби тримати тонус. У шести громадах зареєстровано майже тисячу кандидатів до нових рад від усіх чільних партій, а експерти кажуть, що за градусом пристрастей ці вибори не поступаються парламентським.

 

Підготування до виборів у Судовій Вишні

 

Розминка посеред штилю

 

Загалом на виборах у шести округах на Львівщині зареєстрували 901 кандидата до нових рад, 13 кандидатів на посади голів у двох містах та 11 — на посади сільських голів у трьох громадах. За даними виборчих комісій, до участі у перегонах зголосилися практично всі чільні партії області. Для прикладу, на виборах у Нижанковичах у Старосамбірському районі зареєстрували 43 кандидатів від 5 партій, а у списку до нової міської ради в Мостиськах — 296 кандидатів від 12 партій. Це, до речі, рекордне число кандидатів серед усіх шести громад.

 

Загалом беручи, Мостиський район є найцікавішим з найцікавіших, оскільки за результатами виборів будуть створені три об'єднані громади, до складу яких увійде більшість населених пунктів району. Фактично після виборів цей район стане острівцем нового способу урядування в області. Саме тому для політичних партій так важливо здобути перемогу в цих перегонах — вона дасть змогу або зберегти теперішні політичні «розклади», або ж доволі відчутно їх змінити.

 

Перший варіант важливий, наприклад,  для президентської партії та її представника у парламенті з цього округу Ярослава Дубневича. Очевидно, саме тому на чолі списку БПП «Соілдарність» до Мостиської ради стоїть голова тамтешньої РДА Степан Буняк, а серед кандидатів є помічник Дубневича Михайло Лещинський, заступник голови Мостиської районної ради Михайло Мартин, а також низка так званих бюджетників.

 

Натомість список цієї ж таки партії на вибори до міської ради Судової Вишні очолив декан історичного факультету ЛНУ імені Івана Франка Роман Шуст. Дивного в цьому також нічого немає, бо Судова Вишня — це мала батьківщина історика та нумізмата. А крім того, декан вже є депутатом Мостиської районної ради.

 

Також зацікавлені в розвитку успіху Радикальна партія, яка здобула на минулих виборах найбільше місць у районній раді, Українська галицька партія, ВО «Свобода» та ВО «Батьківщина». Для останньої ці вибори — своєрідний іспит, що його складатиме команда нового обласного керівника Михайла Цимбалюка. І від здобутого результату залежатимуть подальші політичні перспективи колишнього міліціонера та посадовця, адже цілком очевидно, що його амбіції сягають трохи далі за Львів.

 

Натомість змінити ситуацію прагнуть УКРОП, «Громадянська позиція», КУН та «Народний контроль», які не здобули мандатів в Мостиську райраду, але висунули своїх кандидатах практично в усіх округах трьох ОТГ. Крім того, ці вибори стануть стартом для «Справедливості» Валентина Наливайченка.

 

Не можна оминути й вибори міських голів у Мостиськах та Судовій Вишні. У райцентрі чинному голові Сергієві Сторожуку опонують Зеновій Мазуркевич від НРУ та висуванець «Свободи» Володимир Шаповал.

 

Натомість у Судовій Вишні конкурс на посаду голови набагато вищий — кандидатами стали 10 осіб. З чинним головою Олегом Станкевичем конкурують 4 самовисуванці та кандидати від «Свободи», НРУ, УКРОПу і «Справедливості».

 

Що ж до сільських рад, то «родзинкою» цих виборів, безперечно, стали перегони у Давидівській ОТГ. Чинному сільському голові Віталію Дяківу висловили підтримку «Батьківщина», «Громадянська позиція» та  «Народний контроль». Його конкурентами стали самовисуванець сільський голова Пасік Зубрецьких та екс-голова Пустомитівської РДА Володимир Керницький, представник БПП «Солідарність» Михайло Кравець, який свого часу також керував районною адміністрацією в Пустомитах, щоправда, у ранзі в.о. Четвертим кандидатом став аспірант Української академії друкарства Андрій Баран. Дяків намагається закріпити успіх, здобутий 2015 року. Фактично завдяки вибору цього юнака на посаду сільського голови пізніше вдалося уникнути реалізації плану створення єдиної ОТГ в Пустомитівському районі. Тому очевидно, що його конкуренти мріють про реванш та повернення впливів.

 

Чистими та спокійними вибори не будуть?

 

Під цей момент правоохоронці зареєстрували одне звернення про порушення законодавства про вибори. За даними начальника відділу масових та охоронних заходів управління превентивної діяльності ГУ Національної поліції у Львівській області Ігоря Гнилюха, до Кам'янка-Бузького відділення поліції надійшла скарга на порушення Конституції України  під час виборів до Жовтанецької сільської ради. Цю скаргу поліція передала в СБУ.

 

Протест під обласною радою з вимогою справедливого формування громад

 

Зі слів координатора спостереження за виборами в ОТГ від Громадянської мережі «ОПОРА» Наталії Радиш, активна фаза аґітації на виборах почалася півтора тижні тому, попри те що сама кампанія стартувала ще наприкінці жовтня.

 

«Наші спостерігачі фіксують найбільше порушень в аґітації. Це аґітки без вихідних даних. У Судовій Вишні на двох кандидатів наші спостерігачі написали скарги до територіальної комісії. Також є поширення аґітаційних матеріалів у невстановлених місцях», — сказала вона.  На початках роботи, додала експерт, деякі члени виборчих комісій іґнорували засідання, що гальмувало роботу, однак ці проблеми було вирішено протягом двох тижнів.

 

Натомість джерела Z повідомляють про спроби задобрювання виборців, зокрема в Давидівській ОТГ. Там представники одного з кандидатів роздають виборцям подарунки до дня святого Миколая.

 

Як зазначив у розмові з кореспондентом Z Віталій Дяків, виборча кампанія йде напружено, але всі її учасники намагаються не переходити певну межу.

 

Щодо порушень в день голосування, то на думку пані Радиш, вони будуть аналогічними до зафіксованих на виборах 11 грудня. Передовсім йдеться про видачу бюлетеня без паспорта, що дуже поширено в сільській місцевості.

 

Натомість Ігор Гнилюх прогнозує, що в день голосування можна сподіватися неправдивих повідомлень про замінування, а також акцій протесту.

 

«Ми не виключаємо, що можуть бути акції протесту. Тому будуть посилені в цих районах слідчо-оперативні групи та створені резерви особового складу. Також будуть працювати вибухотехніки. Тому що на кожних виборах ми отримуємо анонімні повідомлення про замінування», — каже він.

 

Зі слів представника поліції, 18 грудня на кожній з виборчих дільниць чергуватимуть по два поліціянти — від часу, коли на дільницю надійдуть бюлетені, аж до того моменту, коли бюлетені відвезуть з дільниць в окружні комісії.

 

16.12.2016