Козацькі пісні Дніпровщини увійшли до списку нематеріальної спадщини UNESCO.

 

Козацькі пісні Дніпровщини увійшли до списку об'єктів нематеріальної спадщини UNESCO, котрі потребують збереження.

 

Про це йдеться у повідомленні на сайті UNESCO.

 

Рішення внести козацькі пісні до списку було схвалене комітетом з охорони нематеріальної культурної спадщини UNESCO. Мета існування цього списку – "дозволити зацікавленим країнам мобілізувати міжнародну співпрацю і заручитися належною підтримкою з метою забезпечення передачі культурних традицій".

 

В анотації до українського об'єкта йдеться: "Козацькі пісні співаються в громадах Дніпропетровської області, розповідаючи про трагедію війни, а також і особисті переживання воїнів-козаків".

 

Традицію практикують у трьох групах співців: "Криниця", "Богуславочка", "Першоцвіт". Більшість виконавців є літніми людьми, тож вікова історія козацьких пісень може урватися. "Це традиція, котра передавалася в родинах від покоління до покоління, коли молодші вивчали [пісні] від старших. Її тяглість загрожена через старість покоління та нестачу джерел знань для навчання нових поколінь", – ідеться у анотації.

 

Разом із козацькими піснями до списку об'єктів нематеріальної спадщини, котрі потребують збереження, ввійшли: технологія виготовлення чорної кераміки з португальського села Бізальяйнш і танці угандського народу маді під супровід вигнутої ліри.

 

Загалом до списку об'єктів нематеріальної спадщини, котрі потребують збереження, входить 47 об'єктів. При цім рубрика "виконавче мистецтво" (performig arts) охоплює лише чотири об'єкти: козацькі пісні (Україна), танці й музика маді і музична традиція біґвала (обидва – Уганда), музична традиція "чапей Донг Венг" (Камбоджа).

 

Сам список нематеріальної спадщини UNESCO має три категорії (основний реєстр нематеріальної спадщини; список спадщини, котра потребує збереження; реєстр найкращих практик у сфері збереженні) і налічує 400 об'єктів.

 

Україна має в цьому списку (основний реєстр) іще один об'єкт – петриківський розпис.

 

30.11.2016