Адвокатська дорадча група, котра складається з адвокатів родин Небесної сотні, закликала активістів не перешкоджати приїздові бійців "Беркута" на засідання суду у справі про розстріли на вулиці Інститутській 20 лютого, а відтак – уможливити допит Віктора Януковича у форматі відеоконференції з Ростова-на-Дону.
Про це йдеться у заяві Адвокатської дорадчої групи, опублікованій у Facebook.
"Закликаємо активістів не блокувати проведення допиту, самостійно розбиратися в суті речей та не давати себе використати для досягнення невідомих цілей, які не мають нічого спільного із встановленням справедливості у справі притягнення до відповідальності винних у злочинах проти учасників Євромайдану", – закликають адвокати.
Дорадча група зазначає, що її позиція є незмінною: Віктор Янукович мусить перебувати в суді на лаві підсудних і в статусі обвинуваченого. Але на судовому процесі у справі "беркутівців" статус Януковича є можливим лише як свідка. "У цьому процесі (саме в цьому суді) не може вже бути інших обвинувачених. Безпосередньо сам Янукович є підозрюваним по цьому ж епізоду в іншому провадженні. Навіть якщо завтра президент-втікач з’явиться в Україні, у процесі проти п’ятьох "беркутівців" він не зможе бути обвинуваченим. Інакше доведеться розглядати справу спочатку. Тому допитати його саме в цьому процесі можна лише як свідка", – пояснюють правники.
Адвокати нагадують, що ініціатива допитати Віктора Януковича з території РФ належала захисту "беркутівців". Захисники родин Небесної сотні наполягали на тому, що Януковича слід викликати до суду для особистого допиту, проте суд вирішив задовольнити клопотання "беркутівців". Адвокати родин Небесної сотні зазначають: хоч би як недолуго не виглядала поява Януковича свідком у суді, зрив допиту екс-президента після того, коли суд уже ухвалив рішення про відеоконференцію, може лише нашкодити справі.
"Тепер це рішення суду, яке потрібно виконувати. Адвокати родин Небесної сотні готові до цього допиту. Згідно з КПК України свідок має дати вільні покази, а потім відповісти на питання захисників, обвинувачених, прокурорів, потерпілих, їх представників і суду. Так, ми впевнені, що цей свідок не скаже правди. Проте він несе кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивих показів та відмову від дачі показів... Зрив допиту стороною захисту чи свідка після “вільних” показів – є фактично відмовою від надання показів. Зрив допиту свідком чи стороною Росії – із різних “технічних” чи “організаційних” причин – буде розцінюватись так само. Але українська сторона має зробити все, щоб забезпечити справедливий судовий розгляд. Зрив або незабезпечення проведення допиту, необхідність якого визначив український суд, з боку українських органів влади, – це і буде перешкоджання правосуддю. Це – ознака слабкості. А ми – сильні", – заявили адвокати.
28.11.2016