Швейцарія відкинула ідею безумовного базового доходу

 

 

За підсумками недільного референдуму проти цієї ініціативи проголосували 76,9% швейцарців при фреквенції 47%, проект не отримав більшості голосів у жодному з кантонів. Згідно з ініціативою, винесеною на голосування, базовий дохід мав забезпечувати всьому населенню країни гідне людське існування та участь у суспільному житті. За уявленнями ініціаторів, для цього кожен дорослий громадянин повинен щомісяця отримувати 2500 швейцарських франків (близько 2260 євро), а дитина - 625 франків (565 євро). При цьому допомога по безробіттю, соціальна допомога та пенсії мають бути скасовані. Це перший у світі референдум з такого питання.

 

Серед аргументів противників — необхідність суттєвого підвищення податків, зокрема, збільшення ставки ПДВ до 50 відсотків. Потреби державної скарбниці для фінансування базового доходу противники оцінювали в 150 мільярдів франків на рік. Більшість фахівців скептично сприймають ідею безумовного базового доходу, Джон Кей, наприклад, писав: "Системи соціального забезпечення всюди використовують обидва типи інформації — і пов'язану з континґентністю, і пов'язану з доходом — щоб збалансувати витрати й ефективність. Саме тому вони є неминуче скомплікованими"

 

Соцопитування передбачали результат 70% на 30% (серед молоді до 40 років рівень підтримки був у 36%), прихильники ідеї заявляли, що успіхом вважатимуть і 20%, бо це, за їхніми словами, дасть поштовх для подальшої дискусії у суспільстві.

 

 

Найвищу підтримку ініціатива отримала в німецькомовному Базелі (північний захід) — 36%, найменшу: в Аппенцелль-Иннерроден (невеликому німецькомовний кантон на північному сході Швейцарії) — 12.6%.

 

Місцеві політики та представники бізнесу вітали результати референдуму, трактуючи їх у тому ключі, що швейцарці поділяють ідею "ми працюємо для того, щоб заробляти, і наша зарплата залежить від того, що ми виробляємо."

 

Серед політиків введення "безумовного базового доходу" підтримали тільки "зелені". Вони, власне, не вважають, що референдум провалився, і впевнені, що це питання ще буде підніматися і не раз.

 

06.06.2016