Майбутнє біґ-дата настало

Тепер з біґ-дата можливо визначити все — від руху мільярдів зірок до кожного удару людського серця

 

 

Біґ-дата, технічна новина недавнього часу, тепер починає показувати важливі результати. Наука використання потужних комп'ютерів, всюдисущих давачів та Інтернету для опрацювання маси початкових даних, аби виявити раніше непомітну аналітичну інформацію, дедалі більше застосовується в бізнесі, університетах і державних установах. Вона змінює уявлення про все — від розвитку плоду до космології.

 

Завдяки біґ-дата ми вже дізналися, що малюки вчать мову не через повторення — як ми думали століттями, — а слухаючи слова, які вживаються в численних контекстах. Ми також виявили, що недоношеним немовлятам загрожує велика небезпека, коли їхня пульсація серця є стабільною (серця здорових немовлят є неритмічнішими). Дослідники доходять до розуміння впливу зовнішніх факторів на аутизм (вміст вуглекислоти, кімнатна температура) і того, як міську злочинність можна великою мірою локалізувати в кількох кварталах міста, навіть індивідуальних будинках. Ці та інші відкриття біґ-дата можна побачити в документальному фільмі PBS «Людське обличчя біґ-дата», знятому на підставі опублікованої в 2012 р. книжки з такою самою назвою, в якій є і мій есей.

 

Тепер ми можемо виявляти напади депресії, які насуваються, навіть суїцидні тенденції, спостерігаючи зміни в способі життя (використання соціальних мереж, зменшення руху) потенційної жертви. А використовуючи пошук Google, епідеміологи можуть помітити виникнення епідемії перед тим, як це зроблять лікарі. Однією з найекстраординарніших властивостей біґ-дата є те, що вони оповіщають про завершення панування статистики. Протягом 400 років ми були змушені аналізувати складні системи і робити висновки. Тепер з біґ-дата можливо визначити все — від руху мільярдів зірок до кожного удару людського серця.

 

Біґ-дата потроху поширюються і в щоденному житті. В Ізраїлі 80% громадян подають інформацію про трафік, щоб допомагати одне одному діставатися з дому на роботу і назад за допомогою прикладної програми WAZE на смартфонах, чимраз більшої платформи вибору для  біґ-дата. Каліфорнія розглядає можливість використання у смартфонах акселерометрів, які реєструють несподівані рухи, — щоби створити систему завчасного попередження землетрусів, яка діятиме набагато швидше, ніж встановлені урядом прилади.

 

Фермери на Середньому Заході незабаром матимуть розрахунки, зроблені на їхніх полях практично для кожної окремої рослини: в них буде поєднано дані про ґрунт, воду і погоду, якої сподіваються, з трильйонами сценаріїв страхового забезпечення. Місце перебування жертв природних катаклізмів тепер буде точно визначатися, і їм буде надаватися допомога через використання аналізу твітів, миттєвих повідомлень і телефонних дзвінків в режимі реального часу. Навіть в одній з найдавніших наук, географії, відбувається революція завдяки мапам, які змінюються за секунду.

 

Та найбільший під цей момент наступ біґ-дата зробили на діловий світ. Нещодавнє дослідження, здійснене консалтинґовою фірмою NewVantage Partners, виявило, що кількість американських фірм, які використовували біґ-дата протягом останніх трьох років, зросла з 58% до 63%, у той час коли 70% фірм тепер кажуть, що біґ-дата є життєво важливими для них, — вражаючий стрибок з 21% у 2012 р. Це найдинамічніший наростальний темп прийняття за всю історію. Тим часом керівник служби управління даними — посада, якої донедавна навіть не існувало,  — тепер є у 54% компаній, в яких провадилося дослідження.       

 

Комерційну видатність цієї революції можна побачити всюди: від товарів і послуг, здатних спрогнозувати єдині серед свого роду потреби індивідуальних споживачів, до удосконаленої кредитної точності, до магазинів, які пристосовуються (через спеціальні знижки та акції, що висвічуються на екранах ваших смартфонів) до кожного споживача, який переступає їх поріг.

 

Сьогодні більша частина цієї діяльності залишається схованою від наших очей. Та невдовзі вона набуде куди ширшого розголосу, і досвід щоденного життя перетвориться на кардинально новий персоналізований, предикативний досвід з більшими можливостями, який ми нині заледве можемо уявити.

 

Мабуть, ніде ці зміни не будуть більшими, ніж у наших власних тілах. За допомогою нового покоління зовнішніх та внутрішніх контрольних пристроїв, які безперервно накопичують неймовірну кількість показників здоров'я і медичних даних мільярдів людей, ми за рік дізнаватимемося про людське тіло більше, ніж колись дізнавались за століття. Китай вже працює в цьому напрямку із сотнями мільйонів своїх хронічно хворих громадян. Ці знання допоможуть змінити все: від епідеміології до генетичних досліджень для персоніфікованої медицини і програм лікування.

 

Зокрема, біґ-дата ставлять певні культурні запитання, на які ми не маємо готових відповідей і щодо яких не можемо досягти консенсусу. Наприклад, хто володіє нашими персональними даними? Нині відповідь на це питання не є ясною, і це може вимагати правового прецеденту, можливо, навіть ухвалення Білля про дані людини, щоб вирішити це питання.

 

Такими є найбільші виклики, але їх буде подолано, тому що плоди біґ-дата є надто цінними. Тепер зрозуміло, що ніщо не є ціннішим, ніж те, що називають «метаданими» — даними, які отримуються з інших даних і дають про них інформацію. Один з найбільших уроків технологічної революції полягає в тому, що вони почали з того, що стали вирішувати потреби, які у вас вже були (скажімо, відстеження того, як окремий вірус поширюється серед населення), і закінчили вирішенням потреб, яких ви навіть не уявляли. І це може бути справжнім призначенням біґ-дата.    

 

Коли ви можете вивчати мільярди, навіть трильйони інформаційних точок, ви починаєте розкривати сили і тенденції, які досі були невидимими для людського спостереження. Ану ж ратинований зуб мудрості, який ви мали в десятилітньому віці, скорочує ваше життя через 70 років? Або один короткий збій у серцебитті минулого тижня є провісником кардіологічних проблем, які з'являться наступного місяця?

 

Відкриття цих метаданих може виявитися справжнім призначенням біґ-дата: навчити нас бачити і самих себе, і природний світ довкола нас такими, якими ми не могли їх побачити ніколи раніше.   

 

 


Michael S. Malone
The Big-Data Future Has Arrived
The Wall Street Journal, 22.02.2016
Зреферувала Галина  Грабовська

01.03.2016