Зростають лише тарифи

Міський голова Львова Андрій Садовий нині заявив, що обговорення підняття тарифів можливе лише тоді, коли перевізники забезпечать належні умови пасажирських перевезень. «Звичайно, що перевізники хочуть вищі тарифи. Але яка сьогодні якість перевезень, чистота в автобусах, повага до пасажирів? Спочатку перевізники повинні навести порядок, щоб чітко автобуси курсували за графіком, щоб люди не скаржилися на якість перевезення. Тоді можна сідати і говорити. При такій ситуації, як сьогодні, я на жоден ультиматум не піду принципово», — поставив питання руба керівник міста. І, вочевидь, мав рацію. Передовсім у тому, що спершу має змінитися якість надання послуг, а відтак — вартість проїзду.

Тернопільська міська влада вирішила вчинити інакше. Вона дозволила підняти вартість проїзду від 1 квітня, взявши обіцянку з перевізників щодо покращення якості перевезень. Як наслідок, ціна проїзду зросла, а якість якою була, такою й залишилася. У цьому пересвідчилася кореспондент «Z».

 

Нині водії тернопільських маршруток вимагали не 2 грн., а 2 грн. 50 коп. за проїзд. Найчастіше на таку вимогу пасажири обурювалися, багато хто перепитував, чи це, бува, не першоквітневий жарт. Але водії твердо трималися свого — дві з половиною гривні і ні копійки менше. Пасажирка пані Наталя про збільшення сплати за проїзд дізналася вже у маршрутці. «Тернопіль рівняють до Києва. Але для цього мешканцям нашого містечка варто видавати столичні зарплати», — порадила представникам влади п. Наталя і додала, що тоді тернополяни не заперечували б проти підвищення тарифів.

Нова вартість проїзду не для всіх стала несподіванкою — про підвищення тарифів люди кілька тижнів тому довідались із засобів масової інформації. «Я про збільшення ціни знав. Не сприймаю це як жарт, оскільки читав у пресі, що справді тарифи збільшаться. Та й в маршрутці висить повідомлення, що проїзд становить 2 грн. 50 коп.», — констатує тернополянин Назар.

Заздалегідь знала про підвищення тарифів і мешканка обласного центру Ліля. Та це ніяк не послабило її неґативного ставлення до цієї події. Зокрема й тому, що, крім ціни, у перевезеннях нічого не змінилося. «В салонах брудно. Водії часто хамлять пасажирам. З дитиною їхати майже неможливо. Адже людей в автобусі так багато, інколи стільки, що зранку не протиснутися», — вказує вона на знайомі для більшості містян проблеми.

А от пенсіонерка пані Марія підтримала водіїв. Розповіла, що їм нині нелегко: «А їм не дуже добре живеться. З тими запчастинами, на які вони все скаржаться, з поганими дорогами». Жінка думає, що за сьогоднішньої ситуації зростання тарифів, мабуть, таки справедливе. Хоч і переконана, що можна було з таким кроком трішки зачекати — «поки люди стануть жити краще». Особисто пані Марії збільшення ціни не торкнулося взагалі — вона як пільговик їздить безкоштовно.

Водії тернопільських маршруток зізналися «Z», що нині пасажири переважно не висловлювали їм своє «фе». «Платять, все нормально. Потрапляють такі, що про підняття не чули. А так — нічого надзвичайного. Немає ніяких скарг, ніхто не ображається», — кажуть шофери. Жодних змін у роботі, поведінці та зовнішньому вигляді водіїв ані журналіст «Z», ані опитані пасажири не зауважили. Зі слів пасажирки пані Марії, у салонах така сама «чистота», яка була з 2-гривневим тарифом. А тернополянин Андрій не спостеріг якихось виявів чемності серед водіїв .

Не знайшлося у громадському транспорті й охайних водіїв в уніформах. Раніше, на виміну за збільшення вартості проїзду, міські чиновники домовлялися про це  з перевізниками. Як зізнався «Z» один з водіїв, за кілька днів після ухвали міськвиконкому мірки з кермувальників вже зняли. Проте коли видадуть форму — не повідомили. Тоді водії сподівалися, що це станеться перед 1 квітня. «Певно, в квітні їздитимемо у формі, я так думаю. Буде тепліше. Бо зараз не будемо в сорочці їздити», — припускав раніше в коментарі «Z» один з водіїв, пан Ігор.

Нагадаємо, що збільшити 2-гривневий тариф у громадському транспорті міській владі запропонували перевізники. Вони переконували, що тодішній тариф за перевезення одного пасажира не окуповував їхніх витрат на утримання автобусів. Мерія подала розрахунки бажаних тарифів в Територіальне відділення Антимонопольного комітету. Там нову вартість проїзду не затвердили, оскільки не всі складові, необхідні для підрахунків, було подано. Антимонополісти запропонували міськраді обчислити вартість проїзду поновно. Не минуло й місяця, як проект ухвали зі збільшеним тарифом і подали на розгляд виконкому міста, де одразу й затвердили. Відтак, від 1 квітня, за проїзд у маршрутках тернополяни платять 2 грн. 50 коп. (до речі, так само коштує перевезення в Києві, хоч відстані у столиці набагато більші від тернопільських). На соціальних маршрутах замість 1,25 грн. з пасажирів просять 1,5 грн. А от кількість пільговиків, які можуть одночасно їхати безкоштовно в одному автобусі, залишилася незмінною — 6 осіб. Знижки, та й то лише у навчальний час, мають школярі. Їх провезуть у маршрутці за півціни. Це вже друге підвищення тарифів на проїзд у маршрутках за каденції чинної міської ради. 2011 року вартість перевезення підняли з 1,5 грн. до 2 грн.  

 

На ту саму тему:

Або три гривні, або пішки…

 

 

01.04.2013