Три чверті українців – 74% – зголосилися взяти участь у голосуванні на місцевих виборах 25 жовтня.
Про це свідчать результати соціологічного опитування, що його провели 8-20 жовтня фонд "Демократичні ініціативи" та Київський міжнародний інститут соціології.
Так, 47% запевнили, що "обов’язково" прийдуть на вибори, і ще 27,5% – "скоріш за все". Найвищою можна очікувати фреквенцію у Західному регіоні: 52% достеменно підуть голосувати, а 32% – імовірно, що підуть. Найнижчою може бути явка на Донбасі: відповідно, 31% і 21%.
Значна частина виборців – 37,5% – ще не обрали жодного з кандидатів для голосування. Найбільше таких невизначених у Західному регіоні (48%) та на Донбасі (45%).
При голосуванні за кандидата на посаду мера (сільського голови) головними чинниками для виборців будуть особиста чесність, некорумпованість (56%), здатність відстоювати інтереси громади перед центральною владою (32%), розуміння і обстоювання інтересів жителів (31%), наявність конкретних пропозицій (30%). Щодо мотивів вибору, то вирізняється позиція жителів Південного регіону та Донбасу, для яких найбільш важливо, аби обранці могли обстоювати інтереси їхнього міста (села) перед центром.
Що ж до кандидатів у депутати, то вирішальне значення для виборців матиме насамперед особистість кандидатів (47,5%), допомога жителям округу (39%) та попередня діяльність (31%). У містах, де кандидатів у депутати місцевих рад висувають партії, для виборців все ж більше важитиме особистість кандидата (57%), ніж те, яка партія його висуває (34%).
У впливовості партій на місцевих виборах існують істотні регіональні відмінності: у Західному регіоні це насамперед "Самопоміч", у Центральному та Південному – БПП, у Східному – "Відродження" та "Опозиційний блок".
46% вірять у чесність виборів: 10% вважають, що вибори пройдуть повністю чесно і ще 36% – що окремі порушення не вплинуть на кінцевий результат. І майже стільки ж – 40% – або припускають (29%), або впевнені (11%), що результати будуть сфальшовані. Найбільше впевнені в чесності виборів у Західному регіоні (56%), найменше – у Південному регіоні (20%).
Виборці доволі кепсько ознайомлені з новим законом про місцеві вибори. Знають про нього 12%, а 48,5% "щось про це чули". Натомість 38% узагалі не обізнані. Найменше знають про виборчі новації на Донбасі, де лише 6% втаємничених.
21.10.2015