Верховна Рада ухвалила закон про полегшення доступу до інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Земельного кадастру та Єдиного державного реєстру транспортних засобів та їх власників, який, за оцінками громадських та експертних середовищ, є революційним для боротьби з нелеґальними доходами посадовців.
За ухвалення закону «щодо посилення прозорості у сфері відносин власності з метою запобігання корупції» (№2423) проголосували 240 народних депутатів.
У пояснювальній записці йдеться, що мета закону — «запобігання корупції, забезпечення відкритості та прозорості правовідносин у суспільстві, а також встановлення громадського контролю за посадовими особами».
«Це, з-поміж іншого, сприятиме публічному контролю за сплатою податків чиновниками, які є власниками відповідного майна, земельних ділянок та транспортних засобів, нарівні з іншими громадянами, а також певною мірою підвищить рівень довіри до влади у суспільстві. Також відкриття цієї інформації сприятиме відкритості і прозорості органів місцевого самоврядування та виконавчої влади, які мають повноваження щодо розпорядження землями державної та комунальної форми власності, нерухомим майном та транспортними засобами», — зазначають автори законопроекту.
Щодо самого інструментарію, то Верховна Рада полегшила спосіб пошуку інформації в реєстрах: кожен громадянин зможе за прізвищем власника довідатися, які той має автомобілі, земельні ділянки, будинки чи квартири (точна адреса буде прихована з міркувань безпеки; також приховуватиметься реєстраційний номер авта).
«Цим законом, як рентгеном, зможемо засвітити всю корупційну систему в Україні. Завдяки закону ми зможемо дізнатись про награбоване майно за десятки років: квартири, будинки, земельні ділянки, автомобілі. Кожному доведеться пояснювати — за які доходи придбане це майно. Це потужний удар по мафіозній, корупційній системі», — прокоментував віце-спікер парламенту Андрій Парубій, який був одним з головних лобістів закону.
Активісти, що вимагали ухвалення закону, заявили, що це важлива перемога громадянського суспільства. «Це запустить можливість саджати чиновників в тюрму за брехню в декларації та незаконне збагачення: 2 та 8 років тюрми з конфіскацією відповідно», — заявив керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін.
14.07.2015