Пошуки «Філи» тривають. На знімках поверхні комети 67P/Чурюмова-Герасименко видно багато світлих плям, їх міг залишити спусковий апарат місії «Розетта» «Філи». Наступні дані дали змогу обмежити територію ймовірного його перебування. Апаратом може виявиться одна зі світлих плям поряд з цією територією. Ще більше науковці сподіваються на те, що «Філи» скоро власними силами потрапить на радари.
Реконструкція польоту «Філи» над кометою з фото OSIRIS.
Приземлення «Філи» пройшло не так, як планували, тим не менше – сенсаційно: 12 листопада 2014 р. спускний апарат космічного корабля «Розетта» спочатку приземлився в точці призначення Агілкія на «голові» комети 67P/Чурюмова-Герасименко. Проте система, що повинна була утримувати Філи на кометі, відмовила, й зонд відлетів, неконтрольовано котився поверхнею комети, аж поки не приземлився в ущелині. Та план науковців ще був здійсненим: «Філи» надавав дані про структуру комети і її знімки зблизька, від яких перехоплює дух.
Але потім сонячні батареї перестали отримувати достатньо світла для того, аби заряджатися. Після 57 годин апарат позбувся струму й упав у свого роду зимову сплячку, з якої, попри всі сподівання та очікування дослідників, не прокинувся дотепер. Місце його перебування залишається невідомим.
Вже є ціла низка даних про місця, де «Філи» міг застрягнути. «Розетта» з траєкторії свого польоту навколо комети також дає змогу добре її оглянути: навігаційні камери, як і наукова камерна система OSIRIS з високою роздільною здатність, можуть ідентифікувати місце першого приземлення «Філи». Спусковий апарат, відстрибуючи від поверхні комети, залишив у її пилі відбитки.
Після того, як «Філи» залишив місце приземлення Агілкію, його знову помітили на моментальних знімках OSIRIS та навігаційної камери. Наступні фото з OSIRIS демонструють світлу пляму на горизонті великого заглиблення Хатмехіт, що в «голові» комети. Можливо, її залишив «Філи».
З даними й знімками, отриманими завдяки інструментам вже самого апарату «Філи», науковці визначили напрямок польоту, в якому він рухався, покидаючи місце першого приземлення. Проте знайти спусковий апарат на підставі цієї інформації – завдання не з простих: місцевість вкрита тріщинами, а «Філи» – замаленький, аби впадати в око. За умови розширення оптики камер, апарат займає на фото кілька пікселів.
На щастя, через якийсь час удалося отримати нову інформацію. В межах експерименту «CONSERT» «Філи» й «Розетта» обмінюються радіосигналами, аналізуючи внутрішню структуру комети. Вимірявши час поширення сигналу між об’єктами, з відомою траєкторії польоту «Розетти» й наразі найкращою моделлю форми комети команда «CONSERT» обмежила ймовірне місце приземлення еліпсом.
Цей дотепер найкраще досліджений регіон, у якому гіпотетично перебуває «Філи», розташований просто на межі басейну Хатмехіт й визначений площею близько 16 Х 160 м. CONSERT-еліпс викреслив практично всіх гіпотетичних кандидатів із зображень OSIRIS. Залишився тільки один кандидат відносно поблизу окресленої території, а також інші дещо віддалені від неї.
«Ми ідентифікували багатьох ймовірних кандидатів на знімках OSIRIS, як суто в регіоні, який означив CONSERT, так і навколо нього», – каже очільник OSIRIS Гольґер Сіркс (Holger Sierks) з Інституту досліджень Сонячної системи імені Макса Планка в Геттінгені (Німеччина).
Приблизне місце розташування п'яти кандидатів, яких визначили на підставі аналізу фото, зроблених OSIRIS всередині грудня. Верхній лівий перебуває поруч з еліпсом CONSERT.
Світлі плями на поверхні комети зустрічаються направду часто, але «Філи» – тільки одна з них. Більшість блискають лише тимчасово, не є постійними. Науковці вивчили світлини OSIRIS, шукаючи світлі плями, які було видно впродовж тривалого часу після приземлення спускного апарату.
На фото від 12 і 13 грудня 2014 р. вони натрапили на кандидата, що багато обіцяє. Але чи насправді він виявиться «Філи», науковці не знають напевне. Він відповідає цілій низці умов й очевидно виник не з пилинок чи на підставі помилки датчика. Тим не менше, він перебуває за межами еліпса, виміряного науковцями з «CONSERT». На це може бути чимало причин: похибка у вимірюваннях, зміна поверхні комети в період між зйомками і як наслідок – викривлення зображення.
Зрештою, аби вислідити «Філи» з певністю, необхідними стали фото з вищою роздільною здатністю. Відповідно, назріла проблема наступних польотів до комети. З огляду на зростання активності 67P/Чурюмова-Герасименко, це – неможливо. Але в майбутньому «Розетта» мала б знову наблизитися до комети.
Ймовірний сценарій розгортання подій такий: коли «Філи» отримає достатньо енергії, щоби вийти зі свого сну, «CONSERT» зможе здійснити наступні вимірювання й значно зменшити похибку в визначенні місця приземлення «Філи». На разі він спить. Але команда «Філи» сподівається, що впродовж найближчих тижнів чи місяців він прокинеться й відправить такий бажаний сигнал на «Розетту».
MPI für Sonnensystemforschung, 12.06.2015
Зреферувала Соломія Кривенко
14.06.2015