Тризуб і зірку Давида поєднає пам'ятник

 

Голова тернопільської «Єврейської общини» Ігор Банзерук (Канцер) не висловлюється проти встановлення пам'ятника «Жидівському пробойовому куреню УГА». Хоч дотримується думки, що мертвих євреїв краще вшановувати, фінансово допомагаючи живим. Так він прокоментував «Z» ініціативу активістів Всеукраїнської організації «Тризуб» встановити у місті цей пам'ятник. «Тризубівці» тим часом подали свою пропозицію в управління культури обласної державної адміністрації. Начальник управління Григорій Шергей, підписавши документ, дозволив активістам втілювати ідею в життя.

 

«Я не можу конкретно оцінити цю ідею, оскільки з цим питанням до нас ніхто ні з її ініціаторів, ні з представників влади не звертався. І наскільки мені відомо, до єврейських організацій у Києві також. Чув про пропозицію встановити пам'ятник Жидівському куреню виключно від журналістів. Важко сказати, як я ставлюся до такої ідеї. Якби місцева влада віддала тернопільським євреям у користування їхнє приміщення, в якому сьогодні функціонує районна лікарня, чи принаймні фінансово допомогла б живим представникам єврейської нації, які є в місті, тоді б можна було говорити про вшанування мертвих євреїв. А так як за останні років двадцять нічого для нашої общини зі сторони влади зроблено не було, то мені мало віриться, що встановлять пам'ятник Жидівському куреню. Це все на рівні пустих розмов», — сказав голова Тернопільської обласної організації «Єврейська община» Ігор Банзерук (Канцер). І додав, що «сама ідея непогана, адже євреї у свій час зробили багато доброго для України і Тернополя зокрема».

 

Як розповів «Z» член ВО «Тризуб», а заразом і голова оргкомітету зі спорудження пам’ятника Іван Сута, цей задум не є новий. Він виник ще під час першої державної конференції, присвяченій українській національній ідеї у 1998 році. Нині ж, переконаний «тризубівець», настав час втілити його в життя. Для пам’ятника «Жидівському пробойовому куреню» обрали територію біля районної лікарні. Іван Сута каже, що місце обрали не випадкове. Поруч з лікарнею, на вулиці Князя Острозького, стоїть будинок обласної філармонії, де колись був Український народний дім, зведений за кошти українців. А приміщення самого медзакладу — це колишня «Жидівська лічниця», збудована за гроші єврейської громади. Про це, до речі, нагадує відреставрована таблиця з написом єврейською мовою, вивішена на першому поверсі лікарні. Тому, переконаний «тризубівець», символічно буде встановити пам’ятник «Жидівському куреню» між цими двома будівлями. І якщо пам’ятник таки встановлять на території закладу, то відповідальним за занедбану медустанову посадовцям доведеться відремонтувати будівлю, впевнений Іван Сута.

 

Як виглядатиме монумент, ініціатори доручили визначити київським архітекторам. Вже сьогодні, розповідає голова оргкомітету, викладачі Інституту декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. М.Бойчука розробили проекти пам’ятника на власний смак і розсуд. Обов’язковою вимогою є лише поєднання у композиції українського тризуба з єврейською зіркою Давида. Згодом зразки проектів розмістять в Інтернеті й запропонують громадянам обрати найкращий. Варіант, який переможе в опитуванні, виготовлять і встановлять у Тернополі. Залежно від задуму, закладеного в проекті, що переможе в конкурсі, обиратимуть і матеріал для пам’ятника. Саме тому, каже пан Сута, нині важко сказати, в яку суму вийде виготовлення та встановлення пам'ятника. Кошти на це виділятимуть зі спеціально створеного фонду, пожертву до якого може дати будь-хто. «Сьогодні вже є кілька бажаючих в Україні, які хочуть вкласти гроші в цю справу», — запевнив Іван Сута. Що ж до назви пам'ятника, то її трохи підкорегують. Зокрема, історичну назву куреня «Жидівський» перейменують на «Єврейський».

 

Тож дозвіл від управління культури Тернопільської облдержадміністрації «тризубівці» вже мають. Тепер черга міської влади, яка мусить виділити під проект ділянку землі. Оргкомітет підготував подання також у мерію. І хоч ставлення до єврейської історії в раді, де більшість належить «свободівцям», може бути неоднозначне, все ж Іван Сута сподівається, що «націоналіст націоналіста зрозуміє», а отже, підтримає.

 

11.03.2013