Боже об'явлення чи витівка природи?

 

У Стрию, що на Львівщині, на зрізі дерева у місцевому парку з'явилось зображення Богородиці. Принаймні так думають сотні вірян, які вже другий день поспіль приходять туди помолитися. На вихідні у Стрию чекають ще більшого напливу паломників. Інспекторам ДАІ довелося змінити рух у місті, щоб транспортні засоби вірян не створювали заторів.

 

Стриянка Віра Гриньків побувала на місці ймовірного об'явлення. Вона розповіла, що також побачила на зрізі дерева образ Богородиці: «Я сьогодні була на тому місці, бачила дерево у парку Злуки. Насправді образ добре видно, і вірю, що він є нерукотворним. Думаю, що цей знак не на добро, має щось статися».

Офіційні представники УГКЦ, натомість, кажуть, що про об'явлення говорити рано, а події в парку коментують стримано. «Має минути час, щоб Церква могла дати офіційну оцінку цьому явищу. Ми сумуємо, чому стількох людей немає на недільному богослуженні, або чому стрияни так масово не йдуть до Ліської (Стрийської) Божої Матері у храм Успіння Пресвятої Богородиці, яка офіційно визнана чудотворною і її дива зафіксовані? Властиво, не варто шукати чогось надзвичайного в простих речах, бо маємо у Стрию багато чудотворних місць. Мені дивно, що людині простіше орієнтувати свій погляд на якісь другорядні речі, а не на першочергові, які вимолені століттями, встановлені і підтверджені церквою», — сказав у коментарі «Z» канцлер Стрийської єпархії УГКЦ о. Володимир Ждан.

Протосинкел Стрийської єпархії УГКЦ о. Богдан Манишин також не сприймає подію у Парку «Злуки» як об'явлення: «Церква має свої критерії до визначення об’явлень. Тут чогось такого надзвичайного не відбувається. Легше молитися до дерева, ніж бачити Христа в моєму ближньому».

Психологи, до яких по коментар звертався «Z», відповіли, що не можуть дати наукового обґрунтування таким випадкам. Зокрема, психолог Олександр Львов зазначив, що «кожен бачить те, що хоче». І додав, що в жодному разі не можна називати це хворобою чи іншим психологічним виявом.

Не вважає, що відразу треба говорити про чудо і релігієзнавець Андрій Юраш. Він нагадує, що такі події відбуваються реґулярно. «Перша реакція у цій ситуації — треба ретельно послідовно вивчити питання: як це сталося і чи справді в цьому є ірраціональне підґрунтя того, що зараз всі бачать. Завжди для того, щоб перевірити і прийняти рішення в подібній ситуації, Церква створює комісію, яка вивчає, працює досить довго. Головним підтвердженням того, що це є не випадковість, не збіг, не суто природне явище, як результат, має здійснитися кілька чудесних речей: зцілення, ще об’явлення. Якщо є документально підтверджені зцілення, тоді тільки можна буде говорити , що справді маємо справу із чудом, а не явищем, яке вкладається у рамки якихось природних процесів», — пояснив «Z» Андрій Юраш.

Явища об’явлення святих відбуваються періодично в різних куточках України і за кордоном. Однією з найвідоміших у світі є серія об'явлень, що відбулися у Фатімі в 1915–1917 роках, яку Католицька Церква офіційно визнала як чудо й одкровення, яке не суперечить доктрині. Українські ж приклади були як справжніми чудами, так і природними чи людськими витівками. Для прикладу, появу Зарваницької Божої Матері у XIII ст. і досі вважають чудом. Натомість поява Богородиці у вересні 2012 року у Чернівецькій області виявилася природним хімічним процесом через великий вміст солі на стіні сільського клубу.

08.03.2013