Більше втрат, ніж припускали: щороку Гренландія втрачає стільки льоду, скільки би помістилося в 5 Боденських озерах. Такі дані надає дотепер найточніший та наймасштабніший баланс гренландського льоду. Загалом крижана поверхня на потепління клімату реагує динамічніше та комплексніше в порівнянні з загальноприйнятими моделями, пишуть науковці в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Зміна льодовикового щита в Південно-Східній Гренландії.
Гренландська крига – другий за величиною резервуар замороженого льоду на планеті, під впливом зміни клімату крига тане. Але скільки льоду насправді зникає з території Гренландії і як це впливає на рівень моря, допер було відомо лише в загальних рисах.
Про це йдеться в нещодавній доповіді Міжурядової групи експертів з питань змін клімату (МГЕЗК). Рівень моря до 2100 року виросте з 14 мм до 84 мм, роблять дослідники прогнози на відносно великий період часу.
Причиною для такої невизначеності є спрощена модель, на якій ґрунтуються сучасні вимірювання, в своїй основі вона має дані лише про чотири льодовики: Ілуліссата, Гельгайма, Кангерлусуака й Петтерманна. «Але досі неясно, чи ці глетчери взагалі демонструють процеси всього льодовика Гренландії і чи їхні реакції можна перенести на глетчерний лід загалом», – пояснюють Беата Сато (Beata Csatho) та її колеги з Університету Буффало (США).
Щоб детальніше вивчити цю ситуацію, міжнародна команда вчених розробила дотепер наймасштабніший баланс гренландського льоду. Науковці оцінили дані з майже 100 тисяч точок вимірювання по всій Гренландії, звідси інформацію про висоту льоду лазерний висотомір передавав на супутник або вимірювальний літак в період з 1993 по 2012 рр.
«Завдяки цим даним ми вперше отримали загальну картину про те, як змінювалися всі глетчери Гренландії впродовж останнього десятиліття», – каже Сато. Інформація є важливою для поліпшення передбачень про майбутній ріст рівня моря.
Результати – двоякі: по-перше, Гренландія втрачає більше льоду, ніж вважали раніше. По-друге, льодовиковий щит на зміни клімату реагує динамічніше та під впливом більшого комплексу чинників, ніж вважали.
Науковці повідомляють: маса льоду в період з 2003 по 2009 рр. зменшувалася в середньому на 243 гігатонни в рік. Це відповідає частці росту рівня моря на 0,68 мм в рік. Інакше кажучи, щороку в Гренландії в океан потрапляє тала вода в об’ємах п’яти Боденських озер.
Аналіз засвідчив також, що всі дослідження на основі 4 великих глетчерів радше недооцінювали майбутнє танення льоду. Широкі простори Південно-Східної Гренландії впродовж останніх років втратили значно більше льоду, ніж дотепер припускали.
Навколо цих середніх показниках все ж є разючі річні та регіональні відмінності, наголошують науковці. «Є 242 глетчери на території понад 1,5 км в Гренландії і ми побачили, що їх поведінка з залежить від просторових та часових чинників», – каже Сато. Хоча загалом на потепління клімату льодовики реагують постійним зменшенням та пришвидшенням. У першу чергу, йдеться про крижаний щит на північному-заході острова. Проте інші навпаки, здається, товщають й по черзі віддаляються.
«Місцевий клімат, геологічні особливості та локальна гідрологія – всі ці фактори беруть участь у процесі танення льоду, дотепер їх не враховували моделі комплексності», – каже Сато. Нові дані можуть допомогти поліпшити майбутні прогнози й вимірювання.
На основі отриманої інформації науковці поділили глетчери на сім груп. Така класифікація зумовлена критеріям «специфіка реакції льодовиків на потепління», й також чи вона відповідає поведінці крижаного щиту загалом. «На підставі приналежності до групи ми знаємо, для прикладу, наскільки реакція одного льодовика є нормальною для цілого, – пояснює науковець. – Коли ми врахуємо результати цих репрезентативних глетчерів в кліматичній та крижаній моделі, отримуємо картину того, що власне відбувається».
Зреферувала Соломія КРИВЕНКО
Джерело: http://www.scinexx.de.
18.12.2014