З добрими друзями жити простіше й здоровіше: дружба чоловікам полегшує процес долання сильного психологічного навантаження. Таку закономірність помітили як у мавп, так і в людей. Дослідження довело: менше гормону стресу є в організмі тих чоловічих особин макаки лісової, які багато часу проводять зі своїми «друзяками». Дотепер цей антистресовий ефект дружби зафіксували в жінок, – пишуть у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Найкращі друзі: лісові макаки, два самці й маля.
Люди, які перебувають у тісних соціальних відносинах, менше хворіють. Це довели чимало досліджень. Такі люди рідше стають жертвами інфекцій, серцево-судинних захворювань та хронічного підвищення гормону стресу. Позитивний ефект найчастіше помічали в матерів з дітьми чи в близьких жінок-подруг.
Причина – така: «В стресових ситуація жінки швидше, ніж чоловіки, шукають соціальної підтримки», – пояснюють Хрістофер Янг (Christopher Young) і його колеги з Геттінгенського університету. Стосунки самців-приматів у переважній більшості випадів насичені конкуренцією: тварини – суперники в боротьбі за прихильність самки і за здобутий харч.
Але в людей, як і в мавп, чоловіча дружба виникає часто. Лісові макаки створюють маленькі групи, до яких належать «приятелі», вони й найбільше проводять час одне з одним.
Янг з колегами використали цей факт, щоби на чоловічих особинах макаки лісової на території Середнього Атласу в Марокко дослідити, як чоловіча дружба впливає на рівень стресу в організмі самців. Для цього науковці стежили за поведінкою тварин і їхню реакцію на фактори стресу, зокрема агресію або байдужість стосовно інших членів групи.
Щоби встановити, наскільки сильно фізіологічна реакція на стрес зменшується, науковці дослідили послід самців й проаналізували, чи в ньому є гормон стресу й у якій мірі. Результати: чим тісніше самці лісової макаки були прив’язані одне до одного, тим краще вони долали стрес. Навіть за умови великого навантаження рівень гормону стресу значно зменшується, якщо самці проводять час з «друзями». «Нас здивувало, що антистресовий ефект дається в знаки також й у стосунках між самцями», – каже співавтор Джулія Остнер з Університету Геттінгена.
Хоча дружба між чоловічими особинами в світі тварин – явище радше рідкісне, та, очевидно, здійснює позитивний ефект, коли має місце. Контакт з приятелями впливає значно краще на самця, ніж спілкування з іншими, не такими близькими членами групи.
«Соціальні зв’язки між самцями діють як амортизатор для негативного впливу повсякденного стресу, – пояснюють учені. – Вони пом’якшують психологічну відповідь на напругу». На думку науковців, це відкриття підтверджує раніше оприлюднену гіпотезу про те, що чоловіча дружба серед людей є корисною: той, хто має хороших приятелів, легше долає стрес та залишається здоровішим.
Зреферувала Соломія КРИВЕНКО
Оригінал за посиланням: http://www.scinexx.de.
09.12.2014