Шухевич vs Звягільський

Юрій Шухевич не прийде на урочисте перше засідання новообраної Верховної Ради, якщо текст присяги для депутатів зачитуватиме Юхим Звягільський. «По-перше, леґітимність депутатства цього чоловіка є під питанням — на його окрузі голосувало обмаль виборців, дільниці були закриті, і ЦВК мала би поставити питання, чи взагалі правомірно вважати таким чином обраного депутатом. По-друге, Звягільський голосував за закони 16 січня, а була мова про те, що таких депутатів у Раду знову не допустять. І особисто я не хочу приймати присягу під його проводом. Зроблю так, що взагалі не піду на те засідання, а присягу прийму пізніше, коли вже буде обраний голова парламенту», — повідомив «Z» син леґендарного генерала Чупринки.

 

 

Нагадаємо, що, згідно з Конституцією, кожна нова каденція Верховної Ради розпочинається урочистим засіданням, під час якого депутати складають присягу на вірність Україні. І присягу цю, теж за нормою Конституції, зачитує найстарший за віком депутат. Цього разу, які і попереднього, таким найстаршим депутатом є одіозний діяч з Донеччини Юхим Звягільський, який народився 20 лютого 1933 року і станом на тепер має 81 рік та 9 місяців. Така точність доречна, враховуючи, що наступний за віком депутат нової каденції ВРУ народився теж у 1933 році, але 28 березня, а отже, має вік 81 рік та 8 місяців. І цим депутатом є, власне, Юрій-Богдан Шухевич.

 

Така мізерна різниця у віці (1 місяць та 6 днів — рік був навіть не високосним) і прірва між життєвими позиціями й долями цих двох людей змусили частину суспільства говорити про можливість передати право зачитувати присягу у Парламенті від Звягільського до Шухевича. Ініціативу «знизу» підхопили начебто і колеґи-депутати, принаймні в ЗМІ проскочила інформація про те, що фракція «Самопомочі» звертатиметься до Юхима Леонідовича з проханням «прогуляти» урочисте засідання, щоби право вийти на трибуну першим отримав наступний за віком депутат. Однак у самій «Самопомочі» існування таких намірів не змогли для «Z» ані підтвердити,  ані спростувати — повідомлення з'явилося на цих вихідних, і тепер прес-служба партії не може знайти серед тридцятки майбутніх депутатів того, хто цю інформацію поширив, мовляв, ніхто серед них нічого такого не казав.

 

Натомість пан Звягільський про суперечливість усієї цієї історії з зачитуванням присяги знає, однак у коментарі «Z» (через свого помічника) зізнався, що ще не певен, як правильно належить реагувати, і тому не готовий оприлюднити свою позицію.  З інтерв'ю, яке Юхим Звягільський минулого тижня дав виданню «Лівий берег», знаємо лише, що людей, котрі мають сміливість відгукуватися про нього зле або піддають під сумнів його обрання до парламенту, він вважає за банальних заздрісників.

 

 

А Юрій Шухевич повів, що знає вагу і значення прізвища, яке носить, тому бути людиною, яка відкриє роботу новообраної ВРУ, йому насправді хотілося б. «Однак якихось особистих амбіцій у цьому моєму бажанні нема», — сказав він. Але ще не знає, чи його політична сила (Шухевича обрали до парламенту за списком Радикальної партії Олега Ляшка) вдаватиметься до якихось кроків у цій справі.

 

Ясна річ, що з прагматичного, виключно раціонального погляду питання, хто саме з депутатів відкриє засідання Ради, не має жодного принципового значення. Однак є в цьому дійстві цілком виразна символічність, і суперечки щодо того, хто саме стоятиме на трибуні перші кілька хвилин нової каденції, виникали завжди: комуністи колись уникли присяги, яку зачитував Юхновський, проти виступали й щодо Слави Стецько. А наш нинішній випадок ще більш значущий і особливий, бо претендентами на виконання почесної місії є люди, життя яких є втіленням полярно протилежних життєвих позицій. Та ще й протистояння цих позицій тепер у нас вилилося у війну.

 

Біографія Юрія-Богдана Шухевича  вражає і зворушує буквально до сліз. Це біографія мученика, людини, яка повною мірою пережила нелюдськість радянського режиму, платячи за свою і своїх рідних українськість. Умовне визнання ця людина отримала лише в Незалежній Україні, та й то не одразу, а вже аж за президентства Віктора Ющенка, який відзначив званням Героя України і Романа Шухевича (Генерала Чупринку), і його сина — Юрія.

 

На іншому полюсі — Юхим Звягільський. Показовий зразок успішного пролетарського життєвого шляху від шахтаря до впливового політика та олігарха з усіма належними для цього атрибутами, як-от ордени Леніна, Жовтневої революції, Трудового червоного прапора та звання Героя соціалістичної праці. Все те визнання плавно перенеслося і в незалежну Україну, яка теж вішала на Звягільського ордени — і Ярослава Мудрого, і навіть Героя України (це звання йому присвоїли, до речі, теж за президентства Віктора Ющенка). Лише одного разу процвітання Юхима Леонідовича було підважено — 1994 року за підозрою у зловживанні  службовим становищем проти нього відкрили кримінальне провадження, і тоді, ховаючись від слідства, чоловік два з половиною роки прожив в Ізраїлі. Цікавий факт: саме через втечу з України, одну зі своїх депутатських присяг, а Звягільського обирали народним депутатом на всі без винятку каденції ВРУ, він склав письмово і надіслав її у будівлю на Грушевського просто зі Землі Обітованої.

 

 

І єдине, що бодай якось зближує цих двох людей, то це досить несподіване голосування Юхима Звягільського за визнання ОУН–УПА воюючою стороною — він єдиний з Партії реґіонів, хто шість разів поспіль вперто тиснув ґудзик «за» під час скандального передвиборного голосування щодо цього питання у Верховній Раді… 

 

ДЛЯ ДОВІДКИ

 

Депутати, які зачитували присягу на початку кожної з каденцій ВРУ

 

У 1990 та 1994 роках народні депутати не складали присяги.  Відповідна норма з'явилася допіру в Конституції-1996

 

1996 (після ухвалення Конституції) — Ігор Юхновський, який мав на той час 72 роки. Обраний в окрузі №263, місто Львів

 

1998Ярослава Стецько. Мала 77 років. Обрана в окрузі №89, Надвірнянський район Івано-Франківщини

 

2002 — Ярослава Стецько. Їй тоді виповнилося вже 82 роки. Обрана за списком блоку «Наша Україна» (№11)

 

2006 — Іван Герасимов. Виповнився тоді йому 81 рік. Обраний за списком Комуністичної партії (№3)

 

2007 рік — Іван Герасимов. Мав під той час вже 82 роки. Обраний за списком Комуністичної партії

 

2012 рік — Юхим Звягільський. Вік на час присяги — 79 років. Обраний як кандидат від Партії реґіонів в окрузі №45, місто Донецьк

 

Графіка Володимира СЕМКІВА

 

11.11.2014