У вівторок, 5 березня, Вищий адміністративний суд розглядатиме позов голови Верховної Ради Володимира Рибака щодо позбавлення депутатських повноважень опозиціонера Сергія Власенка. Пан Власенко, як відомо, за фахом є адвокат і захищає в суді інтереси ув’язненої екс-прем’єрки Юлії Тимошенко.
Власне оця адвокатська робота і може стати причиною втрати Власенком статусу народного депутата — згідно з законом, роботу у Верховній Раді не можна суміщати з будь-якою іншою.
Сам Власенко стверджує, що захищає Юлію Тимошенко на громадських засадах. «Я не адвокат для неї. Я — захисник», — пояснює депутат. Він, як і більшість оглядачів, переконаний, що спроба позбавити його мандату має під собою політичне підґрунтя. Потім буде притягнення його до кримінальної відповідальності. За що? Згодом розповімо детальніше.
Гуляй, Ванька, Бога нєт!
«Справа Власенка» стане індикатором подій, що відбуваються в країні. Якщо захисника Юлії Тимошенко таки «пов’яжуть», то це означатиме, що влада увірувала у приказку «гуляй, Ванька, Бога нєт» і може дозволити собі будь-що.
Юриста-депутата Сергія Власенка обрали для атаки вдало — він чи не найчастіше буває між людей, і не лише у політичному контексті. Наприклад, його участь у грі «Мафія» вже стала напівлеґендарною, а про стосунки Сергія Володимировича з колишньою дружиною Наталією Окунською можна знімати середньобюджетний триллер. В політичній сфері Власенко замінив Турчинова для леді Ю в ділянці комунікації з зовнішнім світом. Можливо, хтось скаже, що саме це накликало біду на голову нардепа-захисника, але дозволимо собі припустити, що головним арґументом для нагінки на Власенка став той дуже серйозний нюанс, який називається Помаранчева революція. В далекому 2004 році саме він обстоював права на президентство Віктора Ющенка. І таки обстояв. Немає підстав говорити про те, що чинний президент України Віктор Янукович є людиною злопам’ятною, але можемо припустити, що у нього добра пам’ять і того самого Власенка в Конституційному суді він пам’ятає. З усіма наслідками, що з цього випливають.
Посміятися
Для початку, нардепа, який таки трохи вміє говорити юридичною українською мовою, Сергія Власенка намагалися зробити клоуном. Спершу його обливали зеленкою біля Качанівської колонії і він трохи уподібнився доШрека, але, як кажуть японці, обличчя не втратив. Потім було відео, яке «засвідчувало» акт передачі сумнівними особами Власенку п'яти мільйонів доларів на підтримку чи то опозиції загалом, чи то Юлії Тимошенко особисто. Ще одне відео показало країні мелодраматичну сцену: люди, подібні на адвоката і його підзахисну, бавляться в якісь майже інтимні моменти. Хто з клепкою в голові, віддразу зрозуміли, що в ініціаторів справи «Посміятися» виникла криза жанру, але для дуже багатьох одноземців те відео було відкриттям.
Згодом для тих, які повірили, що адюльтер «мав місце бути» (а як же без нього), підсипали перцю, залучивши до сценарію екс-дружину Власенка Наталію Окунську. Ця пані відігралася на своєму колишньому за повною програмою назвавши його параноїком і злісним неплатником аліментів. Саме через ці нібито несплачені аліменти народного депутата двічі не випустили за кордон в аеропорту «Бориспіль».
Апофеозом у справі «Смішний Власенко» стало повністю сфабриковане інтерв’ю, що його опублікувала найвпливовіша інформаґенція УНІАН. У розмові з кореспондентом аґенції, Власенко, на втіху всій країні «розповідав», що за ним стежать працівники СБУ, переодягнуті в костюми анімаційних ведмедиків. Після таких заяв у те, що Власенко заслаб на голову, можуть повірити не тільки його колишні дружини.
Посадити
Однак зробити з Сергія Володимировича неадекватного паяца так і не вдалося. Люди, які займаються з’ясуванням «хто є who», вирішили піти на серйозну гру. «Шиють» опозиціонерові відразу кілька карних справ і від «тяжкої тюрми» його захищає лише мандат народного депутата. Власне цього недоторканого статусу завтра і спробують позбавити Воласенка у славнозвісному ВАСУ. Причина — Власенко провадить адвокатську діяльність, а це є несумісним з роботою народного депутата.
Про те, що його хочуть позбавити мандату, Сергій Власенко заявив ще 22 лютого, а минулої п’ятниці просто волав на повний голос, що його «закриють» уже в найближчі дні.
В суботу заступник лідера партії «Батьківщина» Олександр Турчинов повідомив, що спікер парламенту Володимир Рибак подав до ВАСУ подання щодо позбавлення «б'ютівця» Сергія Власенка депутатського мандату. Але тут знов-таки виникають нюанси: зі слів Турчинова, у середу (!) о 10-й годині ввечері «було сфальшовано рішення реґламентного комітету щодо позбавлення Власенка депутатського мандату». Турчинов розповів, що засідання реґламентного комітету не скликали, а просто зібрали підписи вісьмох членів комітету від Партії реґіонів та одного комуніста. «Це рішення було передано Рибаку, і Рибак швидкоруч підписав подання до суду», — відтворив перебіг подій Олександр Турчинов. Він підкреслив, що заступників голови комітету від опозиційних партій Андрія Пишного та Валерія Карпунцова у жодний спосіб не було проінформовано про те, що відбувалося у Комітеті. «Ми прогнозуємо, що після суду влада продовжить брутально діяти проти нашого колеґи, і планується його арешт», — каже Турчинов.
Спритність, з якою з Власенка заходилися робити не клоуна, а потенційного «зека», примушує задуматися. І сам Сергій Володимирович задумався, бо якщо з нього знімуть недоторканість, то «закрити» його можуть на термін від трьох до семи років. Нагадаємо, що протягом останнього часу прокуратура порушила проти Власенка аж три кримінальні справи: невиплата боргу у вже згаданому шлюборозлучному процесі; викрадення автівки; розбійний напад з нанесенням особі тілесних ушкоджень середнього ступеню важкості.
А самі які?
Аби остаточно відхреститися від адвокатського статусу, захисник екс-прем'єра Юлії Тимошенко Сергій Власенко попросив Раду адвокатів України скасувати його адвокатське свідоцтво. «Сьогодні я подав заяву на адресу Ради адвокатів України з проханням... скасувати моє адвокатське свідоцтво», — повідомив Власенко. І розповів, що депутат фракції Партії реґіонів Володимир Мисик написав подання до керівництва Верховної Ради з проханням звернутися до Вищого адміністративного суду з вимогою позбавити Власенка депутатських повноважень.
Мисик мотивував своє подання тим, що «будучи народним депутатом, Власенко суміщає свою діяльність з адвокатською діяльністю», а також «реґіонал» зазначає, що Власенко «допущений до всіх справ Тимошенко в якості її адвоката». З огляду на це Власенко підкреслив, що допущений до справ Тимошенко не як адвокат, а як захисник і народний депутат. Він також назвав подання колеґи «політичним замовленням».
Мисик трошки поквапився. Громадянський рух «Спільна справа» теж звернувся у Верховну Раду з приводу депутатів-сумісників. «У загальному переліку є такі відомі персонажі, як Сергій Ківалов, який досі не позбувся свого свідоцтва на право заняття адвокатською діяльністю №608, виданого Одеською кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури 25.07.1997 року; Вадим Колесніченко, який має таке ж свідоцтво №413, видане у Ялті 31.03.1995 КДКА Автономної Республіки Крим. Й адвокатеса Інна Богословська, свідоцтво №459 від 28.02.1994, видане Харківською обласною КДКА. У цьому ж переліку й Ірина Бережна, яка досі залишається приватним нотаріусом, номер свідоцтва №5048, реґіон – Київ. Долучається до колеґ-сумісників і Артем Щербань, друг Олександра Януковича, який незаконно поєднує депутатський мандат з посадою фіндиректора компанії "Укрнафта"», — йдеться у зверненні.
Цікаво, що згадані народні депутати справді є в переліку адвокатів Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури. Однак навпроти усіх їхніх прізвищ вказаний статус «призупинено». Навпроти усіх, крім одного – народного депутата фракції Партії реґіонів Володимира Олійника, який офіційно «призупинити» свою адвокатську діяльність, очевидно, не встиг. Встиг він, однак, прокоментувати намір позбавити депутатського мандату Сергія Власенка. «Коли Власенка позбавлять статуса народного депутата, то у нього з’явиться більше часу на захист Юлії Тимошенко», — злостиво зазначив він.
03.03.2013