Вперше в Україні

Вперше в Україні! 15 лютого 2013 р. в рамках відзначення 106 річниці від Дня заснування Львівської Національної Галереї Мистецтв тут відкрилася виставка творів відомого українського художника-нонконформіста Володимира Макаренка. Ініціатор та організатор виставки - почесний громадянин Львова, німецький лікар українського походження, меценат українського малярства в Німеччині Михайло Маркович. Перший спільний виставковий проект М.Марковича з галереєю  презентує близько 60 робіт В.Макаренка. До виставки коштом М. Марковича було видано перший каталог В. Макаренка (українською та французькою мовами).

Лемко за походженням, у себе в містечку Дюрен (захід Німеччини, поблизу бельгійсько-голландського кордону) Михайло Маркович розвинув бурхливу промоцію української культури: заснував українське товариство Ukraine e.v., кілька разів проводив дні української культури, побратав своє містечко з нашим галицьким Стриєм, постійно організовує виставки українських художників в Європі, видає монографії (І. Труша – 1997 р., Н. Дровняка – 2005 р., В. Макаренка – 2012 р.) та мистецькі каталоги сучасних львівських художників. У Львові за сприяння Михайла Марковича було встановлено пам’ятники художникам Івану Трушу та Никифору Дровняку.

З Володимиром Макаренком Михайло Маркович познайомився у Франції майже 25 років тому. Для нього незрозуміло, чому дотепер ніхто з працівників українських музеїв, ані з приватних галерей не спромігся привезти твори метра для презентації в Україні. Сам Маркович витратив майже три роки на підготовку цієї виставки: відбір творів, оформлення документації, транспортування, підготовку до видання та друк двомовного каталогу. Третина привезеної колекції – збірка самого Михайла Марковича, решта – власність художника. Виставка експонуватиметься у Львові місяць. А потім, принаймні, Михайло Маркович на це сподівається, нею зацікавляться мистецькі інституції інших регіонів України, в першу чергу батьківщина автора – Дніпропетровщина.

Отже виставка Макаренка у Львові – не тільки подарунок до уродин Галереї Мистецтв, але й до ювілею самого художника – цього року йому виповнюється 70-т. В радянські часи живопис Володимира Макаренка дістав страшне тавро «формалізму». Його дипломну роботу «У блакитному краї», виконану в манері «геометричного реалізму», в Дніпропетровському художньому училищі було знищено. Це змусило В. Макаренка переселитися ближче до середовища однодумців-неформалів-нонконформістів – до Ленінграду (нині Петербург), де він закінчив монументальний факультет Вищої школи монументального мистецтва імені В. Мухіної та став членом андеґраундної групи «Петербург», заснованої Михайлом Шемякіним. З «квартирних» виставок в Москві, Ленінграді, Таллінні твори Макаренка потрапили за кордон. 1976 р. відбулась перша персональна виставка митця в Парижі, в галереї «Hardy», а  1981 р. сам Макаренко емігрував до Франції.

Сьогодні його живопис є одним з характерних естетичних кодів школи українського постмодернізму, що синтезує пластичний спадок європейського малярства із експериментами українського авангарду 1920-1930-х, а також традицією візантійського іконопису та метафоричною ліричністю народного мистецтва. Візитною карткою живопису Макаренка є також артистична імпровізація з фактурами.

 

 

15.02.2013