Вносити зміни у структуру історичних будівель Тернополя буде складніше. Депутати міської ради сьогодні затвердили історико-архітектурний план, який забороняє безконтрольні зміни пам’яток архітектури. До захищеного історичного ареалу Тернополя увійшов центр міста.

Спершу — непримітні одноповерхові будівлі, згодом — триповерхові, а через кілька десятків років — сучасні багатоповерхівки, повністю облаштовані для комфортного життя громадян. Так, за словами заступника начальника місцевого управління містобудування, архітектури та кадастру Данила Чепіля, розвивався Тернопіль. Місто нині не таке насичене історичними пам'ятками, як, наприклад, Львів, проте своїх архітектурних окрас тут теж не бракує. Історично цінних споруд національного значення в обласному центрі чотири: Надставна церква, Архикатедральний собор, церква Різдва Христового та Тернопільський замок. Вони перебувають під захистом державного реєстру пам’яток ще з радянських часів. Тоді для кожної з цих споруд встановлювали план, який не дозволяв змінювати архітектурний об’єкт.

Віднедавна захисну функцію виконують ареали, які встановлюють не для окремих пам'яток, а для частин міста. Спробували створити історичний ареал і в Тернополі. Львівський інститут «Укрзахідпроектреставрація» розробив історико-архітектурний опорний план Тернополя, який місцеві депутати затвердили на сесії міської ради 15 лютого. Цей документ є лише частиною Генерального плану. «Згідно з історико-архітектурним планом, під охороною перебуває увесь центр Тернополя з прилеглими до нього вулицями», — пояснив начальник управління містобудування, архітектури та кадастру, головний архітектор міста Василь Бесага.

Саме на цій території міститься найбільше пам’яток місцевого значення. Загалом у Тернополі таких більше сотні. Умови щодо їх цілісності хоч і не такі суворі, як до об’єктів національного значення, та все ж є. Втручатися в структуру пам’яток місцевого значення можна лише з дозволу відповідних органів контролю. Зокрема, в Тернополі таку функцію виконуватиме спеціально створена комісія спільно з управлінням архітектури. Тобто якщо підприємець, провадячи бізнес у приміщенні пам’ятки, захоче відремонтувати її бодай з мінімальними змінами у проекті, то він має звернутися в зазначені відділи й отримати там усі потрібні дозволи.

Довідка: Місцева влада затвердила Генеральний план розвитку міста у грудні 2011 р. Процедура підготовки та обговорення документу тривала понад рік. Своєю ухвалою міська рада ще попередньої каденції затвердила Генплан влітку 2010 р. Але прокуратура повернула документ на доопрацювання, і вдруге депутати схвалили його вже наприкінці наступного року. Генеральний план Тернополя діятиме до 2031 року.

15.02.2013