"Афганці" з'явилися на Майдані Незалежності відразу після розгону мирної студентської демонстрації. Вони були одні з перших, хто зорганізувався і чітко знайшов свою нішу в житті протестного табору в центрі столиці. Вони стверджують, що за найгіршого сценарію розвитку подій готові стати живим щитом між «Беркутом» та мирними демонстрантами.

"Афганці" просять не називати чисельність їхніх формувань з двох причин. По-перше, вона постійно змінюється через ротацію військових з різних областей України. По-друге, точна чисельність військ — це та інформація, про яку ворогу краще не повідомляти.

Із зрозумілих причин вони не розповіли «Z» і про план дій у разі нападу на наметове містечко міліцейських спецпідрозділів. А про те, що спонукало колишніх військових піти проти чинної влади, про ймовірність силового розгону мирних демонстрацій та про те, як колишні військові оцінюють дії силовиків, «Z» розповів капітан запасу Володимир Годзь. В Афганістані він воював у складі 3-го гвардійського Кундузького мотострілецького полку, який звідти було виведено у 1986 році.

 

 

Володимир ГОДЗЬ:

 

МИ ТУТ ДЛЯ ТОГО, ЩОБИ СТАТИ В ПЕРШІ РЯДИ

 

– Пане Годзь, чому "афганці" приїхали до столиці? Що спонукало вас вийти на Майдан?

 

– Ми приїхали сюди на знак протесту проти дій влади. Ми підтримуємо євроінтеґрацію України. Ми будемо стояти тут до кінця — доки стоятимуть наші діти, батьки. Свої позиції ми не здамо. Це наш особистий вибір — стояти до кінця. Я тут через мої переконання. Мене ніхто не кликав і не просив. Я коли побачив увесь цей бардак, який коїться в державі, і те, що коїлося на Майдані — свавілля «Беркуту», — то вирішив, що мушу бути тут.

 

– Як Ви оцінюєте дії «Беркуту»?

 

– Їхні дії були протизаконні. Вважаю, що «Беркут» чітко виконував злочинний наказ свого керівництва. Ті, хто його давав, і ті, хто виконував, — повинні бути покарані. Це було явне перевищення повноважень правоохоронців. Це був мирний протест за участі студентів, які їм не чинили опору.

 

– Як Ви вважаєте, зачистка Майдану, побиття активістів і журналістів 1 грудня на Банковій могли відбутися спонтанно чи це чітко організовані провокації?

 

– На моє суб'єктивне переконання, у діях влади є закономірність. Це сплановані акції, метою яких є спроба залякати тих, у кого є власна точка зору на те, що відбувається в країні. Коли беркутівці добивають лежачих ногами і кийками, то це робиться навмисне, щоб залякати інших.

 

– А оце от добивання лежачих, на Вашу думку, відбулося через те, що працівники «Беркуту» не впоралися з емоціями, чи такий був наказ згори?

 

– Це був наказ. Очевидно, їм сказали не розігнати мирну акцію, а зачистити територію будь-якими методами. Вони повинні були добитися того результату, якого від них чекали. І вони добилися. Якби не той резонанс, який викликало в суспільстві це побиття, то вони всі отримали б премії та зірочки на погонах.

 

– Першого грудня між «Беркутом» і провокаторами на Банковій поставили строковиків без захисту, зокрема без щитів. Чому?

 

– Це також була спланована акція. Тобто вони хотіли показати, що від дій людей, які були мирними демонстрантами, постраждали правоохоронці, і згідно з чинним законодавством правоохоронна система має право застосувати «Беркут». Так вони і зробили. Тобто за спланованим сценарієм. Це навмисно зроблено, щоб показати, що винні люди, тобто демонстранти, які були на Майдані. А «Беркут» застосували, щоб забезпечити громадський порядок, бо міліція начебто не змогла це зробити.

 

– "Афганці" кажуть, що не допустять більше побиття мирних демонстрантів. У вас є достатньо сил? Яка чисельність ваших формувань.

 

– Кожний день десь до ста чоловік під'їжджає на Майдан.

 

– Тобто відбуваються ротації чи кожного дня кількість зростає?

 

– Зростає. Більше людей приїжджає, тому що більший обсяг роботи і більше навантаження на людей. Кожен день багато провокацій — влада має намір нас дискредитувати як опозицію. Ми, як охорона цього Майдану, маємо намір забезпечувати належний порядок, щоб не повторився той сценарій влади, який відбувався на Банковій.

 

– Можете хоч би приблизно сказати, скільки є "афганців": сто, двісті, триста, п'ятсот, шістсот?

 

– Люди кожного дня під'їжджають. Я можу тільки сказати, як це відбувається. "Афганці" з'їжджаються зі всіх областей України. Припустимо, від однієї області приїхало 50 чоловік. Вони відбули два–три дні, а тоді з іншої області приїхала їм заміна. Тобто цифра варіюється. Я б не хотів називати конкретну цифру, бо цю інформацію можуть прочитати ті, кому насправді важливо знати, скільки нас є.

 

– Гаразд. Розкажіть, звідки поприїжджали "афганці"?

 

– "Афганці" на даний час на цьому Майдані — зі всіх областей України. Їх ніхто не спонукав сюди їхати. Вони почули про це. Можливо, від когось із друзів, від когось із знайомих, можливо, по телебаченню хтось бачив якусь інформацію. І за покликом серця чи своїм переконанням просто люди за свої кошти приїхали. Їхали 500, 400, 300 км за власний кошт. Дякуємо організаторам. Тут є чай, кава, бутерброди, все це безплатно, і воно є, і теплий одяг є, в кого є потреба. Я вважаю, що наш опір не зламати, як і наші переконання.

 

– А які вимоги "афганців" до цієї влади? Чого ви хочете добитися, підтримуючи цей протест?

 

– По-перше, ми хочемо, щоб влада не змогла своїми діями зламати опір Майдану, мирних учасників процесу. Тобто ми не допустимо цього, щоб влада могла розігнати цей Майдан. По-друге, люди мають переконання йти до Європи і наші прагнення — щоб Україна була європейською країною. Ми підтримуємо повністю цих людей, ми солідарні з ними. Ми готові стояти до кінця. Я, наприклад, протягом трьох діб спав по годині в день.

 

– Так багато роботи?

 

– Зрозуміло, стільки всяких диверсій, всяких п'яних. Це те, що я говорив, — влада піде на все, на будь-які провокації. Але ми налагоджуємо охорону. Вчора був перший день, коли ми спільно з міліцією патрулювали вулиці довкола наметового містечка. Але взагалі в неділю ми самі охороняли цей Майдан. Жодних ексцесів чи хуліганських дій ми не допустили. Тобто ми забезпечували порядок. Взагалі ніхто не постраждав. І, на моє переконання, міліції немає що робити на Майдані. Ми люди мирні, які тут стоять. А якщо і є якісь провокації, то це тільки з їхньої сторони. От вчора були сотні п'яних. Хтось їх споює, хтось їх пхає сюди на Майдан, щоб тільки спровокувати, зробити якийсь конфлікт. Вчора ми затримували таких.

 

– Це ті, що були з пістолетами?

 

– Так. Ми не експерти, але взагалі те, що було зроблено, це дивно. Сказали, що нічого не було. Хоча три пістолети було вилучено: два пістолети Макарова, перероблені під пневматик, і один іграшковий (пістолет-запальничка). Молодший лейтенант був п'яний. Все це вони говорили при кореспондентах, їх знімали, але я не знаю, чому це не показали.

 

– Як їх затримали?

 

– Вони були п'яні, почали провокувати людей. Цей лейтенант міліції вдарив молодого студента, поліз в бійку, тобто він вів себе нахабно. Охорона це помітила, його скрутили. Тут і депутати появилися, і все це було відзнято. Але коли приїхав наряд міліції, капітан карного розшуку, криміналіст, слідчий і коли вони склали акт прийому зброї, то в кінцевому результаті вийшов пшик. Тобто зробили так, що взагалі нічого не було. Тобто все це, про що я говорив, це начебто був вимисел. Можливо, хтось в новинах це покаже, але кажуть, що все це зам'яли.

 

– Ви кажете, що готові до найгіршого сценарію. Наскільки правдоподібним вважаєте силовий розвиток подій на Майдані?

 

– В міській адміністрації є мирні громадяни, яким влада поставила ультиматум в п'ятиденний термін звільнити адміністрацію. Вони не звільнили. Цей факт може стати підставою для застосування сили.

 

– Це щодо Київської адміністрації. А наскільки ймовірно, що будуть розганяти Майдан?

 

– Є така інформація у нас, але вона не стопроцентна. Спрогнозувати дії влади в даний час просто неможливо. Хоча ми розуміємо, що такий варіант дуже ймовірний, так як з Майдану люди не мають наміру добровільно йти.

 

– На Вашу думку, якщо влада такий сценарій вибере, як це буде відбуватися? Тобто це буде штурм Майдану з одного боку чи зі всіх одразу? Вони будуть використовувати військову техніку?

 

– Усі ці варіанти можливі.

 

– Як ви будете діяти?

 

– Якщо ми будемо бачити, що дії влади є неадекватними до ситуації, то зробимо усе, щоб зупинити ці злочинні дії влади. А як саме діятимемо, я вам не можу сказати.

 

– Але план у вас є?

 

– Тут є начальник штабу, кожного дня обговорюються ці питання. Надходить інформація від наших розвідників і тоді узгоджуються всі дії. І не тільки наші, а й взагалі всіх опозиціонерів.

 

– А чи є якийсь план щодо цивільних людей? Як будете діяти, якщо почнеться зачистка?

 

– Це також передбачено. В першу чергу Майдан залишать жінки, студенти. Залишаться люди, перевірені в Афганістані, ветерани Збройних сил і всі, які мають намір чинити спротив таким діям влади.

 

– Тобто в перших рядах будуть ті, хто мали військову підготовку?

 

– Так. Ті, хто проходили підготовку, і також ті, хто брали участь в локальних конфліктах.

 

– Є інформація, що до Києва стягують війська з Сімферополя, з Харкова. На Вашу думку, навіщо це робиться? Тут не вистачає своїх спецпідрозділів?

 

– Такої інформації багато. Наприклад, казали, що з Полтавщини було переміщення танків на платформах по залізниці. Але куди — чи на Київ — невідомо.

 

– До речі, чи реально, що в Києві можуть з'явитися танки? Наскільки я розумію, танк в міських умовах не є боєздатним.

 

– Я думаю, що все ж таки влада одумається і цього не буде.

 

– Якщо гіпотетично уявити, що, наприклад, з'являться танки. Наскільки важко чи наскільки просто "афганцям" буде заволодіти танком?

 

– Я вважаю, що такого варіанту не повинно бути, тому що це буде злочин проти людства. Якби держава оголосила комендантську годину і готувалася до якогось локального конфлікту, то це ще б можна було зрозуміти. А оскільки в нас немає комендантської години, тобто ми живемо в нормальному режимі, то застосовувати військових чи правоохоронні органи — це злочин. Я думаю, що всі миротворці світу нас підтримають.

 

– А наскільки реальним є введення надзвичайного стану, на Вашу думку?

 

– Я не можу це коментувати. Це може прокоментувати влада, якщо в неї є такий намір. Нехай вона розкаже громадянам України, які в неї наміри стосовно Майдану, стосовно цих подій, які відбуваються. Нехай вона прокоментує, що вона має намір робити з демонстрантами.

 

– А Ви можете порадити пересічним мешканцям Майдану, які не мають військової підготовки, так як ви, в момент штурму, що їм робити, як діяти?

 

– Я маю не одну точку зору з цього приводу і не один сценарій, який може розгорнутися. Я міг би Вам сказати, як в тій чи іншій ситуації можна було б зробити, щоб не постраждали люди на Майдані. Сценарій може бути різний, але головне — щоби знову не постраждали діти. Припустимо, якщо влада має намір провести беркутівців метром, то перед тим, як вести їх, вона під любим приводом зупинить лінію на якійсь ділянці. І це вже буде сиґналом, що можливий варіант, що беркутівці підійдуть метром прямо до нас. Ми вже будемо їх чекати. А як, коли і де ми їх будемо чекати, про це не можу сказати. Або якщо буде йти техніка — ми зробимо барикади, перекриємо вулиці і їм не так просто буде до нас під'їхати. А за цей час ми знаємо, як вивести звідси людей.

 

 

Розмовляв Роман РАК

13.12.2013