«Кольорова оаза» в зимовому Франківську

В арт-галереї «Бастіон» (Івано-Франківськ) триває виставка «Творчість. Михайло Дейнега». Серед снігів і холоду експозиція видається екзотичним яскравим островом: пейзажі та квіткові композиції сповнені світла, барв, простору, позитивних емоцій і жаги до життя.

 

Михайло Дейнега зізнається, що саме такі почуття переповнюють його в майстерні, коли після робочого дня нарешті занурюється у творчість. Для художника вже давно стало звичним життя, так би мовити, на два фронти: вдень керівник Музею мистецтв Прикарпаття, який має вирішити безліч організаційних питань, а ввечері — митець, полишений сам на сам з полотном. Його творчій манері притаманні колірні феєрії, сецесійна експресія, екстраваґантні композиції. З цим всім стоїть перша велика мистецька любов Михайла Дейнеги, випускника Львівського державного інституту прикладного та декоративного мистецтва (тепер Академія мистецтв) — ґобелени, яких створив не одну сотню. Їх можна побачити у Канаді, США, Ізраїлі, Великобританії, Польщі, Чехії, Франції, Ватикані.

Найбільше Михайло Дейнега полюбляє жовто-червоні, з багатим жовтогарячим наповненням, відтінки, наче підсвічені звідкись з безмежності солодким і млосним серпневим призахідним сонцем. На перший погляд, такі картини наче тішать відчуттям оптимізму, але насправді жовтогарячий колір є великою пасткою, бо розташований на шкалі видимого спектра впритул з червоним, і його вважають найпровокаційнішим із кольорів. 

Ви ніколи не знаєте, якої миті під його випливом ваша рівновага перетвориться на тотальний хаос, а оптимізм набуде всіх ознак ідеальної, найвишуканішої аґресії. А всього за крок вас збиває з ніг густий фіолет осінніх квітів і ви знову стаєте рабом цих насичених барв, цієї дивної геометрії.

Нині художник працює над виставкою графічних та живописних портретів, яку планує показати в Івано-Франківську, та над експозицією «Карпати у просторі та часі», яка відкриється у Полтаві.

 

08.02.2013