Молитва за мир

IRMOS for Ukraine / ІРМОС для України у Римі від Театрального центру «Слово і голос»

 

 

Цієї неділі, 12 січня 2025 року, у Соборі Святої Софії у Римі відбулась знакова подія «ІРМОС для України» – це продовження міжнародних культурно-дипломатичних турів Театру «Слово і голос», які відбуваються регулярно з 2022 року від початку повномасштабної війни росії в Україні. Подія присвячена народу-воїну України, який стоїть щитом для Європи і захищає цілий світ від війни путінської росії. Це наша спільна молитва за мир.

 

 

Працюючи у Львові, театр з перших днів війни був шелтером для внутрішньо-переміщених осіб, не припиняв грати репертуар та здійснює поїздки з виставами, майстернями, зустрічами в країни Європи – Польщу, Латвію, Литву, Данію, Англію, Францію, Нідерланди та Італію – для представлення сучасного мистецтва, базованого на Традиції України, для спільної молитви за Перемогу, для збору коштів для допомоги ЗСУ та підтримки діяльності театру.

 

 

«Я багато років носила в собі мрію заспівати в храмі, виплеканому Патріархом Йосифом Сліпим. Ми тут, щоби пригадувати про те, що триває боротьба проти єдиного ворога. За людину, за перемогу свідомості і мир в наших серцях», – сказала керівник проєкту Наталія Половинка.

 

 

Насамкінець події віцеректор собору, о. Дмитро Кудін, висловив шанованим гостям слова привітання та вдячності за спільну молитву за мир та активну мистецьку участь в благодійності для нашого народу: «Дякую, що своїми неймовірними голосами та талантами Ви зачарували нас. Нехай цей спів справді лине молитвою до Господа Бога за перемогу нашої України».

 

 

Духовні напіви Різдва і Богоявління з ранньохристиянської літургії виконувалися у поєднанні з найдавнішими традиційними колядами України.

 

ІРМОС. Давні духовні напіви України:

з грецької heirmos –

зв’язок, ланка, пісня

ірмологійний спів, монодія –

традиційний християнський

духовний спів в Україні

 

 

Проєкт ІРМОС розпочався в 2000 році і триває як Дорога людей мистецтва на територію Духа. Проєкт ІРМОС – це художній антропологічний проєкт, засобом і звершенням якого є ірмолойний спів – православна духовна практика, що здійснюється в сучасному соціокультурному просторі в новітніх художніх формах.

 

Духовні напіви прийшли в Київську Русь з Візантії з початком християнства, віками передавалися поколіннями монахів, духовних співців, спочатку – з рук в руки, пізніше – кулизм'яним записом. Ввібравши мелос української традиційної пісні, до 16-го ст. вони сформувались в Український духовний напів і протягом 16-17 ст. були зібрані в український нотолінійний Ірмолой – Богослужбову книгу, складену з монодичних співів – ірмосів.

 

Ірмос – літургійний жанр давньоукраїнської духовної музики, який поступово вийшов із церковного обряду протягом трьох останніх століть. Сьогодні його можна знайти тільки в стародруках архівів та в бібліотеках старих монастирів. Великою мірою завдяки проєкту ІРМОС ірмолойний спів поволі повертається в українські церкви.

 

 

NOVA Коляда. Різдвяне дійство. Вість нового народження світу несуть нам прадавні і вічні коляди, щедрівки, різдвяні псальми, давні духовні напіви з цілої України.

 

Виконавці:

НАТАЛІЯ ПОЛОВИНКА

МАРІЯ КМІТЬ

ХРИСТИНА СІЛІВОН

 

 

 

Проєкт здійснено за фінансової підтримки Європейського Союзу та Goethe-Institut у рамках Second Call for Individual Mobility of Artists and Cultural Professionals 2023-2024 «Culture Moves Europe». Партнер проєкту – Посольство України при Святому Престолі.

 

"Слово і голос" – це сучасний театр, котрий здійснює живу Традицію України засобами театру і музики. Три головні напрямки діяльності – освіта, художнє дослідження і театр – творять Театральний Центр, в основі якого – Людина. Її Слово як вість в просторі світу, її Голос як свідоцтво часу.

 

Наталія Половинка – співачка, актриса театру та кіно, режисер, педагог, засновниця та керівник Театрального центру «Слово і голос». Заслужена артистка України, Лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка, багатьох міжнародних фестивалів театру та кіно, у т.ч. премія «Срібний Георгій, Найкраща жіноча роль» за головну роль у фільмі «Брати. Остання сповідь» (реж. Вікторія Трофименко, 2013). У 2021-22 роках нагороджена 7-ма престижними світовими кінофестивалями у США, Канаді, Італії, Франції, Болівії та в Україні за гол. роль у фільмі «Мати Апостолів» (реж. Заза Буадзе, 2020), основаному на реальній історії війни Росії проти України 2014 року.

 

14.01.2025