Національні спільноти: фільм у скансені

ВКОРІНЕНІ: “Пост Беллум — Україна” запрошує на кінопоказ про національні спільноти та корінні народи

 

 

 

2 листопада о 16:00 у новому інформаційно-освітньому центрі Музею народної архітектури та побуту у Львові імені Климентія Шептицького (Чернеча гора, 1) відбудеться прем’єра документального фільму “Вкорінені: національні спільноти та корінні народи України”. Про це повідомила директорка "Пост Беллум - Україна" Євгенія Нестерович.

 

 

Зареєстровані гості також можуть безкоштовно прогулятись скансеном, тож варто запланувати собі час на прогулянку осіннім музеєм до початку показу.

 

Трейлер тут 

 

У 2023 році команда “Пост Беллум — Україна” розпочала довгостроковий проєкт, присвячений національним спільнотам та корінним народам. У рамках проєкту було зібрано 15 інтерв’ю з представниками єврейської, болгарської, гагаузької, молдовської, польської, угорської, караїмської, кримськотатарської, вірменської, російської та ромської спільнот у віковому діапазоні від 30 років до 80+. Метою було дослідити, як змінювалося життя національних спільнот упродовж переходу від радянської доби до незалежної України.

 

СРСР позиціонував себе як братній союз багатьох народів, привітний до різних проявів національних культур. Народні колективи і всесоюзні творчі звіти наче мали це підтверджувати, але на ділі вихолощували і спрощували більшість народної спадщини. Більшість національних спільнот були послідовно зрусифіковані.

 

Після радянської доби Україна лишилася домом для багатьох національних спільнот і на законодавчому рівні визнає кримських татар, караїмів та кримчаків корінними народами України поруч з українцями.

 

Як насправді жилося “нацменшинам” у радянські часи? Чи вивчали вони мову своєї спільноти? Яким було повернення у рідний Крим для кримських татар, які виросли в депортації? Чи відчули національні спільноти відродження після відновлення Незалежності України у 1991 році? Що таке патріотизм з точки зору українських угорців, болгарів, євреїв чи кримських татар?

 

Серед п’ятнадцяти усноісторичних інтерв’ю з представниками десяти різноманітних національностей команда ПБУ вибрала найцікавіші історії з різних куточків України — Закарпаття, Бесарабії, Одеси, Криму та Львова — щоб розповісти про те, яким широким є українське етнічне різноманіття, і як важлива перемога у війні з Росією для спільного майбутнього та подальшого розвитку усіх національних спільнот в Україні.

 

Батьки завжди говорили: “Є тільки дві національності — хороша і погана людина”

 

Вкорінені: національні спільноти та корінні народи України, 29 хв. Пост Беллум – Україна, 2024 р.

 

Герої:

Петер Гергелі

Павло Козленко

Валентина Нікіруй

Лєране Ханум Куртнебі Кизи

 

Режисура, звук, монтаж: Максим Гнип

Асистентка монтажера: Вікторія Солов’юк

Зйомки: Наталя Хасаншін, Вадим Дмитриченко, Тарас Осіпов, Сергій Ковальов

Координатори зйомок: Андрій Матюнка

Редакторка відділу документалістики: Світлана Довгань

Локальні консультантки: Олександра Худинцева, Юлія Кіщук, Діана Халілова

Переклад на англійську: Семен Кіпніс, Вівіка Вільямс

Переклад на чеську: Тетяна Окопна, Ян Навратіл

Операторка титрів: Юліана Лесняк

Інтерв’юерки: Ліана Бліхарська, Діана Халілова, Олександра Худинцева

Авторки текстів: Ганна Савєльєва, Олена Бєляєва, Станіслава Робінкова

 

 

30.10.2024