Нобелівську премію з хімії розділили на дві частини.

Її присудили за комп'ютерний дизайн білків і за прогнозування структури білка.

 

 

Цьогоріч Нобелівську премію з хімії розділили на дві частини. Одну присудили Девідові Бейкеру (David Baker) з Медичного інституту Говарда Гьюза – за «комп'ютерний дизайн білків», а другу – співробітникам компанії Google DeepMind Демісові Гасабісу (Demis Hassabis) і Джонові Джамперу (John Jumper) «за прогнозування структури білка». Про це повідомила інформаційна аґенція Reuters з покликом на рішення Шведської королівської академії наук, яке оголосив у Стокгольмі у середу, дев’ятого жовтня, Нобелівський комітет з хімії. 

 

«Девід Бейкер досяг успіху майже в неможливому – створенні абсолютно нових видів білків. Деміс Гасабіс і Джон Джампер розробили модель ШІ для вирішення 50-річної проблеми: передбачення складних структур білків. Ці відкриття мають величезний потенціал», – сказав Гайнер Лінке (Heiner Linke), голова Нобелівського комітету з хімії.

 

Білки зазвичай складаються з 20 різних амінокислот, їх можна назвати будівельними блоками життя. У 2003 році Девід Бейкер розробив новий унікальний білок, не схожий на жоден інший. Відтоді група дослідників під його керівництвом створювала одну за одною білкові сполуки, включно з білками, які можна використовувати як фармацевтичні препарати, вакцини, наноматеріали та крихітні датчики.

 

Друге відкриття стосується одного з найскладніших завдань у біохімії – реконструкції тривимірної структури білків на основі їхньої амінокислотної послідовності. У білках амінокислоти пов'язані у довгі нитки, що утворюють тривимірну структуру, яка має вирішальне значення для функції білка. З 1970-х років дослідники намагалися передбачити структури білків із послідовностей амінокислот, але це було вкрай складно. Однак Гасабісові та Джамперу вдалося зробити прорив у цій галузі. 2018 року вони репрезентували алгоритм машинного навчання AlphaFold. У 2020 році дослідники випустили другу версію алгоритму AlphaFold2. З її допомогою вони змогли передбачити структуру практично всіх 200 млн білків, які ідентифікували вчені. Навесні 2024 року Google DeepMind вже створила AlphaFold3. Її використовують для вирішення багатьох теоретичних та практичних завдань – від досліджень стійкості до антибіотиків і пошуку потенційних мішеней для ліків до реконструкції молекулярних структур та створення зображення ферментів, які можуть розкладати пластик.

 

Нагадаємо, що 2023 року Нобелівську премію з хімії отримали  француз туніського походження Мунґі Бавенді, американець Луїс Брус та еміґрант з Росії Алєксєй Єкімов. Нагороду присуджено за відкриття і синтез так званих квантових точок – крихітних напівпровідникових кристалів розміром лише в кілька атомів, що утворюють молекули, але мають деякі властивості окремих атомів, їхні фізичні властивості визначаються розміром і формою значно більшою мірою, ніж хімічним складом.

 

09.10.2024