622-й день війни Росії в Україні. Хроніка

22:16 Із Сектору Гази почали евакуацію громадян України - випустили першу групу людей, повідомили "Суспільному" у посольстві України в Єгипті. Зі слів місцевого мешканця, громадянина України, який на місці координує українців, станом на 17:00 вдалось евакуювати близько 20 людей.

 

 

21:24 Міністр оборони України Рустем Умєров обурений чутками про звільнення Валерія Залужного. "Щодо чергового інформаційного вкиду від одного з депутатів (у середу народний депутат Володимир Ар'єв написав у Facebook, що Володимир Зеленський здецидувався звільнити Залужного, - Ред.). Деякі нечистоплотні політики сьогодні намагаються розколоти українське суспільство - це нічим не краще за те, що роблять російські пропагандисти. Інформаційна війна є складовою російської агресії проти України. Не варто ставати в ній пішаками і тим паче - помічниками", - прокоментував Умєров.

 

 

20:32 Україна рухається до рішення Європейської ради про відкриття перемовин про вступ до ЄС у грудні цього року, заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба у Брюсселі за підсумками зустрічі з єврокомісарами. "Єврокомісія не мислить такими категоріями як 1 з 7, 2 з 7, 3 з 7, 4 з 7, - сказав Кулеба, коментуючи прогрес у виконанні семи вимог Євроунії. - Суть взагалі не в цьому. Суть у кінцевому результаті. І коли ми концентруємося, скільки рекомендацій виконала Україна, ми відводимо дискусію від головного – є результат чи немає результату. Я маю підстави вважати, що результат буде. А ті, хто зараз розганяють незрозуміло звідки взяту інформацію про якусь кількість з якихось, намагаються перетворити перемогу, яка наближається, на зраду". У середу відбудеться презентація доповіді Європейської комісії зокрема щодо України.

 

 

19:47 Росіяни завдали двох ракетних ударів по цивільній інфраструктурі, розташованій у Михайлівській громаді Запорізького району. Інформація про постраждалих не надходила, повідомив голова обласної адміністрації Юрій Малашко. 

 

 

19:26 Білий дім підтвердив, що США разом із партнерами по НАТО призупиняють участь у Договорі про звичайні збройні сили в Європі у відповідь на вицофування Росії. Радник з нацбезпеки Джейк Салліван заявив, що "ситуація, коли Сполучені Штати та наші союзники по НАТО продовжують перебувати під військовим обмеженням ДЗЗСЄ, тоді як Росія, чиї збройні сили є найбільшими в Європі, і котра продовжує активно провадити загарбницьку війну проти України, використовуючи саме ті сили, на стримування яких спрямований договір, – ні, це було б неприйнятним".

 

 

19:10 Вечірнє зведення Генштабу ЗСУ: 

 

Російська Федерація продовжує вести загарбницьку війну. Незважаючи на значні втрати, не відмовляється від планів щодо повної окупації України.

Протягом доби відбулось 36 бойових зіткнень. Загалом ворог завдав 3 ракетні та 35 авіаційних ударів, здійснив 30 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Руйнувань та пошкоджень зазнали приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура. На жаль, є поранені серед цивільного населення.

Оперативна обстановка на сході та півдні України залишається складною.

На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено. Визначені підрозділи збройних сил білорусі виконують завдання у прикордонних з Україною районах.

На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах, проводить диверсійно-розвідувальну діяльність, здійснює обстріли населених пунктів з території рф, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону України. Артилерійських та мінометних обстрілів ворога зазнали близько 20 населених пунктів, серед них Сеньківка, Блешня, Карповичі, Грем'яч Чернігівської області; Сімейкине, Іскрисківщина, Басівка, Грабовське, Попівка, Велика Писарівка Сумської області.

На Куп’янському напрямку ворог вів безуспішні штурмові дії в районах Синьківки, Іванівки, Берестового Харківської області, де наші воїни відбили 5 атак. Противник завдав авіаційних ударів неподалік Петропавлівки, Піщаного, Пролетарського Харківської області. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися понад 10 населених пунктів, зокрема Дворічна, Синьківка, Петропавлівка, Іванівка, Берестове Харківської області.

На Лиманському напрямку противник завдав авіаційних ударів в районах Серебрянського лісництва, Різниківки, Спірного, Роздолівки Донецької області. Від ворожих артилерійських та мінометних обстрілів постраждали близько 10 населених пунктів, серед них Невське, Білогорівка Луганської області та Торське, Серебрянка, Верхньокам’янське, Спірне, Роздолівка Донецької області.

На Бахмутському напрямку ворог вів безуспішні штурмові дії біля Богданівки, Андріївки та Кліщіївки Донецької області. Завдав авіаційного удару в районі Кліщіївки. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися понад 15 населених пунктів, зокрема Маркове, Часів Яр, Кліщіївка, Курдюмівка, Нью-Йорк Донецької області.

На Авдіївському напрямку українські воїни відбили 13 атак противника в районах населених пунктів Степове, Авдіївка, Тоненьке та Первомайське Донецької області. Противник завдав понад 10 авіаційних ударів в районі населеного пункту Авдіївка Донецької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали Очеретине, Бердичі, Ласточкине, Тоненьке, Нетайлове, Первомайське Донецької області.

На Мар’їнському напрямку ворог вів безуспішні штурмові дії в районі Мар’їнки Донецької області, де Сили оборони відбили 13 атак. Під артилерійським та мінометним вогнем окупантів опинилось близько 10 населених пунктів Донецької області, зокрема Невельське, Красногорівка, Георгіївка, Мар'їнка, Побєда, Новомихайлівка.

На Шахтарському напрямку ворог вів штурмові дії в районі Старомайорського Донецької області, успіху не мав. Завдав авіаційного удару поблизу Рівнополя Донецької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали близько 10 населених пунктів, зокрема Водяне, Вугледар, Богоявленка, Пречистівка, Золота Нива, Урожайне Донецької області.

На Запорізькому напрямку ворог наступальних (штурмових) дій не вів. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали понад 15 населених пунктів, зокрема Полтавка, Гуляйполе, Чарівне, Оріхів, Малі Щербаки, Кам'янське Запорізької області.

На Херсонському напрямку противник завдав авіаційного удару в районі населеного пункту Тягинка Херсонської області. Також ворожих артилерійських обстрілів зазнали Берислав, Тягинка, Іванівка Херсонської області та місто Херсон.

Водночас Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському напрямку, наступальні (штурмові) дії на Бахмутському напрямку, завдають окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії фронту.

Протягом доби авіація Сил оборони завдала 17 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки та 4 - по зенітно-ракетних комплексах противника.

Підрозділи ракетних військ уразили 6 артилерійських засобів, 2 пункти управління, склад паливно-мастильних матеріалів, район зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, засіб протиповітряної оборони, 2 радіолокаційні станції та станцію радіоелектронної боротьби противника.

 

 

18:41 Заступник голови Центральної виборчої комісії Сергій Дубовик заявив, що президентські вибори в Україні неможливі через воєнний стан, а леґітимність Володимира Зеленського по завершенні п'ятирічної каденції у березні 2024 року не похитнеться. "Скільки б не було спекуляцій щодо цієї теми, в Конституції чітко записано, що Президент України виконує свої повноваження до вступу на посаду новообраного Президента України. Все решта – це політичні спекуляції щодо закінчення повноважень, переходу якихось повноважень. Конституція чітко дає відповіді на ці запитання. Закон про воєнний стан чітко визначає, що під час воєнного стану вибори не проводяться. Іншого поки що немає, змін до законодавства немає. Тобто немає підстав, принаймні юридичних, говорити про щось на даний час", – сказав Дубовик у коментарі "Радіо Свобода".

 

 

18:28 Очільники Пентагону, Держдепу і Мінфіну США у спільному листі до Конґресу закликали підтримати пряму бюджетну допомогу Україні у 11,8 мільярда доларів. Фінансування передбачене у додатковому пакеті національної безпеки президента, що включає військову, безпекову, економічну та гуманітарну допомогу задля збереження інтересів нацбезпеки США під час глобальних викликів. Міністерка фінансів Джанет Єллен, міністр оборони Ллойд Остін, держсекретар Ентоні Блінкен та адміністраторка USAID Саманта Пауер заявили, що пряма бюджетна підтримка України нерозривно пов'язана з успіхом держави на полі бою в протистоянні незаконному вторгненню Росії. "Економічна війна Росії, включаючи атаки на український експорт зерна та енергетичну інфраструктуру, є невіддільною частиною її незаконної стратегії вторгнення. Якщо Росія зможе знищити економіку України, вона розіб'є українську державу настільки, що вона не зможе захищатися на полі бою. Ця агресія є не лише екзистенційною загрозою для України, а й загрозою глобальним демократіям та нашій власній економічній та національній безпеці", – цитує "Голос Америки".

 

 

18:04 Через страйк польських перевізників ускладнення руху фіксують за всіма трьома напрямками – на пунктах пропуску "Ягодин", "Краковець" і "Рава-Руська". На ПП "Ягодин" польська сторона не приймає вантажівок, які йдуть з України; також не спостерігається інтенсивного потоку з Польщі в Україну, повідомив речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко в етері телемаратону. "Щодо ПП "Краковець" і "Рава-Руська" – все-таки рух вантажівок з України в напрямку Польщі відбувається. Однак також обмежено рух для вантажівок із Польщі в Україну. По кілька транспортних засобів на годину можуть прибувати з Польщі", – розповів речник. Водночас протестувальники не перешкоджають руху автобусів і легкового транспорту.

 

 

17:39 У Донецьку пролунав потужний вибух. Повідомляють, що ракета вдарила по центру безпілотних систем росіян, що займався підготовкою операторів дронів.

 

 

17:17 У селі Яноші Берегівського району водій збив на блокпосту військовослужбовця ДПСУ. Як повідомляє поліція, 34-річний мешканець Рахова наїхав на прикордонника в момент, коли здійснював маневр обгону автомобіля, який зупинився для спецперевірки, і виїхав на зустрічну смугу. Військовослужбовця з численними травмами шпиталізували. Водія взяли під варту.

 

 

16:51 Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов заявив, що людям, які сумніваються у перемозі, нема місця в командуванні. "Воля – основа боротьби. Впевненість у перемозі й цінності свободи – це абсолютний імператив. Людям, які не вірять у перемогу, не місце у владі та командуванні", – написав Данілов у колонці для "Української правди".

 

 

16:31 Незабаром в Україні відкриють новий табір для утримання російських військовополонених, повідомив омбудсман Дмитро Лубінець. Кількість полонених зросла через посилення атак РФ на фронті та через те, що Росія блокує обміни. Новий табір розташований у глибокому тилу. Омбудсман запевняє, що росіян забезпечать медичною допомогою, харчуванням та можливістю зв'язку з рідними.

 

 

15:54 Угорський уряд планує блокувати початок переговорів про вступ України до Європейського Союзу, вимагаючи розширення прав для етнічних угорців на Закарпатті. Про це заявив політичний директор прем’єра Угорщини Балаш Орбан у коментарі NOS. Офіційний Будапешт вимагає зміни законодавства, котре встановлює мовою шкільництва державну мову й зобов'язує національні меншини отримувати українською щонайменше 70% уроків. "Позиція Угорщини вкрай чітка: допоки існує цей закон, з українцями не може бути дискусій про інтеграцію в Євросоюз", – сказав Балаш Орбан.

 

 

15:31 Повітряні сили Нідерландів відправили перші винищувачі F-16 до Румунії на авіабазу Фетешть для центру, в котрому займатимуться пілоти з України та країн НАТО. Про це повідомила міністр оборони Кайса Оллонгрен. До Румунії вирушило п'ять літаків, котрі залишатимуться у власності голландців. Загалом Нідерланди планують надати центру 12-18 винищувачів.

 

 

14:49 Країни – члени НАТО заявили про намір призупинити участь у Договорі про звичайні збройні сили в Європі у відповідь на дії Росії та її збройну агресію проти України. "Cитуація, при котрій держави-учасниці Альянсу дотримуються Договору, а Росія ні, була б розбалансованою. Тому у відповідь держави-учасниці ДЗЗСЄ мають намір призупинити дію договору на стільки часу, скільки буде необхідно, згідно з їхніми повноваженнями за міжнародним правом. Це рішення повністю підтримується усіма членами НАТО", – йдеться у заяві Альянсу.

 

 

14:30 52% угорців не схвалюють нещодавню зустріч в Пекіні прем'єр-міністра Віктора Орбана з президентом РФ Путіним, 28% вважають такі контакти "прийнятними", 7% – "радше прийнятними", свідчать відповіді на питання "Чи вважаєте Ви прийнятним, що в той час, як європейські лідери уникають президента Росії, який напав на Україну, прем'єр-міністр Угорщини веде з ним переговори?" в опитуванні Інституту Publicus, проведеному на замовлення опозиційного угорського видання Népszava.

 

 

14:05 Служба безпеки України проводить контррозвідувальні заходи у двох храмах УПЦ МП на Закарпатті: Свято-Михайлівському храмі в селі Руські Геївці та церкві Різдва Божої матері у селі Червоне. СБУ перевіряє інформацію, що у цих храмах молилися за російське високе духовенство, яке благословляло війну РФ проти України, виправдовували російську військову агресію проти України та розпалювали міжконфесійну ворожнечу, а також досліджує законність розміщення храмів на відповідних земельних ділянках.

 

 

13:52 Росіяни обстріляли інфраструктурний об’єкт поблизу Кривого Рогу. Попередньо, без постраждалих.

 

 

13:37 На бойове чергування стали додаткові системи NASAMS від партнерів, повідомив Президент України Володимир Зеленський за підсумками щоденної селекторної наради. "Це вчасне підсилення нашої ППО до зими", – прокоментував Зеленський.

 

 

13:15 Вчора, 6 листопада, середньодобова температура була на 3,1°C вищою, ніж у попередній робочий день, в п’ятницю 3 листопада (12,6°C проти 9,5°C), відповідно вечірній максимум споживання електроенергії вчора був нижчим на 1,2%, повідомили в Укренерго.

 

 

12:49 Російський пропагандистський ресурс RT оприлюднив інтерв'ю з колаборантом Олегом Царьовим, на якого було скоєно замах із застосуванням вогнепальної зброї. Під час розмови з журналістами Царьов сидів і стверджував, що почувається незле.

 

 

12:19 Російський ракетний корвет "Аскольд" отримав критичні пошкодження ключових елементів, після чого його доведеться відбудовувати заново, буквально "з нуля", пише ресурс Defense-Express, аналізуючи фото з підбитим судном на Керченському суднобудівному заводі в окупованому Криму. Удар ракети SCALP-EG припав на центральну частину корпуса, де розміщувалися вісім вертикальних пускових установок для запуску крилатих ракет "Калібр" та/або П-800 "Онікс". Виглядає, що росіянам також доведеться перевстановити більшу частину бортової апаратури для управління кораблем, розміщеної на містку, а також ремонтувати силову установку, що стояла у відсіку по центру корпуса.

 

 

12:03 Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до Нацполіції, СБУ та Нацради з питань телебачення та радіомовлення з закликом відреагувати на інтерв'ю Ірини Фаріон, у котрому вона негативно висловилася про російськомовних вояків. "Нагадую, що небажана для особи та/або групи осіб поведінка, метою або наслідком якої є приниження їх людської гідності за певними ознаками або створення стосовно такої особи чи групи осіб напруженої, ворожої, образливої або зневажливої атмосфери – це утиск, форма дискримінації, що заборонена чинним законодавством України... Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної, регіональної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками – караються за статтею 161 Кримінального кодексу України", – заявив Лубінець. 

 

 

11:42 У Києві вночі обмалювали пам'ятники Пушкіну і Щорсу, вимагаючи у столичної влади демонтажу.

 

 

 

 

11:30 62% українців після лютого 2022 року повністю відмовилися від російськомовного контенту, свідчать результати соціологічного дослідження “Культурні практики населення України в умовах війни”. Під час війни мовний аспект контенту змінився у 78% громадян, 31% значно зменшили споживання російськомовного контенту і значно збільшили споживання українськомовного, 7% почали більше читати іноземною мовою, але не російською. Дослідження проводили в три етапи – телефонні опитування, фокус-групові дискусії й експертні інтерв’ю. 

 

 

11:21 Президент України Володимир Зеленський відсторонив командира 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади Дмитра Лисюка на період розслідування трагедії з обстрілом вояків під час нагородження у Запорізькій області. Зі слів голови держави, це питання обговорювалося на засіданні Ставки Верховного головнокомандувача ЗСУ. "Уся ситуація розбирається похвилинно. І буде встановлено, хто конкретно порушив правила щодо безпеки людей у районі доступу аеророзвідки ворога. Жодного уникнення відповідальності", – запевнив Президент.

 

 

11:10 Після вчорашньої зустрічі глав кабінетів 27 європейських комісарів, де обговорювалося розширення ЄС (переговори продовжаться нині) стало зрозуміло, що (ймовірно, у березні 2024 року) почнуться переговори про вступ в ЄС України й Молдови, а Грузії нададуть статус кандидата з умовами для переходу до наступного кроку, повідомив журналіст "Радіо Свобода" Рікард Джозвяк.

 

 

10:50 Протягом минулої доби російські війська із різних видів озброєння (міномети, танки, артилерія, РСЗВ, БПЛА, тактична авіація) обстріляли 121 населений пункт на території 8 областей України, підтверджено ураження 74 об’єктів інфраструктури. За попередньою інформацією, є загиблі та поранені серед цивільного населення, кількість жертв уточнюється.

 

10:15 Щоденний рапорт розвідки міністерства оборони Великої Британії:

• Як повідомляли українські та російські джерела, 4 листопада 2023 року новозбудований російський морський корвет майже напевно отримав пошкодження внаслідок удару під час ураження корабельного заводу "Залив" у Керчі в окупованому Криму.

• "Аскольд" класу "Каракурт", спущений на воду у 2021 році, ще не був введений до складу російського флоту. Інцидент стався східніше у Криму, ніж більшість попередніх здійснених Україною дальніх ударів.

• Здатність України завдати удару по кримській суднобудівній інфраструктурі, ймовірно, змусить Росію розглянути питання про передислокацію її далі від лінії фронту, що затримає постачання нових кораблів.

 

 

10:05 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:

 

 

 

 

 

Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:

155,1% танків (з них 2,2% за минулий тиждень),

 57,5% бойових броньованих машин (з них 0,8% за минулий тиждень),

162,8% автомобільної техніки (з них 2,4% за минулий тиждень),

240,5% артилерійських систем (з них 5,2% за минулий тиждень),

 78,0% РСЗВ (з них 2,1% за минулий тиждень),

 40,5% засобів ППО (з них 0,5% за минулий тиждень),

 25,9% літаків (з них 0,1% за минулий тиждень),

 36,4% гелікоптерів (з них 0% за минулий тиждень).

 

 

 

09:45 США планують передати Ізраїлю високоточні бомби на суму 320 мільйонів доларів, пише The Wall Street Journal: ще 31 жовтня адміністрація президента надіслала відповідне офіційне повідомлення лідерам Конґресу.

 

 

09:35 Станом на 07:00 в Чорному морі на бойовому чергуванні перебуває чотири російські кораблі, які не є носіями крилатих ракет "Калібр", повідомили у Військово-морських силах ЗСУ. 

 

 

09:20 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:

• Ув’язнений затятий націоналіст і колишній російський офіцер Іґорь Ґіркін стверджує, що до весни 2024 року російські війська будуть "навіть менш здатними до наступальних операцій, ніж зараз", враховуючи поточний характер російських наступальних операцій вздовж лінії фронту. Його дружина, Мірослава Реґінская, опублікувала його лист від 26 жовтня, в якому він підсумував ситуацію на фронті в Україні за жовтень. Ґіркін стверджував, що ситуація для російських військ "поступово погіршується" і що російські війська демонструють "зростаючу слабкість (порівняно з можливостями [України]", незважаючи на "загалом успішне відбиття" Росією українського наступу влітку і восени 2023 року. Ґіркін стверджував, що російські війська не тільки не змогли розпочати широкі наступальні операції на початку осіннього сезону, а й не змогли завершити навіть обмежені наступальні операції для досягнення оперативно важливих цілей – а саме навколо Куп'янська, Лиману й Авдіївки. Ґіркін заявив, що російські війська не змогли просунутися на Куп'янському напрямку і зараз затиснуті в боях на "дальніх підступах до міста", а також не змогли змінити ситуацію на Лиманському напрямку. Він додав, що тактичні успіхи навколо Авдіївки спричинили значні втрати живої сили і техніки російських військ і не призвели до подальшого розвитку російського наступу. Ґіркін зазначив, що наступ під Авдіївкою продемонстрував нездатність російських військ "досягти переваги на дуже вузькій ділянці фронту", незважаючи на ретельну підготовку, хорошу координацію ударних сил і засобів на початковому етапі наступу, а також велику кількість боєприпасів, "нечувану з часів штурму Бахмута". Ґіркін припустив, що додаткова військова допомога Заходу Україні та відсутність мобілізації в Росії можуть дозволити Україні у 2024 році покінчити з позиційною війною і провести успішні наступальні операції. Він заявив, що українські війська продовжують використовувати надане Заходом озброєння для завдоння ударів по російському тилу і на тлі російських наступальних дій в Авдіївці навіть знищили аеродром Бердянськ в окупованій Запорізькій області. Він припустив, що протягом зими українські війська продовжать нищити російський тил, тоді як російські війська продовжуватимуть проводити обмежені наступальні операції. Ґіркін заявив, що як тільки Україна отримає надані Заходом винищувачі F-16, українські війська можуть мати локальну перевагу на короткому проміжку часу на будь-якій ділянці фронту. Він додав, що Україна може бути "серйозно посилена у військово-технічному плані" за допомогою західної військової техніки. Ґіркін також заявив, що Україна наразі має перевагу в живій силі над російськими військами через відсутність мобілізації в Росії, і що Кремль навряд чи оголосить мобілізацію до весни 2024 року через майбутні президентські вибори. Він зазначив, що міністерство оборони Росії навряд чи набере "сотні тисяч" нових контрактників, оскільки Росія вичерпала потенціал набору нових контрактників і добровольців. У великому есе "Сучасна позиційна війна і як її виграти" українського головнокомандувача генерала Валерія Залужного також стверджується, що військова техніка, надана Заходом, і перевага в повітрі, серед іншого, дозволять Україні подолати позиційну війну.

• Російські мілблогери, схоже, намагаються зрозуміти, як російські війська можуть подолати ширші оперативні виклики в Україні у відповідь, ймовірно,  на нещодавнє есе українського головнокомандувача генерала Валерія Залужного на тему "позиційної війни", і не приходять до оптимістичних висновків. Деякі мілблогери стверджували, що конкретні зміни в тактиці ведення бойових дій дозволять російським військам досягти бажаних оперативних цілей у нинішній складній обстановці. Інший мілблогер стверджував, що Росія не повинна тішитися з того, що Залужний говорив про українські труднощі з позиційною війною, і що російським військам потрібно готуватися до тривалої і складної війни. Блогер стверджував, що Росія наразі не наблизилася до перемоги в Україні, і висловив побоювання, що російські війська, ймовірно, зіткнуться з новим українським контрнаступом взимку. Міркування блогера про великий український контрнаступ взимку свідчать про те, що він очікує, що російські війська не зможуть повністю перехопити ініціативу в найближчі місяці, а отже не зможуть розпочати масштабніший наступ, який не дасть змоги українським військам виділити ресурси для проведення контрнаступальних операцій.

• Окремі російські блогери стверджували, що використання невеликих піхотних штурмових груп дозволить як російським, так і українським військам краще досягати оперативних цілей на фронті. Російські мілблогери стверджували, що концентровані атаки великими силами, які намагаються прорвати стійку оборону на всю глибину, стають дедалі неефективнішими, і припускали, що більш ефективними для досягнення значних оперативних ефектів у нинішньому оперативному середовищі можуть бути невеликі піхотні групи за всебічної підтримки. Один із блогерів стверджував, що початкові фази українського контрнаступу і російського наступу під Авдіївкою схожі в тому, що обидві операції досягли певних початкових успіхів ціною безповоротних втрат живої сили і техніки. Блогер стверджував, що протягом усієї війни в Україні великі втрати під час таких великих механізованих штурмів спонукали російські й українські війська все більше покладатися на менші спеціальні піхотні групи в наступних операціях. Українське командування змінило тактику, щоб більше покладатися на піхотні атаки після перших невдач у контрнаступі в червні 2023 року, і українські війська продовжували досягати значних успіхів у наступні місяці. Залишається спостерігати, чи продемонструють російські війська таку ж адаптивність під Авдіївкою, особливо з огляду на те, що неодноразові невдачі в наступальних операціях свідчать про те, що російський генеральний штаб не зміг засвоїти і поширити уроки, отримані в ході попередніх дорогих масштабних механізованих наступальних операцій. Мілблогер стверджує, що було б вигідніше підготувати спеціалізовані малі піхотні штурмові групи з достатніми технологічними можливостями, зокрема у сфері розвідки та зв'язку, перед наступальними операціями, замість того, щоб переходити до тактики малих піхотних штурмів лише після того, як великі механізовані штурми виявляться занадто дорогими для продовження.

• Російські джерела припустили, що деякі українські війська, можливо, вже використовують малі піхотні штурмові групи, про які говорять ці джерела. Російський мілблогер зазначив, що українські війська, схоже, вже застосовують цю адаптацію в наземних операціях на східному (лівому) березі Херсонської області, де, за його словами, невеликі українські штурмові групи, що діють на оперативно-тактичному рівні, змогли відволікти значні російські бойові ресурси й увагу з інших ділянок фронту. Блогер стверджував, що російські командири нижчої ланки раніше досягли певного прогресу в підготовці таких невеликих піхотних груп на південь від Бахмута, але наполягання російського командування на лобових атаках, що потребують великої кількості живої сили, швидко зробило ці групи неефективними в бою. Спостереження блогера свідчать про те, що українські війська, можливо, знову успішно адаптуються до різних аспектів бойових дій в Україні, в той час як російським військам це дається нелегко. Окремі елементи російської армії продемонстрували схильність до успішної адаптації, особливо в оборонних операціях під час українського контрнаступу на заході Запорізької області, але російське командування, ймовірно, продовжить боротьбу проти впровадження будь-яких успішних змін у тактиці та можливостях на всьому театрі бойових дій.

• Війна в Україні, ймовірно, загострить кризу ідентичності, що виникає в російському суспільстві внаслідок напруженості між російською ідентичністю та російським націоналізмом. Командир російського батальйону "Восток" і російський православний ідеолог Ходаковський написав 6 листопада два довгі пости про те, що означає бути "росіянином", визнаючи розкол у російській національній ідентичності, який значною мірою є результатом ідеологічних аргументів, висунутих для виправдання і мобілізації підтримки війни Росії в Україні. Ходаковський поділився історією про невідомого чеченського генерала, який, за його словами, провів "генетичне дослідження", щоб визначити "етнічний склад" своїх російських друзів, і виявив, що "російські гени" не є домінуючими. Ходаковський використав її, щоб прокоментувати, що означає бути "росіянином", і дійшов висновку, що це не "етногенетичне", а радше питання моралі й ідеології, зазначивши, що російський націоналізм – це "істерія", яка є результатом відсутності консолідованої російської ідентичності. Таким чином, Ходаковський, здається, припускає, що коли хтось зациклюється на генетичному визначенні того, що означає бути росіянином, з'являються руйнівні і токсичні ідеології націоналізму, які стирають ширші і більш соціокультурні та лінгвістичні визначення ідентичності. Ходаковський попереджає, що населення, якому бракує цілісної ідентичності, може легко зруйнувати себе зсередини. Роздуми Ходаковського дають уявлення про деякі соціокультурні наслідки переслідування Росією ідеологічних цілей у війні в Україні. Війна звузила уявлення російських ідеологів про те, що означає бути росіянином, зокрема тому, що концепції ідентичності все більше визначаються гіпернаціоналістичними та провійськовими голосами в інформаційному просторі, які посилюють ідеологічну лінію Креміня щодо війни та перенаправляють її на внутрішню аудиторію. Якщо до війни російська ідентичність значною мірою визначалася лінгвістично та культурно, як це було закріплено в російських концепціях "співвітчизників за кордоном" та "русского мира", то війна сфокусувала російську ідентичність більш вузько на російському етнонаціоналізмі, що перегукується з ідеологічним обґрунтуванням війни Кремлем. Цілеспрямована кампанія Москви з "русифікації" України через вторгнення спричинила чіткі соціальні наслідки в самій Росії, особливо спрямовані на громади етнічних меншин та мігрантів, які, як це не парадоксально, російський уряд змусив взяти на себе основний тягар зусиль з мобілізації для ведення війни. Російські націоналістичні коментатори все більше зосереджуються на демографічних змінах, з якими стикається Росія, особливо на співвідношенні між "росіянами" та "меншинами" серед російського населення, що ще більше зміцнює уявлення про те, що означає для Росії бути принципово "російською" державою. Ходаковський відреагував на цей очевидний розкол у російському суспільстві, підкресливши деякі небезпеки, пов'язані з генетичним визначенням того, що означає бути росіянином, і зокрема нарвався на критику деяких інших, ще більш агресивно налаштованих націоналістичних оглядачів, які звинувачували його в русофобії у своїх висновках. Як спостереження Ходаковського, так і негайна реакція на його висновки підкреслюють фундаментальну дилему, з якою стикається Росія, продовжуючи війну в Україні, – дилему, як примирити гіпернаціоналістичні ідеології, на які Кремль дедалі більше покладається, щоб виправдати війну і вимагати більших жертв від свого народу, з бажанням Москви продовжувати збільшувати тягар мобілізації безправних меншин, водночас зберігаючи почуття російської ідентичності, навколо якого суспільство може згуртуватися в міру продовження війни.

• Російські війська ввечері 5 листопада та в ніч з 5 на 6 листопада завдали ракетних і безпілотних ударів по тилових районах на півдні України, а 5 листопада – також найбільшу на сьогодні серію плануючих бомбових ударів по цілях у Херсонській області.

• Виходячи з повідомлення про збільшення російського виробництва ракет, російські військові, схоже, збільшили свої запаси високоточних ракет швидше, ніж передбачалося в попередніх прогнозах. Вчора речник ГУР України Вадим Скібіцький заявив, що російські війська мають у резерві 870 високоточних оперативно-стратегічних і стратегічних ракет. Раніше 28 серпня Скібіцький заявляв, що російські сили мають у резерві 585 ракет великої дальності, вказуючи на те, що за серпень російські сили збільшили свій ракетний резерв на 285 ракет. 6 листопада Скібіцький додав, що загалом у жовтні російські війська виготовили 115 високоточних ракет великої дальності: 30 крилатих ракет «Іскандер-М», 12 крилатих ракет «Іскандер-К», 20 крилатих ракет «Калібр», 40 крилатих ракет Х-101, 9 крилатих ракет Х-32 і 4 балістичні ракети «Кинжал». 28 серпня Скібіцький заявляв, що російські оборонні підприємства намагаються виробляти кілька десятків конкретних типів ракет на місяць через дефіцит іноземних компонентів, а збільшення на 285 ракет в російських резервах з кінця серпня – причому 115 з них були вироблені тільки в жовтні – свідчить про те, що Росія збільшила внутрішнє виробництво ракет швидше, ніж прогнозувалося. Скібіцький також прокоментував російське внутрішнє виробництво безпілотників, заявивши, що ГУР не спостерігало переміщення безпілотників "Шахед" з Ірану до Росії, оскільки Іран виконав свої перші контракти на їх поставку, хоча він усе ще може відправляти невеликі партії "Шахедів" до Росії. Скібіцький пояснив, що Росія почала збільшувати внутрішню збірку безпілотників "Шахед" із використанням компонентів з Ірану, в тому числі і на заводі в Алабузі, Республіка Татарстан. Скібіцький додав, що прогнозовані російські ракетні та безпілотні удари по українській енергетичній інфраструктурі наступної зими, ймовірно, не будуть такими "примітивними", як серія ударів взимку 2022–2023 рр. Президент України Володимир Зеленський нещодавно коментував нагальну потребу України в системах протиповітряної оборони.

• Українські війська вели контрнаступальні дії поблизу Бахмута та на заході Запорізької області. Український Генеральний штаб повідомив, що українські війська продовжують наступальні операції на Бахмутському та Мелітопольському напрямках. Популярний російський мілблогер стверджує, що в період з 3 по 5 листопада українські війська контратакували поблизу Красногорівки (6 км на північний захід від Авдіївки), тим самим змусивши російські війська відступити з частини залізничної колії в цьому районі. Російське нерегулярне збройне формування "Русский легион" (БАРС-13) стверджує, що українські сили успішно тиснуть на російські війська біля Степового та ресторану "Царская охота" на південь від Авдіївки.

• Російські окупаційні чиновники розширюють пункти вербування та реєстрації військових на окупованих територіях, ймовірно, для підтримки зусиль з примусової мобілізації.

• Російські чиновники продовжують використовувати програми залучення молоді для консолідації соціального контролю над окупованими територіями України.

 

 

08:55 Інтенсивність бойових зіткнень та російських ударів за даними зведень Генерального штабу ЗСУ:

 

 

 

 

08:45 Ранкове зведення Генерального штабу ЗСУ:

 

Противник продовжує ігнорувати закони та звичаї ведення війни, використовує тактику терору, завдає ракетних та авіаційних ударів, здійснює обстріли з реактивних систем залпового вогню не тільки по військових, а й по численних цивільних об’єктах нашої держави.

Протягом минулої доби відбулося 78 бойових зіткнень. Загалом ворог завдав 16 авіаційних ударів, здійснив 54 обстріли з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення. Руйнувань та пошкоджень зазнали житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.

Авіаційних ударів зазнали: Новомихайлівка, Рівнопіль Донецької області; Новодарівка Запорізької області; Берислав, Іванівка Херсонської області.

Під артилерійським вогнем опинилися понад 110 населених пунктів Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей.

В зоні відповідальності ОСУВ “Північ” на Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка залишається без суттєвих змін.

На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах, проводить активну диверсійну діяльність з метою недопущення перекидання наших військ на загрозливі напрямки, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону в бєлгородській області.

В зоні відповідальності ОСУВ “Хортиця” на Куп’янському напрямку ворог вів безуспішні штурмові дії в районах населених пунктів Синьківка, Іванівка Харківської області та Стельмахівка Луганської області, де наші захисники відбили близько 20 атак противника.

На Лиманському напрямку окупанти наступальних (штурмових) дій не вели.

На Бахмутському напрямку наші воїни відбили 5 атак противника біля Богданівки та Хромового Донецької області. Також ворог безуспішно намагався відновити втрачене положення в районі Андріївки. В свою чергу, Сили оборони України продовжують штурмові дії південніше Бахмута Донецької області, завдають ворогу втрат у живій силі та техніці, закріплюються на досягнутих рубежах.

В зоні відповідальності ОСУВ “Таврія” на Авдіївському напрямку ворог не полишає спроб оточити Авдіївку. Наші воїни стійко тримають оборону та завдають ворогу значних втрат. Безуспішними були наступальні дії противника в районах населених пунктів Степове, Авдіївка, Тоненьке Донецької області, де Сили оборони відбили понад 20 атак.

На Мар’їнському напрямку ворог здійснив понад 25 невдалих атак в районах Красногорівки та Мар’їнки Донецької області.

На Шахтарському та Запорізькому напрямках противник вів безуспішні штурмові дії поблизу Старомайорського Донецької області; Червоного, Роботиного та північно-західніше Вербового Запорізької області. Тут наші захисники відбили понад 10 атак.

Водночас, Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському напрямку, завдають окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії фронту.

В зоні відповідальності ОСУВ “Одеса” на Херсонському напрямку українські воїни ведуть контрбатарейну боротьбу, наносять вогневе ураження по тилах противника.

Протягом минулої доби авіація Сил оборони завдала 6 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки та 1 – по зенітно-ракетному комплексу противника. Також силами та засобами протиповітряної оборони знищено ударний БпЛА типу “Shahed-136/131” та розвідувальний БпЛА ворога.

Підрозділи ракетних військ уразили 3 артилерійські засоби, пункт управління, район зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, засіб протиповітряної оборони та ще одну важливу ціль противника.

07.11.2023