Музика для короля

У Львівській національній філармонії ім. Мирослава Скорика 29 липня у рамках VIII Міжнародного фестивалю літньої пори «Pizzicato e Cantabile» відбудеться унікальний концерт, на якому звучатимуть твори з репертуару прусського короля Фридриха Великого (1712–1786). Адже той був не лише знаним полководцем і правителем, а й вправним флейтистом. Cолісти Національної філармонії України – заслужений артист Юрій Шутко (флейта) та лауреатка міжнародних конкурсів Марія Віхляєва (фортепіано) виконають сонати композиторів Й. С. Баха, К. Ф. Баха, Г. Ф. Генделя, А. Вівальді, Дж. Платті, Г.Фріца, якими захоплювався король.

 

Картина "Флейтовий концерт у Сан-Сусі". Адольф фон Менцель.

 

Бунтівний принц

 

З дитинства Фридрих обожнював мистецтво. Це дратувало його батька – Фрідріха Вільгельма, якого через велику пристрасть до військової справи називали королем-солдатом. Тож він прагнув зробити зі свого сина вправного військового полководця, тому щодня піддавав солдатській муштрі. Але той продовжував цікавитись поезією, вивченням іноземних мов та музикою.

 

Під час візиту до Дрездена 1728 року, 16-річний принц Фридрих, відвідавши вперше оперу, отримав неймовірні музичні враження. Там же почув гру найвідомішого флейтиста й композитора Йоганна Йоахіма Кванца. Тоді ж запропонував цьому музикантові стати його вчителем. Але на той момент Кванц уже був на службі при дворі Августа II Сильного, Курфюрста Саксонського та короля Польщі. Тому прусському принцу довелося задовольнятися зустрічами з ним двічі на рік та ще й у таємниці від грізного батька, який вважав тілесні покарання сина – найкращим методом виховання.

 

Зі сходженням на трон Фридрих створив Королівську придворну капелу, до якої запросив найкращих музикантів. Про флейтові заняття прусського короля та його гру збереглися спогади сучасників. Він грав після підйому вранці, до і після ранкової наради в кабінеті, після обіду і, звичайно ж, під час вечірнього концерту в музичному салоні одного з прусських палаців. Слухачами Фридриха були члени королівської родини.

 

Незмінним акомпаніатором короля Фридриха Великого на клавесині був Карл Філіп Емануель Бах. Саме він сприяв зустрічі свого батька – великого композитора Йогана Себастьяна Баха із прусським королем. Разом вони кілька годин самовіддано музикували. Через місяць після цього Й. С. Бах надіслав Фридриху Великому ноти циклу, що складався із поліфонічних творів, створених на запропоновану королем тему під назвою «Музичний дарунок».

 

Філармонійний концерт

 

Фридрих Великий був не тільки виконавцем флейтових творів, а й автором. Його творча спадщина становить – 25 сонат та 6 концертів для флейти, 4 симфонії, а також кілька маршів. Один із них став 1869 року іспанським державним гімном «Marchia real», що і досі належить цій країні. Концерти для флейти з оркестром Фридриха Великого входять до репертуару виконавців на цьому інструменті.

 

Твори улюблених композиторів короля виконає у Львові дует солістів Національної філармонії України – Юрій Шутко, який грає на золотій флейті японської фірми SANKYO та є її обличчям у світі, й піаністка Марія Віхляєва.

 

Марія Віхляєва (фортепіано) та Юрій Шутко (флейта).

 

«Приклад прусського короля з дитинства надихав мене на наполегливе удосконалення гри на флейті. І сьогодні я щодня по 7–8 годин відвожу заняттям, адже цей музичний інструмент вимагає постійного вдосконалення. Та й сонати з репертуару Фридриха Великого вражають красою звучання і водночас – складністю фактури, багатим мелодичним та метро-ритмічним малюнком. Для їх відтворення потрібно задіяти чималий досвід виконання барокових творів», – зазначає Юрій Шутко.

 

Він запевняє, що концертна програма, присвячена Фридриху Великому, вразить яскравістю та галантністю стилю тієї епохи не лише любителя класичної музики, а й найдосвідченішого знавця.

 

 

24.07.2023