«Одержима»: 30 років до прем’єри

Незабаром в Оперній студії Національної музичної академії України імені Петра Чайковського відбудеться другий прем’єрний показ опери «Одержима» сучасного українського композитора Мирослава Волинського за однойменною драмою Лесі Українки. Над постановкою працювала величезна команда молодих талановитих студентів та випускників НМАУ, солістів Київської муніципальної опери та формації ART.Razom – незалежної творчої студії, яку створила режисерка-постановниця «Одержимої» Марина Рижова.

 

 

Якою є нова вистава? За словами організаторів, це «cповідь жінки, що опинилась між землею та небом. Питання життя і смерті, на які не існує відповідей. Вибір серця, який не підкорюється жодним законам логіки. Істина, яка, як відомо, у кожного своя».

 

Марина Рижова: «В основі моєї режисерської концепції – життєва драма жінки, яку можна знайти в листах Лесі Українки. Я багато в чому спираюсь на епістолярій та документальні факти її життя, пов’язані з написанням поеми «Одержима». Але правильно буде сказати, що це – моє відчуття тих подій, моє тлумачення її листів та моє розуміння образів, зображених в поемі та у опері. Я намагалась максимально відійти від біблійного та релігійного трактування персонажів та подій опери, натомість, спробувала зрозуміти їх витоки, трансформувати свої уявлення у живих людей на сцені. Що з цього вийшло, можна буде побачити на виставі. Насправді, це дуже хвилююче для мене, адже відбудеться перша постановка опери «Одержима» з моменту її написання. Та мені здається, що саме такою вона має бути – живою і про людей - і «Одержима» зокрема, і опера, як жанр, у цілому. В будь якому випадку, саме таким є наш проект».  

 

Диригент-постановник С.Голубничий, режисерка-постановниця М.Рижова, композитор М. Волинський.

 

Ще напередодні прем’єри «Одержимої», яка з надзвичайним успіхом відбулася 29 січня, вдалося поспілкуватися із її автором – Мирославом Волинським, який мешкає у Львові. Цікаво було почути міркування композитора про стан оперного мистецтва в Україні, рівень затребуваність опери і репертуарну політику театрів щодо постановки сучасних творів у цьому жанрі. На жаль, навіть у Львові музика Волинського звучить досить рідко, не кажучи вже про повноцінні постановки його опер на сцені Львівської Опери, яка свого часу хоч і бралася за партитуру його «Короля Данила», але так і не спромоглася поставити виставу. Попри це, композитор продовжує писати чудову музику в різноманітних жанрах, а під час спілкування випромінює надзвичайний позитив та оптимізм, яким мимоволі заряджаєшся і сам.      

               

Звісно, головним приводом для бесіди була майбутня вистава. Про твір та процес роботи над постановкою читайте в інтерв’ю Мирослава Волинського.

 

Сучасний український композитор Мирослав Волинський.

 

 –  В очікуванні прем’єри хочеться дізнатися більше про вашу оперу “Одержима” за Лесею Українкою, яка нарешті постане у сценічному втіленні. Розкажіть про задум та історію створення цієї опери.

 

 –  Ідея опери з’явилася неочікувано. Я знайшов інформацію про конкурс на написання камерної опери (до 5 солістів і до 15 музикантів в оркестрі). Разом з дружиною  почали шукати сюжет. Саме вона звернула мою увагу на «Одержиму» Лесі Українки. Незважаючи на велику кількість монологів головної героїні (якщо порахувати, приблизно 80% усього тексту належить саме їй), твір здався ідеальним для втілення нашого задуму. Це сильна історія про сильну особистість. Релігійний сюжет має глибокий філософський підтекст, порушується тема кохання. До слова, нами був розроблений і німецький варіант тексту. Тому оперу, за бажання, можна виконувати і німецькою.

 

Диригент-постановник С.Голубничий та оркестр Оперної студії НМАУ ім.П.Чайковського.

 

– Скільки років твір чекав на прем’єру?

 

– Виходить, більш ніж 30. «Одержима» була написана приблизно в 1990 році. Взагалі-то, я не запам’ятовую точні дати написання своїх творів, веденням хронології займається моя дружина (ред. —  Анна Волинська, піаністка, поетеса і лібретистка). Можливо, це погана звичка, але причиною тому є судження музикознавців (ред. —   сміється). Дата написання твору автоматично створює якісь рамки і упередження навколо музики: ось цей твір композитор писав, коли був надто молодий, недосвідчений, а цей — коли був старий і не тямив, що пише. Судити про досконалість або ж недосконалість творів за датою їх написання не доцільно. Взяти хоча б ранні твори Фелікса Мендельсона чи Рихарда Штрауса – їм абсолютно нічого не бракує – чудесна музика, майстерна оркестровка.

 

Партитура, що 30 років очікувала на оркестрове виконання.

 

–  Драматична поема Лесі Українки за своєю ідеєю скомплікована і містить автобіографічну складову. Можливо у мереживо сенсів вплелась й історія Вашого життя?

 

 – Я, особисто, дивився на персонажів, як на персонажів, образи. Не думав про особисті паралелі. Ті пошуки і відповідності, про які Ви говорите, зараз вибудовує Маринка (ред. – Марина Рижова) як режисер і творець концепції вистави.

 

 – Постановникам та виконавцям неабияк пощастило працювати над оперою з її автором!  Як саме ви берете участь в підготовці опери?     

 

–  Команда добре обходиться і без мене, провадять чимало репетицій. Найкраще, що я можу зробити – поширити якусь інформацію про оперу в Інтернеті. Але стараюсь зайвий раз не надокучати людям. Самопіар, все-таки, ніша поп-виконавців. Хто зацікавиться – прийде подивитись. Я маю розуміння, що опера – специфічний продукт, у якого мало, або дуже мало споживачів. Це в Італії, колись опера була надпопулярним жанром: гондольєри співали арії, публіка після вистави виходила на вулицю і наспівувала улюблені мелодії, наприклад, з вердівських опер. Моя безпосередня участь у репетиціях – лише технічні підказки щодо темпів. Свою концепцію я намагався абсолютно не нав’язувати. Це прерогатива Марини, її задумка і робота.

 

Сцена з оперної вистави «Одержима». 

 

 – То ми побачимо авторську версію «Одержимої» чи партитуру в редакції режисерки?

 

 – Дізнаємось на прем’єрі. Сама опера не є довгою – приблизно година музики. Поетеса не ділила її на дії, зробила 4 картини. Я все-таки поділив свою оперу на 2 дії, щоб перепочили і глядачі, і співаки на сцені. Коли драматичне навантаження велике, вистава гірше сприймається.

 

–  За постановку опери взялась молода, проте амбітна команда вокалістів, диригентів, режисерів. Здебільшого це студенти і випускники Національної музичної академії та учасники музично-театральної майстерні ART.Razom. Які ваші враження від співпраці?

 

 – Мені страшно подобається! Часто виконавці «зі званнями» більш примхливі й недовірливі до музики сучасників, висувають забагато умов і рекомендацій до композитора. Багато таких розмов чув: «Понаписував – сам і співай». Я завжди кажу: дайте текст десятьом композиторам і отримаєте десять абсолютно різних результатів. Тому якщо вже є такий твір – нехай таким і буде. Виконавці мали би пристосовуватись до тих образів. Звичайно, якщо є складності з якоюсь нотою, ходом — щось не звучить, не зручно брати, я з усім погоджуюсь, якщо це озвучено коректно. Виступ на сцені — уже стресова ситуація. Якщо виконавець ще й буде  відчувати себе некомфортно, переживати, нервуватися через якусь ноту і цим нашкодить образу — то це не виправдана жертва.

 

Я покладаюсь на добрий смак виконавців. Бачу, що вони захопились. Я віддав усе в їхні руки. Я думаю, так опера буде мати більш цілісний вигляд.

 

Команда постановників опери "Одержима".

 

  – Мені здається, Ваша підтримка і ліберальна позиція — теж великий вклад у майбутню виставу! Для молодих артистів, які не мають великого досвіду, це, насправді, дуже цінно.

 

 – Звичайно. Я дуже вдячний, що вони погодились ставити «Одержиму». Мені немає сенсу йти на конфронтації, перетягуючи на себе ковдру.

               

– Насамкінець, поділіться, чи маєте в планах здійснити з київською командою постановку й інших ваших опер?

 

 – Я був би тільки радий! Команда дійсно креативна, дружня, має взаєморозуміння. У Києві я бував і на інших їхніх виставах. Після Вашого питання подумав: можливо б і написав щось спеціально для їхнього камерного складу! Хоча я щодо партитури — максималіст, люблю великі оркестри! Свого часу я дуже захоплювався Вагнером і його гігантоманією стосовно оркестровки. Будемо слідкувати за розвитком цього колективу. Щиро бажаю йому подальших успіхів та процвітання!

 

Виконавці після прем’єри опери «Одержима» 29 січня.

 

Отож, композитор та учасники постановки запрошують усіх охочих  побачити «історію любові, болю та розпачу, сповнену образності та символізму» 16 лютого о 19:00. Вистава відбудеться в Оперній студії НМАУ (м.Київ, вул. Архітектора Городецького 1-3/11) з дотриманням усіх карантинних вимог. Вхід за попередньою реєстрацією. Більше інформації шукайте на сторінці події у Facebook: https://www.facebook.com/events/613119216453634/

 

 

Текст: Вікторія Антошевська.

 

Фото: формація ART.Razom .

15.02.2022