Виставка сценографа-ювіляра у Львівській опері

Головному художнику Львівської національної опери Тадею Риндзаку виповнюється 80 років: у театрі присвячують вистави і виставку з нагоди ювілею митця

 

 

Цього тижня Львівська національна опера вшановує поважний ювілей головного художника театру (з 1991 р.), народного художника України, члена Національної спілки театральних діячів України Тадея Риндзака, якому 26 вересня виповнюється 80 років.

 

Тадей Риндзак вже понад пів століття працює у театрі, а його пензлю належить оформлення багатьох вистав, які є в актуальному репертуарі – опер та балетів. Він створив сценографію до бл. 70 вистав для сцени Львівського театру опери та балету, а також театрів Києва та Донецька. Серед них – опери «Чарівна флейта» В. А. Моцарта, «Севільський цирульник» Дж. Россіні, «Набукко», «Ріголетто», «Травіата», «Аїда» Дж. Верді, «Тоска», «Мадам Баттерфляй» Дж. Пуччіні, «Сільська честь» П. Масканьї, «Паяци» Р. Леонкавалло, «Мойсей» М. Скорика, балети «Даремна обережність» П. Гертеля, «Коппелія» Л. Деліба, «Кармен-сюїта» Ж. Бізе-Р. Щедріна, «Лілея» К. Данькевича, «Повернення Баттерфляй» Дж. Пуччіні-М. Скорика та ін. Вистави зі сценографією Тадея Риндзака йшли також закордоном – в США, Італії, Іспанії, Австрії, Німеччині, Польщі. 

 

Тож колектив Львівської національної опери присвячує впродовж 24-26 вересня ювілею головного художника театру Тадея Риндзака виконання вистав з його сценографією – опери «Тоска» Дж. Пуччіні (24 вересня), одноактних балетів «Кармен-сюїта» Ж. Бізе-Р. Щедріна і «Ніч Вальпургії» Ш. Гуно (25 вересня), опери «Бал-маскарад» Дж. Верді (26 вересня).

 

Також глядачі матимуть нагоду побачити виставку ескізів та макетів до вистав Тадея Риндзака. На виставці демонструють ескізи до вистав, які є знаковими з біографії художника і були представлені не лише на сцені Львівської національної опери, а й неодноразово – за кордоном. Це – опери «Мойсей» М. Скорика, «Чарівна флейта» В. А. Моцарта, сценічна кантата «Карміна Бурана» К. Орфа, макети до опер «Тоска» Дж. Пуччіні і «Набукко» Дж. Верді.    

 

 

Довідка:

26 вересня 1941 – Тадей Риндзак народився у м. Болехів Івано-Франківської області в багатодітній родині.

До служби в армії впродовж 1960-63 рр., працював столярем у рідному містечку. Захоплювався також ковальством.

З лютого 1967 – розпочав роботу в Львівському академічному театрі опери і балету імені Івана Франка (тепер – Львівська національна опера) художником-декоратором, згодом (з 1978) – художником-постановником вистав.

Мав навики виготовлення виробів з дерев’яних та металевих матеріалів у поєднанні з чудовим відчуттям кольору та форми. Ці вміння дозволили Тадею Риндзаку пройти відбір на посаду художника-декоратора, який проводив головний художник театру Олександр Сальман. Надалі формувався як митець під керівництвом відомого театрального живописця, народного художника України Євгена Лисика, з яким пліч-о-пліч працював протягом понад двох десятиліть і здійснив разом із ним постановки опер «Ріхард Зорге» Ю. Мейтуса, «Хованщина» М. Мусоргського, «Джоконда» А. Понк’єллі, «Золотий обруч» Б. Лятошинського (нагороджена Національною премією України імені Т. Шевченка) та ін.

1972 – закінчив вечірнє відділення факультету архітектури Львівського політехнічного інституту.

Від 1991 – дотепер – головний художник Львівської національної опери. Оформляв також вистави в Маріїнському театрі Санкт-Петербурга («Лоенгрін» Р. Вагнера за ескізами Є. Лисика); Національній опері України (опери «Аїда» Дж. Верді, «Ярослав Мудрий» Г. Майбороди, балет «Лебедине озеро» П. Чайковського), Донецькому національному академічному театрі опери та балету імені А. Солов’яненка (опера «Богдан Хмельницький» К. Данькевича).

2002 – отримав звання «Народний художник України»;

2010 – лауреат Премії імені Ф. Нірода;

2015 – лауреат Премії імені А. Шекери у галузі хореографічного мистетцва;

2021 – нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.

 

 

24.09.2021