Улла Кріґул у Львові

Непересічною для українського мистецтва подією запам’ятався липень 2021 р. У стінах Львівського органного залу пройшла Третя органна резиденція. Вона стала першою для більшості учасників. А для деяких із них виступи на майстер-класах стали першими відкритими концертами на творчому шляху.

 

 

Не зважаючи на те, що в Україні збереглось не так мало діючих органів і в деяких містах навіть активно навчають на них грати, все ж існує хибна думка, що орган не є актуальним та цікавим у наш час інструментом.

 

Молодь руйнувала цей стереотип, демонструючи впродовж тижня своє щире захоплення органною музикою та знайомлячи публіку з прекрасними творами.

 

Учасниками резиденції стали молоді органісти з усієї країни. Лекції та майстер-класи їм проводили органісти світового рівня  –  Улла Кріґул, Міхал Шостак, Глина Булибенко, Надія Величко. Кожен з учасників мав змогу поспілкуватися із запрошеними гостями в різних форматах: на ранкових зустрічах, де в теплій та дружній атмосфері можна було отримати відповіді на нагальні питання; на майстер-класах, які дали змогу кожному учасникові конференції продемонструвати своє вміння, отримати цінні поради щодо роботи над обраною програмою; ну і, звісно ж, на концертах, де не тільки учасники, а й гості органного залу змогли познайомитись ще краще із музикою різних стилів та епох.

 

За мануалом  – Улла  Кріґул,  одна з найвідоміших молодих органісток Естонії.

 

Екватором Органної резиденції став концерт органістки, яка напружено працювала з усіма учасниками впродовж майстер-класів  –  Улли Кріґул. Орган –  найбільший музичний інструмент, який переважно відділений від слухачів своєю монументальністю, звичною консервативністю та строгістю, цього  разу заспівав людським голосом: місцями зовсім тихим та ніжним, місцями так, як можна говорити легше наодинці,  у мерехтінні власних думок, а місцями  –   проникливо та щемливо.

 

Звучала музика ХХ-ХХІ століття: «Симфонія для органа» А. Уйбо, «Літанія» Ж. Алена, «Молитва» А. Калейса, твори французьких композиторів  –   М. Дюруфле та М. Дюпре. Завершувався концерт світлим піднесенням  –   прелюдією і фугою М. Дюруфле оп.7. Слухачі не відчули часу, забули про простір. Звучання органа залежить навіть від таких незначних факторів, як зміна погоди, чи кількість людей в залі, тож можна вважати, що кожен під час того концерту  став частинкою цього інструмента.

 

Улла  Кріґул  –   одна з найвідоміших молодих органісток Естонії, репертуар якої охоплює як барокову, так і сучасну музику.

Улла закінчила Талліннську музичну середню школу  1997 року як піаністка і продовжила навчання в Естонській музичній академії у класі фортепіано Іварі Іллі в 1997-1999 роках.

У 2000 році за порадою вчителя почала опановувати орган. Спочатку це був майже вимушений крок, однак згодом інструмент став невід’ємною частиною життя Улли Кріґул.

Спеціалізовану органну освіту отримала в Естонській академії музики і театру під керівництвом професора Андреса Уйбо, а в 2006 році здобула ступінь магістра.

Уже за рік після того Улла Кріґул  разом зі скрипалькою Марі-Лійс Уйбо випустили альбом Bernsteinstraße (Musica Delicata) з музикою естонських композиторів Арво Пярта, Ерккі-Свена Тюра, Уло Кріґула, Естер Мегі, Андреса Уйбо й Артура Каппа та латвійського композитора Іманца Земзаріса. Згодом Улла як студентка за обміном  навчалась у Відні в Університеті музики та танцю у професора Мартіна Газельбока.

 

Ця органістка, як ніхто інший знає, наскільки важливими для молодих музикантів є майстер-класи та можливість отримати різноманітний досвід, оскільки сама неодноразово ставала їхньою учасницею. Свою професійність Улла доводила на різних конкурсах: Національному фестивалі молодих перекладачів Con Brio (2002), міжнародному конкурсі органістів у Гданську (2003) та конкурсі Мікаєля Тарівердієва у Калінінграді (2005). Щороку Улла Кріґул представляє нові концертні програми, важливою в яких є також сучасна естонська органна музика Арво Пярта, Ерккі-Свена Тюр, Уло Кріґула, Естера Мегі, Андреса Уйбо, Артура Каппа.

 

Звертається органістка і до творчих співпраць: із співачками Маргаритою Войтес, Кеді Плаас, Арете Керге, Іріс Оя та співаками: Тінісом Каумманом, Айном Анжером, піаністом Іштваном Матясом, трубачем Індреком Вау, саксофоністом Вірго Каріласі Маріаті, гобоїстом Ліісом Уйбо та ансамблем YXUS.

 

Важливою складовою творчості Улли є органна імпровізація та створення нових аранжувань, виконання медитативної музики з використанням органа та гонга.

 

Як солістка та камерна органістка Улла виступала у всіх основних естонських церквах, а також з концертами відвідувала різноманітні органні фестивалі: Tallinn International Organ Festival, Tallinn Bach Music Festival bachFest, International Contemporary Music Festival Afekt and Leigo Lake Music Festival. Вона також мала гастролі у Фінляндії, Швеції, Австрії, Латвії, Росії та Україні. Тепер Улла Кріґул є органісткою Таллінської фінської конгресії Святого Петра, а також працює концертмейстером у музичній школі Георга Оца.

 

 

Улла Кріґул стала дбайливою наставницею на цей тиждень для учасників резиденції. Органістка була втішена складом учасників. Попри те, що переважна їх частина навчається не так давно, Уллу вразив рівень підготовленості, а також змістовність цікавих програм, що їх привезли музиканти.

 

У розмові  Улла відзначила, що хоч в Естонії і існують схожі проекти, проте вони не є такими масштабними та не охоплюють таку кількість цікавого для молодих людей матеріалу: лекцій з самопрезентації, маркетингу, екскурсій.

 

Учасникам резиденції Улла бажає йти за своїм серцем та доносити музику до слухачів.

 

 

Фото: Роксолана Труш.

 

06.08.2021