Чи технології вбивають стосунки?

Медовий місяць — старий як світ символ щастя молодят — дедалі більше зазнає конкуренції з боку так званого “соломісяця”. І якщо це добрі новини для туристичних агентств, то навряд чи привід для радості всіх інших.

 

 

“Соломісяць” — це новий феномен, коли молодята вирушають у весільну подорож окремо одне від одного. Хоча це явище ще не масове, воно є симптомом ширших змін у ставленні людей до своїх стосунків. Іншими індикаторами цих змін у західній культурі є занепад шлюбу, зменшення кількості сексуальних контактів, зростання перегляду порно і дедалі поширеніша думка про те, що стосунки не варті того, щоб інвестувати в них свій час та енергію.

 

Усе це формує похмуру картину майбутнього людських взаємин. Суттєва причина всіх цих тенденцій — схильність людей занурюватися у технологічні новинки без обдумування наслідків такого занурення. Технології не зникнуть і не зупиняться у своєму розвитку, тож якщо не почнемо ставитися до них серйозно, можемо прокинутися одного для самотніми, з розбитим серцем і без близьких стосунків, які так важливі для людського благополуччя.

 

У 2005 році одружені люди перестали бути більшістю у Сполучених Штатах, і відтоді їхня кількість невпинно зменшується. Люди не лише менше одружуються, а й мають менше сексу. При цьому вони дивляться порно більше, ніж будь-коли раніше, хоча середня тривалість перегляду порнороликів зменшилась із тринадцяти хвилин десять років тому до дев’яти хвилин сьогодні.

 

Яка причина цих тенденцій? Технології, очевидно, відіграють одну з провідних ролей. У серії досліджень я і мої колеги виділили кілька способів, як соціальні мережі шкодять нашим стосункам.

 

Наше дослідження виявило цікавий феномен. Коли люди діляться своїми почуттями з друзям і близькими, такі одкровення зміцнюють стосунки. Але коли ми робимо те саме онлайн — у постах у Twitter і Facebook, — це зумовлює радше зворотній ефект. Стосунки від цього хіба погіршуються, адже у нашого партнера формується враження, ніби він/вона довідався про це останнім і тому відчуває себе менш особливим.

 

В іншій серії досліджень ми описали ще одну тенденцію — схильність розглядати людей та соціальні зв’язки як одноразові. Явище “одноразових стосунків” сьогодні більш поширене, ніж будь-коли раніше.

 

Західна культура дуже схильна до споживацтва та матеріалізму, які спонукають людей купувати багато речей навіть тоді, коли вони їм не потрібні. Люди розглядають речі — наприклад, смартфони, комп’ютери та машини — як одноразові. Я купую новий телефон не тому, що він мені потрібен або мій старий вийшов з ладу, а лише через те, що мені подобається мати щось нове.

 

У першому дослідженні ми показали зв’язок між схильністю людей позбуватися речей і обривати свої стосунки. У другому дослідженні ми дійшли висновку, що якщо ви часто змінюєте своє місце проживання, то починаєте більше розглядати свої стосунки як недовговічні й толерантніше ставитеся до думки про зміну партнера. Наступні два дослідження продемонстрували, що достатньо лише думати про часті переїзди, щоби сформувати у себе таке ставлення до речей, людей і стосунків.

 

Ці висновки про “одноразовість стосунків” перебувають в одній площині з так званим “ефектом Tinder”. Використання сайтів та мобільних додатків для знайомств, зокрема найпопулярнішого з них Tinder'а, змінює те, як ми ставимося до романтичних побачень та відданих стосунків, яким дедалі більше приходить на зміну культура одноразового сексу. Доступність потенційних сексуальних партнерів із сайтів знайомств спонукає людей легковажити своїми інтимними взаєминами або ж узагалі відмовитися від будь-яких близьких стосунків через пересичення і розчарування.

 

Стосунки та романтика можуть здаватися не такою вже й серйозною проблемою, порівняно з війнами, глобальним потеплінням та природними катастрофами. Однак вони мають величезний вплив на наше індивідуальне та соціальне здоров’я. Західна Європа та Японія вже демонструють, до чого все це може призвести в майбутньому — переверненої з ніг на голову піраміди населення, коли, всупереч природним законам, кількість літніх людей, які живуть довше, перевищує число немовлят, що народжуються. Це зумовлює незбалансовану демографію і загрожує соціально-економічним колапсом у майбутньому.

 

На індивідуальному рівні ми повинні зрозуміти, що над стосунками потрібно працювати — через відкриту комунікацію, порівняння наших очікувань, повагу до партнера та спільне розв’язання проблем. Якщо ви більше братимете до уваги думку близької людини і цінуватимете те, що маєте, це вже може допомогти. Менше часу дивитись у свій телефон і більше на кохану людину є першим кроком у правильному напрямі.

 

На суспільному рівні потрібно більше інвестувати у навчання молодих людей про важливість стосунків, особливо в контексті нових технологій, — про те, як знайти партнера, підтримувати близькі відносини, вирішувати конфліктні ситуації і мати реалістичні очікування.

 

Стосунки потребують важкої праці. Можуть допомогти навіть невеликі зміни — як-от спільний вечір раз у тиждень або хоча б раз у місяць. Близькі взаємини також потребують компромісів. Можливо, вам доведеться пожертвувати відвідинами свого улюбленого міста під час "соломісяця" заради медового місяця. Такий компроміс, однак, може врятувати ваші стосунки й допоможе дістатися до набагато кращого місця призначення у житті.

 Omri Gillath
Does Technology Spell Doom for Close Relationships?
Scientific American, 26/07/2019
Зреферував Є. Л.

 

 

30.07.2019