Борису Ґудзяку вручили Notre Dame Award

 

У Львові відбулася церемонія вручення Notre Dame Award — престижної нагороди американського університету Notre Dame, якою відзначають тих, хто відповідає найвищим ідеалам університету, працює у сфері освіти, віри, відстоює суспільну справедливість і служить потребам суспільства. Її лауреатом цьогоріч став президент Українського католицького університету, архієпископ-митрополит Філадельфійський Борис Ґудзяк.

 

Вибравши лауреатом Бориса Ґудзяка, зазначають в університеті Notre Dame, відзначають його сміливість та далекоглядне служіння Україні та світу, що сприяли зростанню католицької академічної спільноти, яка підтримує та промує свободу, навчання та людську гідність.

 

«Ми хочемо відзначити архієпископа та його команду за видатну роботу із заснування Українського католицького університету. За дуже короткий час вони створили університет, який відстоює ідеали і нашого університету, який здійснює визначну роботу у сфері освіти, суспільної справедливості та пастирської опіки потребами нужденних. Ми відзначаємо університет у країні, яка пережила дегуманізацію, репресії, які особливо стосувалися Церкви. Цей же університет став символом надії», — сказав президент Університету Нотр-Дам Джон Дженкінс, який приїхав на церемонію вручення.

 

Борис Ґудзяк став першим українцем, який отримав цю нагороду, засновану 1992 року. Останнім часом її вручають щороку.

 

Раніше нагороду Університету Нотр-Дам одержували президент США Джиммі Картер та його дружина; свята мати Тереза з Калькутти; північноірландський політик Джон Г’юм; кардинал Вінко Пуліч, архієпископ Сараєва; Жан Ваньє, засновник спільноти “Лярш-Ковчег”; бразильський суддя Серджіо Моро, що прославився своєю непорушністю та справедливістю у розгляді справ проти топ-політиків, олігархів та корупціонерів країни.

 

Щороку церемонія вручення відбувається у країні, з якою пов’язана діяльність лауреата.

 

«Для мене, нашого університету і всієї нашої Церкви це велика честь. І це велика радість — знак близькості та сопричастя. Університет Нотр-Дам — чи не найбільш відомий католицький університет у світі. Він належить до найкращих університетів і США, і світу. Він знаний як католицький, але водночас перебуває на найвищому академічному рівні. Католицька церква — інституція, яка має найдовшу тяглість у світі: це дві тисячі років глобальної присутності. Університет — дітище Католицької церкви. Цей жест Університету Нотр-Дам є проявом свідомості американського ВНЗ про тебе і про мене тут в Україні. Про нашу ситуацію: питання війни, бідності, еміграції. Цей університет нами цікавиться. Моя пропозиція — щоби ми, католицькі університети, разом думали, як цим інституціям з тяглістю — Церкві та університету — знову поєднатися у спільному змаганні за підняття людства у цей дуже непростий час, коли напруження і страх, конфлікти і війна зростають», — сказав після вручення нагороди архієпископ Борис Ґудзяк.

 

Нагадаємо, що Борис Ґудзяк виріс у Сиракузах (штат Нью-Йорк) у сім’ї українських емігрантів, які під час Другої світової війни були змушені рятуватися втечею від комуністичного режиму. Він отримав бакалаврський ступінь з філософії та біології у Сиракузькому університеті. Згодом навчався у Римі в Колегії святої Софії, а також в Папському урбанському університеті, де отримав ступінь з богослов’я, а після цього – докторську ступінь в галузі слов’янської та візантійської культурно-церковної історії у Гарварді.

 

1992 року Борис Ґудзяк повернувся на рідну земля своїх батьків і у Львові заснував Інститут історії церкви. Шість років потому він отримав священичі свячення і був призначений спочатку віце-ректором, а згодом ректором Львівської богословської академії — інституції, яка у 2002 році перетворилася на Український католицький університет. Обидва університети — УКУ та Університет Нотр-Дам — плідно співпрацюють більш ніж 15 років, проводячи обміни та навчання для науковців і працівників.

 

У 2012 році Папа Бенедикт ХVІ призначив Бориса Ґудзяка Апостольським екзархом для українців-католиків у Франції, Бельгії, Нідерландах, Люксембурзі та Швейцарії. Він є автором більш ніж 50 наукових праць з історії Церкви та богослов’я, а минулого року отримав звання почесного доктора гуманітарних наук (Doctor of Humane Letters, Honoris Causa) Сиракузького університету.

 

Нещодавно Папа Франциск призначив Бориса Ґудзяка митрополитом-архієпископом Філадельфійським. Офіційна інтронізація була призначена на 4 червня 2019 року. Борис Ґудзяк також залишається президентом УКУ і членом Постійного синоду УГКЦ.

 

30.06.2019