Василь Чорній з-під Снятина, 36 років, столярував в Ястшембсько-Старе, селі у Великопольському воєводстві, робив труни. Раптом заслаб. Польська шефова не викликала швидкої допомоги, бо він працював на чорно, натомість вивезла його за 125 кілометрів до лісу і кинула помирати. Тіло його наступного дня знайшов лісник.
Про шокуючий, безпрецедентний в Польщі випадок повідомила нинішня «Gazeta Wyborcza», анонсувавши на завтра детальний репортаж.
В Україні без батька лишилося троє малих дітей, а без допомоги – старі батьки. Василь приїхав на заробітки в Польщу чотири місяці тому. Працював на будові, але доробляв ще столяркою в селі під Новим Томишлем. В закритому приміщенні спека, в повітрі пил з трачиння, густий запах випарів фарб і оливи. 12 червня Василь дістав судоми і втратив свідомість. Дружина Василя Наталя каже, що вдома він ніколи не хворів, епілепсії не мав.
Працівники повідомили шефову фірми Ґражину Ф., 53 роки. Вона заборонила викликати швидку допомогу і наказала працівникам розійтися домів. Василя вони вже не побачили.
13 червня в лісі під Скоками у Вонгровецькому повіті лісник знайшов на поляні біля лісової дороги тіло чоловіка в робочих рукавицях і футболці зі стружкою від гемблювання. Без документів, без телефону. Поліція відразу запідозрила, що це нелегальний працівник. Перевірили місцеві столярні фірми, але ніхто не розпізнав небіжчика. Тоді попросили про допомогу колег з воєводства, і тоді ідентифікували тіло Василя Чорного, його впізнали колеги, що працювали з ним. Один з них, до речі, знав, що сталося з Василем, і планував втекти з Польщі, поліція його затримала біля білоруського кордону, за п'ятсот кілометрів від Ястшембсько-Старе.
Гражину Ф. суд арештував на три місяці за звинуваченням в ненаданні "допомоги особі, що перебуває у стані з безпосередньою небезпекою втрати життя" і ненавмисне спричинення смерті. Їй загрожує п'ять років в'язниці. Коли вона відсилала працівників домів, Василь ще жив.
Сім'я зібрала дві тисячі доларів на транспортування тіла додому. "Така смерть в Польщі безпрецедентна, —каже почесний консул України в Познані Вітольд Горовський. – Але послідовність подій є типовою: незаконне працевлаштування – нещасний випадок – страх роботодавця – рішення або бездіяльність про катастрофічні наслідки. Неможливо, щоб таке сталося з польським працівником. З іноземцем можливо, нічого не помагає, ні апеляція до емпатії, ні страх юридичних наслідків.
24.06.2019