Погане про ваших колишніх важко забути

 

"Не треба нашу пам'ять обтяжати Тим, що  минуло," — радив Вільям Шекспір у "Бурі".  Але кожен, хто пережив бурю зламаного серця, знає, що це не так просто, як здається. Тепер психологи, видається, знайшли причину, чому так важко забути біль невдалих стосунків.

 

«Він був тоді ще надто молодий і не знав, що пам'ять серця стирає лихі спогади і примножує щасливі і що тільки завдяки цій властивості людської вдачі ми здатні нести тягар минулого»

(Габріель Гарсіа Маркес)

 

Зміщення федінгу (кривої згасання) афекту (FAD) – це ментальний фільтр, який змушує негативні емоції, пов'язані з нашими спогадами, зникати швидше за позитивні почуття, допомагаючи нам рухатися далі від поганого досвіду. “Це здоровий процес, тому що ми не можемо жити минулим", – говорить Беттіна Зенґель з британського Університету Саутгемптона. "Але коли ми думаємо про наші колишні романтичні стосунки, то, здається, добрі спогади не примножуються. Примножуються погані.”

 

Її команда науковців попросила більше як 200 чоловіків і жінок описати випадки з їхніх теперішніх або колишніх романів і те, як цей опис емоційно вплинув на їхнє почуття в момент опису. Трохи менше як половина групи вибрали події поточних стосунків, і в середньому їхні позитивні спогади були сильнішими за їхні негативні почуття.

 

Але зміщення кривої згасання афекту, схоже, не спрацювало, коли йшлося про спогади минулих стосунків. Ті, хто говорив про події за участю колишнього партнера, негативні емоції відчували з такою ж ймовірністю, як і позитивні.

 

"Коли ми думаємо про минулі стосунки, приємні спогади перебиваються поганими”

 

Ситуація погіршилась, коли дослідники запитали про сексуальні спогади. В цьому випадку значно більша ймовірність, що збережуться негативні почуття від невдалих стосунків, а не ті позитивні, що були. Дослідники виявили, що погані почуття зберігаються з ще більшою ймовірністю, якщо людина відчувала себе у цих стосунках невпевнено ("Applied Cognitive Psychology").

 

Тім Річі з чиказького Університету Св. Ксав'єра каже, що це перше дослідження зміщення кривої згасання афекту романтичних стосунках, і результати можуть ідентифікувати людей, яким варто скористатися психологічними консультаціями.

 


David Adam
Unhappy Valentine’s: Why bad memories of your ex are so hard to shake
New Scientist, 13.02.2019
Bettina Zengel, Ellen M. Lee, W. Richard Walker, John J. Skowronski
Romantic relationships and fading of affect for memories of the shared past

Applied Cognitive Psychology, 24.01.2019
Зреферував О.Д.

 

14.02.2019