Годинник Судного дня далі показує дві хвилини до Апокаліпсису.

 

Годинник Судного дня, який вимірює хвилини часу, що залишився людству до загибелі, завмер на позначці дві хвилини до півночі. Цей символічний годинник (Doomsday Clock) веде журнал Чиказького університету Bulletin of the Atomic Scientists ("Бюлетень вчених-атомщиків") з 1947 року, коли була вперше усвідомлена можливість загибелі світу в ядерній катастрофі. Рішення про переведення стрілок ухвалює рада директорів журналу і залучених експертів, у тому числі 18 лауреатів Нобелівської премії.

 

 

У четвер було оголошено чергове положення хвилинної стрілки годинника – вона залишилася в тій же небезпечній позиції, що і минулого року: дві хвилини до півночі. У заяві редакції журналу йдеться, що це означає "нормалізацію дуже небезпечного світу".

 

Минулий рік став третім, коли стрілка годинника виявилася настільки близькою до півночі. Вперше такої позначки годинник досяг у 1953 році, коли США і СРСР проводили випробування водневої бомби.

 

В 1984 році після загострення відносин між США і СРСР в результаті катастрофи пасажирського авіалайнера, збитого радянськими винищувачами на Далекому Сході, стрілки теж були встановлені за дві хвилини до півночі.

 

В ході церемонії у Вашингтоні Рейчел Бронсон, президент і глава компанії, яка видає журнал, заявила, що "хоча з 2018 року годинник залишився на тій же позначці, її треба вважати не ознакою стабільності, а суворим застереженням політикам і громадянам у всьому світі".

 

Колишній губернатор Каліфорнії Джеррі Браун, який входить у раду директорів компанії, також вважає, що "ми граємо в російську рулетку з людством".

 

У заяві компанії зазначається факт поліпшення відносин між США і КНДР, але також відзначаються зростання обсягів викиду парникових газів і тривалі дипломатичні конфлікти між багатьма країнами світу.

 

Група вважає наявність ядерної зброї і глобальне потепління двома головними загрозами існуванню людства. Вона підкреслює, що новою небезпекою є все більш часте використання інформаційної війни з метою підриву демократії в усьому світі.

 

"Світ, у якому гнів і фантазія підміняють правду, жахливий", — заявив Герб Лін, старший науковий співробітник Стенфордського університету в галузі кібербезпеки.

 

 

У 1947 році, коли з'явилися години Судного дня, хвилинна стрілка була поставлена на позначці сім хвилин до півночі. З тих пір її переводили 23 рази.

 

Переведення годинника Судного часу.

 

 

1947 — 7 хв.: спочатку людству дали умовних 7 хвилин існування.

1949 — 3 хв.: випробування атомної бомби в СРСР.

1953 — 2 хв.: випробування водневої бомби.

1960 — 7 хв.: активні спроби СРСР і США уникнути конфронтації.

1963 — 12 хв.: після підписання Конвенції про заборону ядерних випробувань в атмосфері — аж 12 хвилин.

1968 — 7 хв.: поява ядерної зброї у Франції і Китаї і початок багатьох регіональних воєн.

1969 — 10 хв.: прийняття Конвенції про нерозповсюдження ядерної зброї.

1972: 12 хв. підписання двох радянсько-американських договорів про скорочення стратегічних ракетних арсеналів і протиракетну оборону.

1974 — 9 хв.: Індія випробувала атомну бомбу і новий виток радянсько-американської ядерної гонки.

1980 — 7 хв.: СРСР і США продовжують ядерну гонку.

1981 — 4 хв.: радянські війська ввійшли в Афганістан, США зробили свою зовнішню політику жорсткішою.

1984 — 3 хв.: припинення радянсько-американських переговорів.

1988 — 6 хв.: радянсько-американський договір про заборону ядерних ракет середнього радіусу дії.

1990 — 6 хв.: крах підрадянської соціалістичної системи.

1991 — 17 хв.: закінчення Холодної війни, масштабне скорочення ядерних арсеналів СРСР і США.

1995 — 14 хв.: припинення зменшення ядерних арсеналів, реальна загроза ядерного тероризму.

1998 — 9 хв.:  Індія і Пакистан провели ядерні випробування.

2002 — 7 хв.: теракт 11 вересня 2001 року.

2007 — 5 хв.: ядерні розробки Північної Кореї та Ірану та можливі катастрофічні наслідки глобальних змін клімату Землі.

2010 — 6 хв.: потепління в міжнародних відносинах.

2012 — 5 хв.:  загроза поширення та використання в локальних конфліктах ядерної зброї, загроза екологічних катастроф через недосконалість атомних реакторів та бездіяльність в процесі прийняття рішень стосовно зміни клімату.

2015 — 3 хв.: недостатня політична протидія глобальній зміні клімату та розповсюдженню ядерної зброї.

2017 — 2½ хв.: заява президента США Дональда Трампа про використання і поширення ядерної зброї, ігнорування ним проблеми клімату та зростання націоналістичних тенденцій у світі.

2018 — 2 хв.: неспроможність світових лідерів подолати загрози ядерної війни та кліматичних змін; можливість розв'язання Росією «гібридних» конфліктів проти нових членів НАТО на її кордоні, аналогічних вторгненню на територію та окупації Криму, та напівприхована підтримка сепаратистів на сході України.

 

 

25.01.2019