Достатньо одного питання, щоб виявити нарцисизм

Дослідники вважають, що розробили і перевірили новий метод визначення нарцистичності людей. І його краса полягає в тому, що цей інструмент – одне лиш питання.

 

 

В серії з 11 експериментів за участю понад 2,2 тисячі людей різного віку дослідники виявили, що вони можуть надійно ідентифікувати нарцистичних людей, поставивши їм конкретно це питання (включаючи примітку):

 

Наскільки ви згодні з цим твердженням  “Я є нарцисист"?

(Примітка: слово "нарцисист" означає егоїстичний, сфокусований на собі і самозакоханий.)

 

Учасники оцінювали себе за шкалою від одного ("зовсім неправильно щодо мене") до семи ("цілком правильно щодо мене").

 

 

Результати показали, що відповідь людей на це питання дуже тісно пов'язана з кількома іншими валідними вимірюваннями нарцисизму, включаючи широко використовувану Narcissistic Personality Inventory [Нарцисична перевірка особистості] (NPI).

 

Відмінність нового дослідження, яке науковці називають Single Item Narcissism Scale [однопитальна шкала нарцисизму] (SINS), в тому, що воно має одне-єдине питання, в той час як у NPI  — 40 питань.

 

"Люди, які готові визнати, що вони є нарцисичнішими за інших, ймовірно, насправді є нарцисичнішими", – сказав Бред Бушман, співавтор дослідження і професор комунікації та психології в Університеті штату Огайо.

 

 

"Люди, які є нарцисами, майже пишаються цим фактом. Ви можете запитати їх напряму, оскільки вони не розглядають нарцисизм як негативну якість — вони вважають, що вони перевершують інших людей, і не кремпуються говорити про це публічно."

 

Бушмен проводив дослідження з Сарою Конрат з сімейної школи філантропії Університету Індіани Ліллі (раніше Мічиганського університету) і Брайаном Майєром з Гетісберзького коледжу.

 

Дослідження опубліковане в журналі PLOS ONE.

 

"Розуміння нарцисизму має багато наслідків для суспільства, які виходять за рамки впливу на життя окремого нарцисиста", – сказав Конрат.

 

"Наприклад, нарцисистичні люди мають низьку емпатію, а емпатія є одним з ключових мотиваторів філантропічної поведінки, як, скажімо, жертвувати гроші або час різним організаціям."

 

"В цілому нарцисизм є проблемою як для особистості, так і для суспільства. Ті, хто думають, що вони вже великі, не намагаються поліпшити себе", – сказав Бушмен.

 

"А для суспільства нарцисизм шкідливий, бо люди, які думають тільки про себе і свої інтереси, менш корисні іншим.”

 

Бушмен підкреслив, що інструмент одного питання (SINS) не повинен розглядатися як заміна довшим питальникам нарцисизму (NPI та інші), оскільки інші інструменти можуть дати більше інформації дослідникам, наприклад, яку саме форму нарцисизму хтось має.

 

"Але наша одноелементна шкала може бути корисна для тривалих опитувань, в яких дослідники стурбовані тим, що люди втомлюються або відволікаються, відповідаючи на запитання, і часами навіть відмовляються відповідати ще до завершення опитування", – сказав Бушмен.

 

Він зазначив, що, коли особі треба 20 секунд, щоб відповісти на одне питання SINS, то щоб відповісти на 40 NPI, потрібно 13,3 хвилини.

 

"Це велика різниця, якщо ви проводите дослідження, в якому учасники повинні заповнити кілька різних інструментів опитування і відповісти на довгий список інших питань", – сказав він.

 

В 11 різних експериментах використовували ряд різних підходів до визначення валідності SINS. Деякі дослідники працювали зі студентами, інші — брали участь в онлайн-панелях американських дорослих.

 

Один експеримент показав, що SINS позитивно зв'язаний з кожним з семи підшкал NPI, які вимірюють різні компоненти нарцисизму (марнославство, ексгібіціонізм, експлуататорство, авторитет, перевагу, самодостатність і уповноважування).

 

Інше дослідження показало, що учасники, як правило, мають аналогічні оцінки в SINS, коли тестуються з різницею в 11 днів.

 

Один експеримент повторив минулу роботу, яка показала, що люди з високим рівнем нарцисизму були схильнішими до ризикованої сексуальної поведінки і відчували труднощі з підтриманням довгострокових романтичних відносин.

 

"Люди, які набрали більше балів з нарцисизму в SINS, мали як позитивні, так і негативні результати", – сказав Бушмен. Вони повідомили про позитивніші почуття, більшу екстраверсію і незначно меншу депресію.

 

Але вони також повідомили про меншу люб'язність і більше гніву, сорому, вини і страху. Крім того, люди, які набрали високі бали в SINS, показали негативні міжособистісні результати, зокрема, погані відносини з іншими і менш просоціальну поведінку, коли їхнє еґо було загрожене.

 

"Перевага SINS порівняно з іншими вимірюваннями, – сказав Бушмен, – полягає в тому, що вони дозволяють дослідникам дуже легко ідентифікувати нарцисистів.”

 

"Ми не думаємо, що SINS – це заміна іншим методам у всіх ситуаціях, але він має свій час і місце", – сказав він.

 

 


Rick Nauert 
It Takes Just One Question to Identify Narcissism
Переклад О.Д.

 

 

17.01.2019