Той, хто замало спить, стає асоціальним і несвідомо усамітнюється, доводить сучасний експеримент. Водночас інші люди реагують на невиспану особу негативно і менше шукають з нею контактів – а це тільки посилює самотність та соціальну ізоляцію тих, що мало сплять. Тож брак сну може спровокувати замкнуте коло самотності, повідомили науковці в журналі «Nature Communications».
Зображення:praetorianphoto/ iStock.
Брак сну провокує не лише втому, розсіяність та роздратування, він також впливає на больові відчуття та здоров’я. Адже мозку бракує часу на нічне «прибирання», й обмін речовин виходить з ладу.
Проте наслідки недосипання сягають глибше, з’ясувала Еті Бен Сімоне (Eti Ben Simone) та її колеги з Каліфорнійського університету. Для свого дослідження вчені протестували, чи брак сну впливає на соціальну поведінку та відчуття самотності. «Соціальна ізоляція може призвести до розладів сну – це відомо. Але чи може все відбуватися навпаки – чи недосипання здатне заставити людей почуватися самотніми, дотепер не було з’ясовано», – сказали вчені.
У першому експерименті одним піддослідним не давали спати цілу ніч, інші навпаки мали змогу виспатися. Наступного дня всім показували відео, на якому людина наближалася до глядача. Натиском кнопки піддослідні давали знати, коли особа на відео наближалася надто близько. Ця відстань свідчила про соціальну дистанцію та відкритість конкретної особи.
Результат: учасники, що страждали від недосипання, значно швидше відчували себе пригніченими наближенням. Вони натискали кнопку «стоп», коли ця особа була на 18-60% далі, ніж у випадку з піддослідними, що виспалися.
«Так, не поспавши одну ніч, особи потребували більшої соціальної дистанції з іншими», – повідомили вчені. На їхню думку, це доводить: брак сну безпосередньо впливає на нашу соціальну поведінку. «Недосипання заставляє особу уникати зіткнень з іншими людьми та зберігати більшу соціальну дистанцію, – пояснили вчені. – Без достатнього сну ми швидше станемо соціопатами і скоро відчуємо самотність».
Поведінка, спрямована на усамітнення, відображалася і в мозковій активності піддослідних. На це вказують знімки, зроблені з допомогою функціональної магнітно-резонансної томографії. У невиспаних суб’єктів під час наближення особи на відео збільшувалася активність у так званій мережі ближнього поля – схемі, що попереджає про наближення потенційно небезпечних людей.
Результати тесту на наближення: невиспані піддослідні надавали перевагу більшій дистанції. Зображення: Ben Simone et al./ Nature Communications, CC-by-sa 4.0.
Водночас так звана «теорія психіки людини» («theory of mind») ставала менш активною. Йдеться про мережу, що зазвичай дає нам зрозуміти наміри та дії інших, роблячи нас соціально гнучкими. У людей, що страждають від самотності, ця мережа зазвичай менш активна. Як тепер з’ясувалося, вона не працює належно і в людей з гострим браком сну.
А як на це реагують інші? Це перевірили науковці в онлайн-експерименті. 1033 учасники дивилися чотири короткі відеокліпи, на яких показували групу піддослідних, що обговорювала актуальні теми. Чого не знали глядачі, так це того, що деякі з цих осіб страждали від недосипання, інші – ні. Після перегляду відеокліпів учасники заповнювали анкету, де відповідали на питання про настрій та соціальний статус осіб, яких вони побачили.
Результат: не підозрюючи, учасники вважали невиспаних осіб загалом самотнішими та менш соціально активними порівняно з виспаними. «Опитані продемонстрували, що вони були менш схильні спілкуватися або співпрацювати з цими особами, – розповіли вчені. – Тобто стан недосипання стримує соціалізацію».
Тож брак сну міг би породжувати справжнє замкнуте коло самотності: «Що менше людина спить, то менше хоче спілкуватися з іншими. І навпаки: її сприймають асоціальною інші, що посилює соціальну ізоляцію, – пояснив співавтор Метью Волкер (Matthew Walker) з Каліфорнійського університету. – Тобто брак сну перетворює нас на прокажених з соціального погляду».
Крім цього, відчуття самотності, породжене браком сну, може бути заразним. Незважаючи на те, що на відео чи в обговорюваних темах, знятих на відео, ніщо не стосувалося самотності, онлайн-глядачі потому також почувалися більш самотніми, ніж до цього. «Це свідчить про вірусне зараження, яким може поширюватися відчуття соціальної ізольованості, коли бракує сну, – сказала Бен Сімоне з колегами. – Можливо, невипадково, що в останні десятиліття самотність швидко поширюється паралельно зі зменшенням тривалості нашого сну».
Але є й добрі новини: навіть одної ночі з достатньою кількістю сну достатньо, аби нівелювати негативний ефект, пояснили вчені. «Після такої люди знову стають відкритими та більш соціально доступними, а це, своєю чергою, приваблює інших», – сказав Волкер.
University of California – Berkeley, 15/08/2018
Зреферувала С. К.
20.08.2018