Іза Хруслінська пояснила головну ідею звернення інтелектуалів.

 

Звернення інтелектуалів обох країн щодо неприпустимості подальшої конфронтації у польсько-українських відносинах є дуже важливим, незважаючи на те, чи до нього прислухаються політики.

 

Про це заявила одна з ініціаторів звернення, польська публіцистка та громадська активістка Іза Хруслінська у коментарі аґенції "Укрінформ".

 

“Це ініціатива нашої невеликої групи активних людей, які не здаються, бачачи, що на політичному рівні немає жодного прогресу, а навпаки. Ми з обох боків кордону не погоджуємося на це, оскільки добре розуміємо, що означає продовження політики конфронтації”, – заявила Хруслінська.

 

Вона додала, що це добре усвідомлюють як ініціатори звернення, так і всі, хто активно не задіяний в польсько-українському діалозі, але підписався під зверненням.

 

Пані Іза підкреслила, що українці та поляки мають 30-річний досвід будування хороших добросусідських відносин. З її слів, на це працювали відомі інтелектуали Богдан Осадчук та Єжи Ґєдройць, польська опозиція та українські дисиденти ще з 80-х років XX століття.

 

“Відтак це є наш громадянський голос, голос громадянського спротиву. Ми проти конфронтаційної політики між Польщею та Україною, оскільки вважаємо, що виклики теперішнього часу і майбутнього Європи мають повернути нас на шлях справжнього діалогу, який будується на європейських принципах”, – наголосила Хруслінська.

 

Вона зазначила, що у цих твердженнях немає нічого нового, адже це – в геополітичних та суспільних інтересах обох країн.

 

Пані Хруслінська сказала, що очікує насамперед на реакцію суспільств обох країн.

 

“Я не знаю, якими будуть політичні наслідки, поки що немає жодних. Проте ми маємо реагувати, адже не лише політики вирішують нашу долю. Україна і Польща є народами, які раніше дуже добре показували приклад, що не лише політики щось вирішують, а буває так, що політики взагалі нічого не вирішують”, – зазначила Хруслінська.

 

Вона звернула увагу, що після публікації цього звернення дуже багато людей схвально висловилися щодо звернення.

 

“Люди очікували на цей голос, звертали увагу на те, наскільки важливою є думка громадських активістів та інтелектуалів, що ми свідомі того, куди рухаємося, йдучи шляхом конфронтації”, – підкреслила ініціаторка звернення.

 

На її переконання, не слід зосереджуватися лише на якихось політичних напрацюваннях, а варто звертати увагу на голос громадськості. “Не можна думати в категоріях: вплине це на політиків чи ні?! Насамперед це має вплинути на нас, дати нам додаткове усвідомлення, що це наша спільна справа, що ми маємо слідкувати, щоб нас укотре не розлучили, не довели до якогось протистояння”, – підсумувала Хруслінська.

 

13.03.2018