Українська мова стала офіційно першою у сфері сервісу міста.

 

 

Обслуговувати у львівських крамницях та ресторанах тепер будуть першочергово українською. Державною мовою мають бути цінники, маркування товарів, меню, реклама та вивіски. Саме це передбачає ухвала, яку сьогодні, 15 лютого 2018 року, підтримали 60 голосами депутати всіх фракцій Львівської міської ради.

 

Проект ухвали розробили учасники ініціативи «Геть від Москви!» Української Галицької партії, відомий захисник мовних прав українців Святослав Літинський та активісти інших профільних громадських організацій.

 

“За останні два місяці у Львові було принаймні три кричущі порушення прав українськомовних громадян. Найпоказовіше – це клуб «Спортлайф» відмовився надавати оплачені наперед послуги дитині українською мовою. На жаль, Верховна Рада ще не прийняла закону про державну мову, тому на локальному рівні ми маємо якимось чином регулювати мовні права українців”, – наголосив перед голосуванням за цю ухвалу Святослав Літинський.

 

Вперше понад півроку тому проект документа у ЛМР зареєстрував депутат від Української Галицької партії Мирослав Данилків. Проте його двічі вперто не включали в порядок денний сесій.

 

“Дивно, що на 27 році незалежності ми далі боремося за те, щоб українська мова зайняла відповідне місце, яке вона має займати. А також дивує, що у Львові так довго цієї ухвали не вносили до порядку денного. Ми не вигадуємо нічого нового, просто деталізуємо законодавство, яке існує в Україні: Конституцію, закон про мови, Закон про захист прав споживача. Вона пройшла аналіз фахівців «Регуляторного хабу» УКУ. В Україні досі не прийняли адекватного закону, який би врегулював статус державної мови. Досі чинним є так званий закон Ківалова-Колесніченка, який прийняли 2012 року. Його досі розглядає Конституційний суд та не скасувала Верховна Рада. А ми навіть тут, у Львові, стикаємося з утисками наших прав і маємо знати, як діяти, якщо їх порушують”, – каже депутат Української Галицької партії у Львівській міській раді Мирослав Данилків.

 

Другою мовою для використання у публічному просторі міста львівська ухвала передбачає англійську. І тільки на прохання клієнтів, які не розуміють ані державної, ані англійської, продавці та персонал закладів може переходити на інші мови.

 

За недотримання вимог, викладених в ухвалі, передбачений штраф від 17 до 170 грн (при повторному порушенні максимальна сума штрафу становитиме 459 грн).

Контроль здійснюватиме ЛКП "Муніципальна варта" у співпраці з поліцією.

Скаржитися щодо порушення мовних прав у Львові тепер можна за номерами:

гарячої лінії міста – 15-80 (зі стаціонарного) та +38 (032) 297-59-11 (з мобільного телефону),

"Муніципальної варти" – 38 (032) 259-00-15 та номером поліції 102.

 

15.02.2018