За перші 10 днів 2018 року Україна повністю вичерпала квоту на безмитний експорт меду до країн Європейського Союзу.
Про це повідомив перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Максим Мартинюк на своїй сторінці у Facebook.
"100% експортної квоти на постачання меду до ЄС уже вибрано, навіть з урахуванням того, що в минулому році її обсяг був збільшений", – поінформував чиновник.
"Зрозуміло, що експорт на цьому не зупиняється, просто продовжується на загальних підставах (на щастя, український продукт є конкурентним на європейському ринку навіть поза межами автономних преференцій). Але водночас дата – 11 лютого – та нульовий баланс свідчать про надвисокий потенціал цієї галузі", – прокоментував Мартинюк.
Зі слів заступника міністра, в Україні є 400 тисяч пасічників, які разом виробляють приблизно 70 тис. тонн меду щорічно, – це найвищий показник у Європі. Майже 57 тис. тонн, або 80% всього українського меду, експортують – переважно в Європейський Союз.
"Маємо ринок збуту та можливість для нарощування поставок", – наголосив пан Максим.
Як каже представник МінАПК, каменем спотикання є те, що "в Україні не діють жодні обов’язкові вимоги до якості меду". "Існуючий державний стандарт є добровільним. В той же час, в рамках Угоди про асоціацію, Україна зобов'язалась впровадити європейські вимоги до меду, які зафіксовані у директиві Ради 2001/110/ЄС. Дедлайн – кінець наступного року", – прокоментував Мартинюк.
Ще одним фактором, котрий ускладнює розвиток галузі, є індивідуалізм пасічників.
"Українські медороби є найконсервативнішим прошарком консервативного класу аграріїв, і внаслідок цього не надто схильні до об'єднання. Однак завдання із напрацювання основного документа в галузі вимагає консолідації зусиль усіх учасників ринку", – додав чиновник.
Микола Мартинюк також повідомив, за перші десять днів року Україна вичерпала й квоту на експорт виноградного та яблучного соку.
15.01.2018