Виставка хатніх ікон «Коли святі усміхаються» відкриється 11 грудня в Національному музеї імені Андрея Шептицького, повідомляє Gazeta.ua.

 

До експозиції увійдуть ікони з різних куточків України, датовані другою половиною ХІХ – початком ХХ ст.: з Буковини, Гуцульщини, Покуття. Образи, мальовні на дошці, зберігались у приватних колекціях і державних фондах. Загалом львів’янам покажуть близько 150 ікон.

 

«Найчастіше це найулюбленіші образи: Богородиця, Розп'яття з пристоячими, святий Миколай Чудотворець, святий Юрій Змієборець, свята великомучениця Варвара, архангел Михаїл.

 

Виставка буде цікавою не лише для львівського середовища, а й для цілої України та іноземців. Адже представить ориґінальні, насичені кольором та людськими емоціями зображення святих, створені непрофесійними майстрами», — розповіла працівниця музею Марія Цимбаліста.

 

Реставратори, пише Zaxid.net, готували ікони для виставки понад рік. Куратор Роман Зілінко обіцяє, що відвідувачі навчаться з першого погляду визначати походження образу.

 

«На гуцульських іконах майже завжди репертуар буде обмежений: це Богородиця, розп’яття та святий Миколай. Іноді може бути ще святий Юрій з Богородицею. На Буковині іконографічний репертуар значно більший: крім Богородиці, розп’яття та Миколая, маємо святу Варвару, рідкісну святу Доменіку, Параскеву, Юрія, Івана Златоустого, Василія Великого, Костянтина, Олену», — сказав Роман Зілінко.

 

«Народна ікона, на відміну від ікони церковної, відрізняється відкритістю, щирістю, простотою і добротою. Ті всі святі, мабуть, були досить близькі до тих людей, для яких їх малювали», — розповів науковий співробітник музею Остап Лозинський.

 

Відвідувачі виставки також зможуть взяти участь у майстер-класах з писання ікони на склі та дереві й навчитись різдвяних співів, розповіли організатори.

09.12.2015