Чому бояться п'ятниці, 13-го?

Вже століттями комбінацію дня тижня п’ятниці та числа «13» асоціюють з нещасним випадком або передвісником біди. Існує навіть термін для цього – трискаїдекафобія, тобто страх перед числом «13». Він може зростати до форми медичної патології – коли в людей розвивається нав’язливе бажання уникати цього числа. Корені страху – релігійні, вважають учені.

 

 

 

 

Забобон походить з часів зародження християнства, каже Томас Фернслєр (Thomas Fernsler) з Масфільдського університетув Пенсильванії. Упродовж тривалого часу він займається вивченням цієї теми. На останній вечері Ісуса Христа, перед його ув’язненням, було 13 присутніх. У п’ятницю його розіп’яли. До цієї події лихим знаком вважали лише число «13». Коли ж воно поєднується з п’ятницею, тоді нещастя збільшується вдвічі.

 

Крім всього, число страждає через своє розташування в системі чисел, бо йде зразу після «12», яке нумерологи вважають абсолютним, завершеним: «Зрештою, є 12 місяців, 12 богів на Олімпі, дванадцять колін Ізраїлевих і так далі», – пояснює вчений. «13» в такому випадку відіграє роль такого собі пасинка.

 

Існує багато випадків, які підживлювали пересуд упродовж ХХ ст. «Місія Аполлон-13, що стартувала 1970 р., зазнала невдачі. Космічний апарат вийшов з ладу під час польоту на Місяць, бо в сервісному модулі вибухнуло паливо», – пригадує Фернслер. Ракета злетіла якраз о 13. 13 годині (за Центральним часом), а нещасний випадок стався 13 квітня.

 

Дотепер в багатьох лікарнях не надають палати № 13, часто цим числом не позначають навіть поверхи високих будівель. Американський президент Франклін Рузвельт упродовж всього життя уникав поїздок 13-го. Лише померши 12 квітня 1945 р., він вирушив 13-го в дорогу, – каже Фернслер.

 

Є й інші факти уникання числа «13». Сестра британської королеви Елізабет, принцеса Маргарет, народилася 12 серпня 1930 р. в Шотландії. Але офіційні установи зволікали з тим, щоби офіційно зареєструвати її народження, бо її порядковим число в документах мало бути «13» Так, принцеса Маргарет мусила чекати три дні на народження іншої дитини, щоби стати 14-тою в списку.

 

Першим, хто загинув під колесами машини, був 67-річний чоловік, який переходив нью-йоркську вулицю 13 вересня 1899 року . Загострюється все й сумою цифр самого числа 67.

 

Аналіз лікарняних, які призначало комерційне медичне страхування з 2006 по 2008 роки, засвідчив: в п’ятницю, 13-го в середньому в 3–5 разів більше людей повідомляють про хворобу порівняно з іншими п’ятницями. Разом з тим, кількість страхових випадків в такі дні, згідно з базою страхування Цюріха, є на 10 % меншою. І не дивно, адже ті, хто страждає на трискаїдекафобію, переносять поїздки, зустрічі, плани на інший день, якщо це можливо.

 

Фернстер нітрохи не вірить у силу числа «13». Колись давно багато народів вважали його священним: місячно-сонячний календар, наприклад, мусив раз на багато років додавати 13-тий місяць, аби вписатися в Сонячний рік. Лише потім, з реформою григоріанського календаря, «13» почали вважали язичницьким.

 

Натомість, давні германці вважали його щасливим, як і сьогодні багато євреїв та японців. Вони з нещастям пов’язують, радше, цифру 4, хоча й повільно поміж них також поширюється забобон «13-го числа». Характерною така боязнь є і для Східної Азії.

 

 

Daniel Lingenhöhl

Woher kommt die Furcht vor Freitag, dem 13.? 

Spektrum.de, 12.11.2015

Зреферувала Соломія Кривенко

15.11.2015