Дві нещодавні публікації в Nature знову піднімають тему скандалу 2014 р. Тоді вчені під керівництвом японського центру «RIKEN» стверджували, що простими стимулами можуть перетворити нормальні клітини на так звані STAP-клітини. Але сенсацію швидко спростували: після того, як іншим науковцям не вдалося відтворити дослідження, виринули різні невідповідності.

 

 

 

Фото STAP-клітини. Haruko Obokata, Riken Centre for Developmental Biology.

 

 

Дотепер сім команд учених у чотирьох країнах світу працювали над тим, щоб відтворити дослідження. Завдяки скрупульозній роботі вони крок за кроком повторили первинний експеримент, аби відкинути всякий сумнів.

 

Учені підтвердили, що на вирішальні результати вимірювання повпливало забруднення ембріональних стовбурових клітин. Це визначили під підставі генетичного тесту: науковці з «RIKEN» генетично дослідили проби з первинного експерименту та виявили, що наявні ембріональні стовбурові клітини належали до тих клітинних культур, які в дослідницькому центрі використовували вже впродовж тривалого часу. На підставі цього тезу про контамінацію (забруднення) тепер підтвердили остаточно. Змішання з наявними стовбуровими клітинами пояснює також і результати експериментів на мишах, які відбувалися в рамках первинного дослідження.

 

Одним з найзагадковіших запитань було, чому ці гіпотетичні STAP-клітини відрізнялися від клітин плаценти – до цього не могло призвести зміщання внаслідок потрапляння ембріональних стовбурових клітин. Сучасні розвідки засвідчили, що під час експерименту у гру входить так званий трофобласт, він відповідає за утворення плаценти в ембріоні, що росте.

 

Журналові Nature News дослідник стовбурових клітин Джордж Делі (George Daley) з Гарвардської медичної школи сказав: «Було складно пояснити тепер виявлені помилки простим забрудненням чи недбалим фальшуванням».

 

Нещодавні дослідження пояснили, чому науковці спочатку вважали, що натрапили на довгоочікуваний доказ перетворення піддослідних клітини на стовбурові. Слабке світло в мікроскопі спричинив не флюоросцентний барвник, який мав би засвідчувати таке перетворення, а власне автофлюоросцентнція. На що вказує детальніший тест. При цьому клітина випромінює світло на підставі природних процесів, симулюючи перед спостерігачем фальшиві процеси.

 

Скандал навколо двох японських розвідок, присвячених процесам становлення специфічних стовбурових клітин, розгорівся влітку 2014 р. після того, як генетичний аналіз встановив, що STAP-клітини, про які йшлося в дослідженні  однієї з учених Гаруко Обоката (Haruko Obokata), насправді не належали її піддослідним тваринам. Співавтор резонансної статті – доктор медичних наук Йошікі Сасаі (Yoshiki Sasai) – наприкінці серпня 2014 р. покінчив життя самогубством. Згідно з передсмертною запискою 52-річного співробітника компанії «RIKEN», причиною самогубства став галас місцевих і міжнародних ЗМІ навколо дослідження.

 

 

"Laborforensik" verrät, was schief lief 

Spektrum.de, 24/09/2015

Зреферувала Соломія Кривенко

24.09.2015