Командир батальйону «Айдар» Євген Пташник закликає позбавити державної нагороди старшого лейтенанта Збройних сил України Мар'яна Рака, який є одним з підозрюваних у кримінальній справі про смертельне травмування дитини панцеромобілем у Костянтинівці. 2 серпня президент України присвоїв Раку, старшому офіцерові злощасної колони, орден Богдана Хмельницького III ступеня за мужність у захисті суверенітету України.
«Неправильно нагороджувати військового, якого звинувачують у смерті дитини. Тим паче, що він був у стані алкогольного сп'яніння. За такі речі позбавляють нагород, а не дають... Як міг президент нагородити його орденом, я не знаю. Думаю, можна цю нагороду відкликати. Тим паче, що офіцерів, нагороджених медалями і орденами, за вчинення злочинів завжди позбавляли нагород», — заявив комбат Пташник у коментарі аґенції УНН.
Мар'ян Рак був одним із сотні військовиків, що їх президент України відзначив 2 серпня з нагоди Дня Повітряно-десантних військ.
Старший лейтенант Рак перебуває на волі на особистій поруці після того, як уніс на вимогу суду заставу розміром 60 тисяч гривень. Прокуратура звинувачує його у недбалому ставленні до військової служби, що спричинило тяжкі наслідки. Його підлеглий, водій бронетранспортера Роман К., перебуває нині під арештом.
Кривава ДТП трапилася у Костянтинівці 16 березня. Внаслідок отриманих травм загинула 8-річна дівчинка. Наступними днями в Костянтинівці розгорнувся бунт, під час якого місцеві мешканці вимагали вивести з міста на Донеччині підрозділи української армії.
Прес-служба Генерального штабу повідомила, що Мар'яна Рака номінували на державну нагороду «за самовіддану службу та захист незалежності і територіальної цілісності України». «До цієї жахливої події він мужньо виконував бойове завдання у складі свого підрозділу в районі Слов'янська, Красного Лиману та у Луганському аеропорту, де отримав поранення. Потім в якості командира батареї виконував завдання по підтримці вогнем артилерійської батареї під час переміщення особового складу ЗСУ та евакуації поранених з нового терміналу Донецького аеропорту. Перебуваючи під постійними обстрілами, героїчно врятував життя багатьох військових», — зазначили у ГШ ЗСУ.
Генштаб також посилається на презумпцію невинуватості.
23 червня, на одному з судових засідань, Мар'ян Рак назвав причиною трагедії несправність тягача. «Я не погоджуюся з обвинуваченням. На мою думку, в усьому винна машина. А детальної автотехнічної експертизи щодо її стану проведено не було…», — цитує старшого лейтенанта «Громадське радіо». Рак визнав, що вживав того дня алкогольні напої; щоправда, він наполягає на тому, що не був п'яним, бо випив енергетичні напої.
За даними «Громадського», Мар'ян Рак залишається командиром свого підрозділу й далі виконує службові обов'язки.
05.08.2015