Побачити народження вулканічних островів

Геологічна рідкість: науковці стали свідками народження одразу двох нових вулканічних островів у Червоному морі. Їх утворили два почергових підземних виверження. Ця рідкісна подія розкриває деталі такого способу виникнення островів. Також вона засвідчує: південь Червоного моря тектонічно значно активніший, ніж дотепер вважали, розповідають науковці в журналі Nature Communications.

 

 

Острови Шолан і Джадід – вулканічні. Вони виникли внаслідок вивержень підводних вулканів, що сталися в 2011 та 2013 рр. в Червоному морі.

 

 

«Підводне виверження, що призвело до утворення вулканічних островів, є дуже рідкісним і далекими від нашого розуміння», – пояснює Венбін Су (Wenbin Xu) і Сігурйон Джонсон (Sigurjón Jónsson) з Науково-технологічного університету імені Короля Абдалли (Саудівська Аравія). Здебільшого так утворюються острови через підводні спалахи середньо-океанічних хребтів, на швах земної кори, де розходяться плити.

 

Один із таких стиків розташований в Червоному морі. Тут одна з одною межують Арабська й Африканська тектонічні плити, рукав розгалужених рифтів пролягає якраз вздовж центру південної частини Червоного моря. Тут розташований архіпелаг Зубайр – скупчення десяти вулканічних островів.

 

«На поверхні води ці острови – єдиний видимий доказ активного вулканізму в цілому Червоному морі», – пояснюють Су та Джонсон. Проте дотепер тутешнє розгалуження рифтів вважали неособливо активним. Нещодавно одразу два вибухи в архіпелазі все змінили.

 

Перший почався 1 грудня 2011 року на півночі Зубайра. Єменські рибалки розповідали про великі хмари диму над водою, а кілька днів потому супутник зняв перші сліди нового острова. Його нарекли Шолан, і він ріс впродовж 25 днів, аж поки 12 січня 2012 року виверження не припинилося. «Шолан до цього часу досягнув 520 м завширшки і 770 м завдовжки», – розповідають Су та Джонсон.

 

Вітри в цьому регіоні дують переважно з південного сходу, тому більша частина виверженого матеріалу відклалася на підвітряному боці вулканічного жерла, й острів набув радше еліптичної, ніж круглої форми. Кілька днів після вибуху в центрі нового острова утворилося кратерне озеро – ймовірно, морська вода проникла й піднімалася через пористий ґрунт суші.

 

Пройшов добрий рік, і 28 вересня 2013 року за 8 км на південний схід від острова Шолан почався ще один підводний сплеск. Спочатку на знімках побачили знебарвлення води, потім через її поверхню показалося практично кругле жерло вулкана. Впродовж 54-денного виверження над ним ріс острів з діаметром майже 900 метрів.

 

Він менше страждав від вітру, тому й, названий Джадідом, залишився майже круглим. З огляду на те, що 9 вулканічних островів складаються здебільшого з вулканічних сипучих порід, первинну площу ці утворення утримують короткий час: ерозія вітру та хвиль обгризає берегову лінію, зменшуючи острови.

 

Так, Шолан вже за перші два місяці після вибуху втратив 10 тисяч м2 площі, а два роки по тому його первинна площа скоротилася на дві третини. Джадід від самого початку був дещо міцнішим, на 10 тис м2 він зменшився через рік після утворення. Це засвідчують супутникові виміри.

 

Накладаючи супутникові знімки за допомогою так званої інтерферограми, науковці зробили видимою деформацію землі в цілому регіоні архіпелагу Зубайр. Виявилося, що обидва вибухи відбулися вздовж тієї ж зони, зорієнтованої з півночі на південь.

 

«Виверження живила інтрузія магми, що була більшою, ніж очікували від двох маленьких островів», – кажуть учені. На їхню думку, спостереження доводять: південь Червоного моря тектонічно значно активніший, ніж припускали дотепер.

 

З огляду на величину, морфологію та сейсмічну активність, архіпелаг Зубайр можна прирівняти до активних зон стику в Ісландії чи ефіопській Афарськійкотловині зокрема, наголошують учені. Підвищена магматична активність на півдні Червоного моря може пояснити й слабкі поштовхи, що в останні десятиліття почастішали в цьому регіоні.

 

 

Forscher beobachten die Geburt von zwei Vulkaninseln

Nature, 27/05/2015

Зреферувала Соломія Кривенко

 

 

27.05.2015