Релігійні лідери та науковці під головуванням Папи Римського Франціска й Генерального секретаря ООН Пан Гі Муна підписали спільну декларацію про моральну відповідальність людства за ґлобальне потепління та потребу боротися з цією світовою загрозою.
Коли у грудні цього року делеґати зберуться в Парижі, щоб виробити новий міжнародний порядок денний щодо боротьби з ґлобальним потеплінням, Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун сподівається, що матиме впливового союзника – Папу Римського Франціска.
Пан Гі Мун був серед політиків, науковців та релігійних лідерів, які 28 квітня зустрілися у ренесансній віллі на території Ватикану, щоб обговорити моральні питання, які стосуються до зміни клімату та інших ґлобальних викликів, що стоять перед людством. Зустріч відбулась напередодні виходу у світ папської енцикліки, яка присвячена ґлобальному потеплінню й буде опублікована влітку.
Енцикліка Папи Римського Франціска, зазначив Пан Гі Мун, матиме «глибокий вплив на перебіг переговорів з питань зміни клімату». Крім того, 25 вересня Папа виступить перед Генеральною асамблеєю ООН, де також торкнеться цих питань. Генерельний секретар ООН наголосив, що зміна клімату набирає обертів і у людства залишається дедалі менше часу, щоб запобігти її «тяжким і незворотним» наслідкам. Цей вислів – «тяжкі й незворотні наслідки» – часто звучав у промовах науковців та релігійних лідерів.
Кліматологи недаремно звернулися саме до діячів Церков. Адже це проблема, яка виходить за межі науки і стосується до всього людства. Роль релігійних лідерів, які мають моральний авторитет і здатні промовляти до величезної кількості людей, у сучасній ґлобальній політиці, що стосується до всього людства, годі переоцінити, каже Парта Дасґупта, економіст з Кембриджського університету, який організував зустріч.
За результатами зустрічі делеґати підписали декларацію, яку підготували невелика група науковців та єпископ Марчелло Санчес Сорондо, канцлер Папської академії наук, що консультує Папу в питаннях науки.
У заяві сказано, що зміни клімату, зумовлені антропогенним фактором, – це «наукова реальність», а людство має «моральний та релігійний обов'язок» протидіяти цим змінам. У ній також зазначено, що світові лідери, які мають перед Богом обов'язок дбати про бідних та незахищених, найбільше відповідальні за успіх переговорів у Парижі.
«Захищати людство означає захищати творіння Боже, а захищати творіння Боже означає захищати людство», – сказав митрополит Еммануїл, єпископ Грецької Православної Церкви у Франції. А ісламський духовний лідер з Індонезії Дін С'ямсуддін заявив, що мусульманське духовенство зобов'яане перейти від консервативного теологічного погляду на довклілля, який передбачає його трактування як об'єкта експлуатації, на більш проґресивний.
Обговорення такої важливої теми не минулося без суперечок. Гартлендський інститут, консервативний аналітичний центр з Чикаґо, який пов'язують з Республіканською партією у США, організував альтернативну конференцію в готелі неподалік Ватикану. Її делеґати прагнуть відмовити Франціска вплутувати свій авторитет у те, що вони називають «політизованою і ненауковою кліматичною політикою Сполучених Штатів». Як відомо, американські консерватори та політики з Республіканської партії спростовують науковий факт ґлобального потепління.
Historic Vatican meeting urges action on climate change
Nature, 30/04/2015
Зреферував Євген Ланюк
04.05.2015