Масове вимирання спричинила кислотність океанів

Зміни в океанах, причиною яких стала екстремальна вулканічна активність, запустили найбільше масове вимирання в історії планети, - таких висновків дійшла міжнародна команда науковців на чолі з вченими з Університету Едінбурга.  

 

Подія, яка відбулась 252 млн. років тому й відома під назвою Пермсько-тріасового вимирання, стерла з лиця Землі 90% морських видів і понад 2/3 сухопутних тварин.

 

Це сталось, коли океани поглинули величезну кількість двоокису вуглецю, який виділявся унаслідок вулканічних вивержень, – стверджують дослідники. Це змінило хімічний склад океанів, зробивши їх більш кислотними. А це, своєю чергою, мало катастрофічні наслідки для життя на Землі.

 

Дослідження, здійснене в Едінбурзькому університеті, вперше показало, що у Пермсько-тріасовому вимиранні потрібно звинувачувати саме кислотність океанів.

 

Результати проливають світло на те, яку загрозу для життя несе сучасне окислення океанів. Слід пам’ятати, що кількість вуглецю, що потрапила тоді в атмосферу й зумовила масове вимирання, була набагато більшою, ніж усі запаси викопного палива, що є на Землі сьогодні, - каже команда.

 

Однак швидкість потрапляття його в атмосферу була приблизно такою ж, як сьогодні. Вчені наголошують, що саме цей швидкий темп викиду й був основним фактором окислення океанів.

 

Пермсько-тріасове вимирання тривало близько 60.000 років. Окислення океанів, своєю чергою, тривало близько 10.000 років. Саме воно було рушієм найбільш смертоносної фази великого вимирання, що нанесло остаточний удар і без того нестабільній екосистемі. Підвищення температури та стрімка втрата океанами кисню вже піддали довкілля шаленому тиску.

 

Океани можуть поглинати деяку кількість діоксиду вуглецю, однак його великі об’єми й з такими швидкими темпами здатні змінити хімічний склад океанів, - каже команда.

 

Масове вимирання морських та сухопутних тварин демонструє екстремальні зміни, що відбулися в екосистемі планети. Команда науковців проаналізувала зразки породи, знайдені на території ОАЕ, які на той час були океанічним дном. Метою було створити кліматичну модель, яка дала б змогу пояснити механізми вимирання. Породи зберігають детальний запис зміни умов океану у ті часи.

 

Дослідження, опубліковане в журналі Science, здійнили в співпраці з Кембріджським, Бременським та Ексетерським університетами, а також Університетами Ґраца та Лідса.  

 

Др. Метью Кларксон, геолог з Единбурзького університету, який координував дослідження, прокоментував його так: «Вчені давно припускали, що масштабне окислення океанів відбулося під час найбільшого масового вимирання в історії планети. Однак досі не було прямих доказів цього. Це – дуже тривожне відкриття, адже кислотність океанів через техногенну діяльність людства зростає на наших очах».

 

 

10.04.2015